Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (DZ. U. ... - Interpretacja - PD-413/I/35/2005

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. PD-413/I/35/2005, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (DZ. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.11.2005 r. (data złożenia wniosku 14.11.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 14.11.2005 r. wpłynął do tutejszego Urzędu wniosek o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan X jest właścicielem nieruchomości, w której znajdują się lokale użytkowe, usługowe oraz lokale mieszkalne zamieszkiwane przez najemców na podstawie umowy najmu lub decyzji o kwaterunku.

W związku z powyższym podatnik pyta, czy może być opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5% mimo, że nie posiada umowy z lokatorami z kwaterunku.

Zgodnie z art. 2 ust. 1a (rozdział I) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000 r. Nr. 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od osiąganych przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 i 1a (rozdział 2) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym m.in. pieniądze i wartości pieniężne z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W art. 6 ust. 1 b przychody uzyskane z tytułu o których mowa w ust. 1a podlegają opodatkowaniu od przychodów ewidencjonowanych również, jeżeli są uzyskiwane przez podatników, o których mowa w art. 8 ust. 1.Przepis art. 8 ust. 1 ww. ustawy zawiera zamknięty katalog podmiotów, wobec których przepisy rozdziału drugiego nie mają zastosowania.Z treści zapytania wynika, że podatnik nie prowadzi działalności, która jest wyłączona na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z możliwości opodatkowania w formie ryczałtu. Gdyby jednak podatnik prowadził taką działalność, to w przypadku przychodów uzyskiwanych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze podatnik może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych co wyraźnie wynika z art.6 ust. 1b. Brak umowy z lokatorami z kwaterunku nie stanowi przeszkody do opodatkowania w formie ryczałtu w wysokości 8,5% z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 3 lit a. Wobec tego podatnik będzie mógł wybrać formę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% pomimo, że nie posiada umowy z lokatorami zamieszkującymi na podstawie decyzji o kwaterunku.

Urząd Skarbowy w Zakopanem