P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DFII-JK/415-10b/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. DFII-JK/415-10b/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jt. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 02 lutego 2005 r. uzupełnionego w dniu 07 kwietnia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodów z dzierżawy nieruchomości zakupionej przez małżonków .

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 02 lutego 2005 r. Podatnicy zwrócili się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, uzupełnionego w dniu 07 kwietnia 2005 r.

Podatnicy, aktem notarialnym dokonali zakupu w 2004 roku nieruchomości od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Nieruchomość należy do małżonków na zasadzie wspólności ustawowej. Podatnik (mąż) prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych z obowiązkiem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Współmałżonek (żona)nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej, jest zatrudniona na umowę o pracę.

Zakupiona przez Podatników nieruchomość nie jest wprowadzona do ewidencji środków trwałych w związku z prowadzoną przez męża działalnością gospodarczą i aktualnie jest remontowana.

Po zakończeniu remontu małżonkowie chcą poszczególne elementy tej nieruchomości wydzierżawiać jako: garaże, mieszkania, lokale na prowadzenie działalności.

W związku z powyższym u Podatników powstała wątpliwość, czy opodatkowanie przychodów z najmu w formie ryczałtu oznacza, że należności uzyskane z tego źródła nie są kumulowane dla celów podatkowych z innymi przychodami danej osoby np. męża z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Podatnicy zajmując własne stanowisko w sprawie podają, że opłacany przez współmałżonka (żonę) ryczałt z tytułu najmu nie będzie łączony z przychodami z działalności gospodarczej prowadzonej przez męża.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej:

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z 1998 r. z późn. zm.) przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Urząd Skarbowy w Malborku