Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 30.06.2005 r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż detaliczna prasy, artykułów piśmienniczych, papierosów, biletów MPK, znaczków pocztowych itp. Sprzedaż ta prowadzona jest w oparciu o umowę agencyjną podpisaną z "RUCH" S.A. dnia 01.06.2005 r. Zgodnie z tą umową w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - wykonywanie usług w zakresie handlu - dokonuje Pani wyłącznie sprzedaży towarów powierzonych przez
zleceniodawcę, a po zakończeniu miesiąca jest zobowiązana do wystawienia faktury VAT na wartość prowizji.
Z załączonych do wniosku dokumentów tj.:
- zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON wydanego przez Urząd Statystyczny dnia 23.05.2005 r. wynika, że rodzaj prowadzonej działalności wg PKD został zakwalifikowany pod numerem 52.63.B - sprzedaż detaliczna pozostała prowadzona poza siecią sklepową, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 19.05.2005 r. wynika, że w pkt 4 - określenie przedmiotu działalności gospodarczej wpisano:
52.63.B Sprzedaż detaliczna pozostała prowadzona poza siecią sklepową, gdzie indziej niesklasyfikowana,
51.19.Z Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju.
Ponadto przedłożyła Pani kserokopię umowy agencji z dnia 01.06.2005 r. wraz z załącznikiem dot. stawek prowizyjnych, kserokopię umowy powierzenia czynności sprzedaży z dn. 01.06.2005 r. dot.
sprzedaży losów loterii pieniężnych oraz kserokopię faktury VAT Nr 1/2005 wystawionej dnia 30.06.2005 r.
Zdaniem Pani rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej nie wyklucza z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W opinii tut. organu podatkowego stanowisko Pani w tej sprawie jest nieprawidłowe.
Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).
Zgodnie z art. 6 ww. ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Z treści art. 12 ust. 1 pkt 3 h) i 4 b) tej ustawy wynika, że ustalona została stawka ryczałtu 8,5% od prowizji uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy oraz stawka ryczałtu 5,5% od prowizji uzyskanej z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaków opłaty skarbowej, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów.
Powyższe stawki ryczałtu mają jednak zastosowanie jedynie do prowizji od rodzajów usług wyraźnie tam wymienionych.
Załącznik Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Według ww. załącznika usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów różnego rodzaju - oznaczone symbolem PKWiU 51.19 są wyłączone z opodatkowania ryczałtem.
Zatem wykonywanie przez Panią tego rodzaju usług uniemożliwia opodatkowanie uzyskiwanych przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.