Temat interpretacji
Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami używanymi, opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Używane towary pochodzą z tzw. "wystawek". Wątpliwość wnioskodawcy budzi prawidłowość dokumentowania takiego nabycia, gdy nieznana jest osoba darująca ten towar.
Zdaniem wnioskodawcy taki typ nabycia towaru należy dokumentować dowodem wewnętrznym określającym ilość otrzymanego towaru.
Wnioskodawca oświadczył, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa bądź też postępowanie przed sądem administracyjnym.
Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono, co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów.
Przepisy prawa podatkowego nie normują w żaden sposób zasad dokumentowania nabycia rzeczy ruchomych (towarów) porzuconych przez poprzedniego właściciela w zamiarze wyzbycia się ich własności w miejscu zwanym "wystawką".
Należy mieć jednak na uwadze, że zgodnie z przepisem art. 180 i 181 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) właściciel może wyzbyć się rzeczy ruchomej przez to, że w tym zamiarze je porzuci. Własność ruchomej rzeczy niczyjej nabywa się przez jej objęcie w posiadanie samoistne.
Wobec tego zdaniem tut. organu podatkowego nieodpłatne nabycie towarów na "wystawkach" może być udokumentowane innymi dowodami niż faktury lub rachunki (np. dowodem wewnętrznym).
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie uznał wyrażone we wniosku stanowisko za prawidłowe i w związku z tym postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.