Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 6, art. 8 i art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 9.05.2006 r. (data wpływu: 9.05.2006 r.), uzupełnionego w dniu 12.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia: czy usługi w zakresie "dzielenia i pakowania drobiu" mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5-procentowej, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.
W dniu 9.05.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek pani Ewy R. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatniczka jako osoba fizyczna od dnia 25.03.2006 r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług "dzielenia i pakowania drobiu" (sklasyfikowane wg numeru PKD 7482 Z. i numeru PKWiU 74.82.10-00.00). Jako formę opodatkowania wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5-procentowej. Podatniczka pyta, czy taka forma opodatkowania jest zgodna z obowiązującymi przepisami podatkowymi w przypadku świadczonych przez nią usług. Zdaniem podatniczki wykonywane usługi w zakresie dzielenia i pakowania drobiu" (sklasyfikowane wg numeru PKD 7482 Z. i PKWiU 74.82.10-00.00), mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5-procentowej.
Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje:
Jedną z możliwych form opodatkowania działalności gospodarczej w 2006 r. jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy mogą z niego skorzystać. Zasady opodatkowania w tej formie regulują przepisy ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, ze zm.). Zgodnie z art. 6 ust. 4 i 5 tej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą płacić zarówno osoby rozpoczynające, jak i kontynuujące działalność samodzielnie, w spółce cywilnej lub w spółce jawnej. W przypadku osób rozpoczynających działalność opodatkowaną w formie ryczałtu - nie mogą one korzystać z opodatkowania innej działalności w formie karty podatkowej, a dla kontynuujących działalność gospodarczą, dodatkowym warunkiem jest by w roku poprzedzającym uzyskały przychody nieprzekraczające kwoty 250 tys. euro.
Powyższe warunki nie są jedynymi ograniczeniami stosowania ryczałtu. Wiele rodzajów działalności zostało wyłączonych z opodatkowania w tej formie, co znalazło uregulowanie w postanowieniach przepisu art. 8 ww. ustawy, zgodnie z którym m. in. ryczałtu nie mogą również płacić osoby rozpoczynające działalność, które przed rozpoczęciem tej działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres obecnej swojej działalności. Ryczałtu nie mogą też płacić osoby korzystające na podstawie odrębnych przepisów z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego oraz małżonkowie podejmujący działalność w formie spółki, gdy wcześniej jeden z nich wykonywał ją samodzielnie i płacił podatek na zasadach ogólnych (to samo dotyczy zmiany spółki małżonków na działalność indywidualną małżonków i zmiany działalności jednego małżonka na działalność drugiego). Powyższy przepis wymienia również rodzaje przychodów, do których opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się oraz powołuje załącznik nr 2 do ustawy, który zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych reguluje art. 12 wyżej cytowanej ustawy. Zgodnie z ust. 3 pkt 3 lit. b tego artykułu, przychody z działalności usługowej (...) podlegają opodatkowaniu wg stawki 8,5-procentowej.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że jako osoba fizyczna osiąga pani od dnia 25.03.2006 r. przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług "dzielenia i pakowania drobiu" (sklasyfikowane wg numeru PKD 7482 Z. i PKWiU 74.82.10-00.00) i opłaca pani ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5-procentowej.
W świetle powołanych wyżej przepisów, uzyskiwane przez panią przychody w zakresie usług "dzielenia i pakowania drobiu" nie zostały przez ustawodawcę wymienione w przepisach ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, ze zm.), ani też w załączniku nr 2 do tej ustawy jako wyłączone z opodatkowania w formie ryczałtu. Ponieważ wszystkie ustawowe warunki zostały spełnione (uzupełnienie do wniosku z dnia 12.06.2006 r.), dlatego też świadczone przez panią usługi podlegają opodatkowaniu wg stawki 8,5-procentowej.