Przedmiotem wniosku jest pytanie: Czy osoba duchowna jest zobowiązana do płacenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób duchownych, jeżeli nie ... - Interpretacja - US.PD/415/T-79/18/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2005, sygn. US.PD/415/T-79/18/05, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedmiotem wniosku jest pytanie: Czy osoba duchowna jest zobowiązana do płacenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób duchownych, jeżeli nie wykonuje posług duszpasterskich na terenie parafii i nie pełni funkcji wikariusza, proboszcza, a posługi kapłańskie wykonuje w ramach stosunku pracy?
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Ksiądz nie wykonuje posług duszpasterskich na terenie parafii, nie pełni funkcji wikariusza ani proboszcza. Posługi kapłańskie wykonuje w ramach stosunku pracy będąc zatrudnionym w Szpitalu w ... i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:
Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby duchowne osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim, opłacają od tych przychodów podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów osób duchownych, zwany "ryczałtem". Wobec czego Urząd Skarbowy stwierdza, że skoro Ksiądz wykonuje posługi kapłaństwa jedynie w ramach stosunku pracy, nie podlega ryczałtowi od przychodów osób duchownych. Dochód ze stosunku pracy podlega natomiast opodatkowaniu na zasadach ogólnych tj. według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Urząd Skarbowy w Tychach