Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że podatnik na podstawie umowy użytkowania, z dniem 01.04.2005r. udostępnił samochód osobowy do wyłącznego korzystania na rzecz Spółki z o. o. w
której jest udziałowcem oraz pełni funkcję prokurenta.Podatnik za użytkowanie samochodu stanowiącego jego własność, otrzymuje 1.900,00 zł miesięcznie. Pierwsza wypłata została dokonana w dniu 31.05.2005r.
Wątpliwości podatnika sprowadzają się do tego:
- czy istnieją przeszkody prawne do opodatkowania przychodu na zasadach określonych w ustawie z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998r. Nr 144, poz.930 ze zm.),
- czy złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, będzie wystarczające dla korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.
Wnioskodawca uważa, że możliwe jest zastosowanie opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.
W myśl art. 6 ust. 1 a ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym
podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Katalog żródeł przychodu, opodatkowanych ryczałtem, zawarty w ww. artykule ustawy, nie jest katalogiem zamkniętym. Obok umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy ustawodawca wymienia również umowy o podobnym charakterze.
Zgodnie z art. 252 Kodeksu Cywilnego, prawu użytkowania polega na obciążeniu rzeczy prawem do jej używania i pobierania jej pożytków.
Zatem zawarta prez podatnika umowa użytkowania może być zaliczana do umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy.
W świetle przedstawionego opisu stanu faktycznego oraz treści cytowanego wyżej przepisu, uzyskane przychody z tytułu zawartej umowy użytkowania mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnik winien złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Natomiast podatnik uzyskujący ww. przychody w trakcie roku podatkowego składa takie oświadczenie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
W przypadku osiągania przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych , podatnik jest obowiązany do
założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym - art.9 ust.4 ustawy.
Zatem, gdy uzyskanie przychodu nastąpiło przed dniem złożenia oświadczenia nie ma możliwości opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w 2005 roku.
Interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania oraz o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.