Temat interpretacji
Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2006r.
Z treści złożonego wniosku w dniu 22.02.2006r. (uzupełnionego pismem w dniu 07.03.2006r.) wynika, iż prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług związanych z naprawami samochodów, z której uzyskane przychody opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Za wykonane usługi wystawia Pan faktury dla firm ubezpieczeniowych, w których wykazywana jest wartość robocizny i części zużytych do jej wykonania. Do naprawy samochodów zakupuje Pan części na koszt usługobiorcy. Z uwagi na to, zdaniem Pana przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej będzie wyłącznie wartość wykonanej usługi, który podlega opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 8,5%.
Działalność usługowa została zdefiniowana w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20.11.1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) i oznacza pozarolniczą działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług ... z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Pod pojęciem usługi zdefiniowanej w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18.03.1997r w sprawie PKWiU (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) rozumie się wszelkie czynności świadczone na rzecz m. in. ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej. Każda usługa wywołuje konkretny skutek, którym w najogólniejszym ujęciu jest określona zmiana w świecie rzeczywistym. Rezultatem każdej usługi jest ściśle określony dla niej skutek, podlegający konsumpcji przez nabywcę. Usługa może być wykonana z materiałów powierzonych przez nabywcę lub z materiałów usługodawcy. Wystawiona za wykonaną usługę faktura winna odzwierciedlać stan faktyczny, tj. potwierdzać wykonywanie określonych czynności.
- nazwę towaru lub usługi,
- jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku VAT (cenę jednostkową netto),
- sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku VAT i zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zapisy w ewidencji przychodów zgodnie z przepisem zawartym w § 3 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 17.12.2002r w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219, poz. 1836 ze zm.), są dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, zwanych dalej ?fakturami, odpowiadających warunkom określonych w odrębnych przepisach, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami, a w przypadku sprzedaży bez faktur ? na podstawie wystawionego wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Art. 6 powoływanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym określa, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za przychód z działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane , po wyłączeniu wartości zwróconych towarów,udzielonych bonifikat i skont. Za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę. Oznacza to, że do ewidencji przychodów w kolumnie stawki 8,5% obowiązany jest Pan wpisać całą wartość przychodu wykazanego w wystawionej fakturze VAT.
Reasumując, po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, że przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usługi naprawy samochodów jest wartość wykazana na wystawionej fakturze dla firmy ubezpieczeniowej. Jest to przychód z działalności gospodarczej, więc stanowi przychód należny do opodatkowania bez względu na fakt czy należność została faktycznie zapłacona czy nie.
Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.