Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216 § 1 oraz art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jt. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 19 lipca 2005r. ( data wpływu - 20 lipca 2005r.), stwierdza, iż Pani stanowisko dotyczące opodatkowania w formie karty podatkowej przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług fryzjerskich oraz solarium jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Zgodnie z art. 14a § 1 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl przepisów art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, składając wniosek, podatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, co wypełniła Pani w treści wniosku.
Pismem z dnia 19 lipca 2005r., wystąpiła Pani o interpretację przepisów podatkowych, dotyczących możliwości rozszerzenia zakresu prowadzenia działalności gospodarczej - o usługi solarium bez utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich opodatkowaną w formie karty podatkowej i planuje Pani rozszerzyć działalność o usługi solarium.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani, iż usługi solarium mieszczą się w zakresie usług kosmetycznych i po ich uruchomieniu nie utraci Pani prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.
Zgodnie z art. 25. ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1008r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144 , poz. 960 z późn. zmianami) podatnicy prowadzący działalność , o której mowa w art. 23 podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej , jeżeli: we wniosku, o którym mowa w pkt. 1, zgłoszą prowadzenie działalności w jednej z 12 części tabeli. Wspomniane wyżej usługi fryzjerskie i kosmetyczne znajdują się w części pierwszej tabel miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej , załącznik Nr 3 do ww. ustawy.
Jak już nadmieniono powyżej obecnie prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich. Działalność w tym zakresie została wymieniona w części pierwszej załącznika nr 3 do powołanej ustawy, jako działalność usługowa lub usługowo-wytwórcza.
W części tej wymieniono również usługi kosmetyczne, do których zalicza się również usługi w zakresie prowadzenia solarium.
Stad też rozszerzenie prowadzonej przez Panią działalności w zakresie usług fryzjerskich o usługi solarium wchodzące w zakres usług kosmetycznych nie spowoduje utraty przez Panią prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej , a zatem Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.
Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, w terminie siedmiu dni od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.