Temat interpretacji
Podatniczka przedstawiła następujący stan faktyczny sprawy: za I, II i III kwartał 2004 r. wpłacała "zaliczki" w wysokości 8,5% i 20% z tytułu najmu lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku, którego była wraz z mężem współwłaścicielką (ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej). W październiku 2004 r. nastąpiło rozwiązanie małżeństwa Podatniczki. Podziału majątku wspólnego nie dokonano. W 2005 r. nadal będą wynajmowane lokale mieszkalne znajdujące się w w/w budynku.W 2005 roku Podatniczka zawarła z byłym mężem porozumienie, w sprawie zarządzania wspólną nieruchomością, na mocy którego wszelkie koszty jak i korzyści wynikające z umów najmu, podpisanych osobiście przez Podatniczkę dot. części wynajmowanych pokoi ponosi Podatniczka. Z kolei wszelkie koszty i korzyści wynikające z umów najmu, podpisanych osobiście przez drugiego współwłaściciela - dot. pozostałej części nieruchomości, ponosić będzie on sam.
W opisanym stanie faktycznym Podatniczka zadała następujące pytania:
1. czy powinna dokonać korekty wpłaconych już zaliczek (dot. 2004 r.),
2. czy wystarczy, że w terminie do 30.01.2005 r. wypełni PIT-28A za 2004 r. rozliczając cały 2004 rok osobno, czyli każdy z byłych małżonków, ze względu na współwłasność domu, rozliczy 50% uzyskanego przychodu,
3. czy najem za 2005 r. należy rozliczyć:
a) od łącznego przychodu uzyskiwanego z wszystkich wynajmowanych pokoi (z umowami najmu
podpisanymi przez obu współwłaścicieli) i płacić podatek w proporcjach przypadających na poszczególnych współwłaścicieli nieruchomości,
b) ustalić najpierw, które z wynajmowanych pokoi będą wynajmowane przez poszczególnych współwłaścicieli nieruchomości od tych konkretnych pokoi będą płacone podatki (umowy najmu podpisane będą wtedy tylko przez jednego z współwłaścicieli nieruchomości).
Według Podatniczki, w związku z rozwiązaniem małżeństwa, deklaracje roczne za 2004 r. jest zobowiązana rozliczać osobno (zarówno w podatku ryczałtowym i dochodowym). W terminie do 30.01.2005 r. złoży PIT 28A za 2004 r. rozliczając cały 2004 r. osobno i ze względu na współwłasność domu oraz brak innych uregulowań, rozliczając 50% uzyskanego przychodu.
Odnośnie 2005 roku Podatniczka uważa, że najem w 2005 r. należy rozliczać zgodnie z podpisanym w dniu 01.01.2005 r. porozumieniem z byłym mężem w sprawie zarządzania wspólną nieruchomością.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatniczkę oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatniczki w zakresie rozliczenia za 2004 roku przychodów z tyt. najmu jest prawidłowe, z tym, że winna złożyć PIT-28 i PIT-28A, a nie wyłącznie PIT-28A. Wskazany przez Podatniczkę PIT-28/A (informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze) stanowi tylko załącznik do w/w zeznania - nie jest natomiast zeznaniem podatkowym, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).
W dniu 20.01.2004 r. Podatnicy złożyli oświadczenie, iż w 2004 roku przychody z najmu opodatkują w formie ryczałtu, który będą płacili kwartalnie. W oświadczeniu tym nie zawarto informacji o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z małżonków. Wobec tego w ciągu 2004 roku, zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), każdy z małżonków winien osobno dokonać wpłat ryczałtu z najmu (Podatnicy tak czynili). Po zakończeniu roku podatkowego, zgodnie z cytowanym przepisem, Podatnicy są zobowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - PIT-28 - w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
Ustosunkowując się do zapytania dotyczącego rozliczenia innych dochodów osiąganych w 2004 roku, zwraca się uwagę na treść art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym regułą jest odrębne opodatkowanie małżonków od osiąganych przez nich dochodów. Opodatkowani łącznie mogą być - w myśl art. 6 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - małżonkowie, między którym istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym. Podatniczka warunków tych nie spełniła, wobec czego nie może złożyć wspólnego zeznania z byłym mężem.
Zgodnie z informacją zawartą we wniosku, po rozwodzie nie dokonano podziału majątku. W takim wypadku przychody ze wspólnej własności, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego udziału w nieruchomości. O udziale w przychodach nie decyduje to, kto podpisuje umowę najmu ale wysokość udziału we współwłasności nieruchomości. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w przychodach są równe, dlatego też należy stwierdzić, że stanowisko Podatniczki w zakresie rozliczenia przychodów z tyt. najmu w roku 2005 jest nieprawidłowe.
Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania.