Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku po rozpatrzeniu wniosku Pana Kazimierza B. zam. w G. z dnia 02 lutego 2007r. (uzupełnionego następnie o własne stanowisko w dniu 27.02.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
Pan Kazimierz B. zam. w G. zwrócił się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z wątpliwością, czy:
prowadząc działalność gospodarczą transport lądowy pasażerski pozostały wg PKD 6023.Z. może opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego prowadząc ewidencje przychodów?
Zgodnie z art. 14a §1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie do występowania o udzielenie pisemnej interpretacji przysługuje podatnikom (płatnikom, inkasentom) w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobuzastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 02 lutego 2007 roku wynika, że Pan Kazimierz B. zam. w Giżycku zamierza podjąć działalność usługową o nazwie Transport lądowy pasażerski pozostały na podstawie prawa polskiego 6023.Z. Działalność gospodarcza ma być wykonywana osobiście przez Wnioskodawcę przy czym liczba przewożonych jednorazowo osób nie będzie przekraczać 5 łącznie z kierowcą.
Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza:
W myśl art. 6 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 144, poz. 930 ze zmianami), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...).
Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 3, uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.Z kolei art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawiera wykaz stawek ryczałtu, możliwych do zastosowania w stosunku do osiąganych przychodów, a art. 12 ust. 1 pkt 3, lit. b) tej ustawy stanowi, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej.
Ponieważ załącznik Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawierający wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie wymienia usług Transport lądowy pasażerski pozostały jako tych, których świadczenie wyłączałoby podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu należy stwierdzić, że świadczenie usług opisanych we wniosku z dnia 02 lutego 2007 roku uprawnia Wnioskodawcę do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W stanie faktycznym zaprezentowanym w zapytaniu z dnia 02 lutego 2007 roku, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5% przychodów z działalności usługowej.
Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza jak w sentencji postanowienia.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku informuje ponadto, że:
-
przedstawiona wyżej wiążąca interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. na dzień złożenia wniosku,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika - wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.