Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna stwierdza,, że stanowisko Pana- przedstawione we wniosku z dnia 07.07.2005 r., który wpłynął do organu w dniu 07.07.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku zgłoszenia w przedmiocie działalności usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.07.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Powyższy wniosek zawarty został w piśmie z
dnia 07.07.2005 r., zawierającym jednocześnie uzupełnienie braków formalnych wniosku z dnia 01.07.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca prowadząc
pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będzie nabywał rzeczy używane, o niskiej wartości, często uszkodzone, w celu ich naprawy, a następnie odsprzedawał z określonym zyskiem. Wnioskodawca ma jednak wątpliwości, czy może skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdyż w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, jako przedmiot działalności wskazał także usługi, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wnioskodawca dodaje jednocześnie, iż w danym roku podatkowym nie przewiduje wykonywania tych usług. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w takiej sytuacji, istnieje możliwość skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wskazując, iż utrata prawa następuje dopiero w momencie wykonania usługi wymienionej w
załączniku Nr 2 do ustawy.
Mając na uwadze powyższy stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna wskazuje jak niżej:
Ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zwana dalej "ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym", reguluje m. in. opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy m. in. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przepisy regulujące opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zawarte zostały w Rozdziale 2 ustawy w art. 6 - 22 ustawy.
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowania w formie ryczałtu
od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tego rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Reasumując, należy stwierdzić, że w aktualnie obowiązującym stanie prawnym, podatnik, który uzyskuje przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w zał. Nr 2 do ustawy - art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - nie może korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Dlatego, należy podzielić pogląd
wnioskodawcy, iż fakt wskazania w przedmiocie działalności gospodarczej usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie może determinować o prawie podatnika do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Słuszne jest zatem stanowisko podatnika, iż dopiero moment uzyskania przychodu z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym powoduje utratę prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, rozstrzygnął jak na wstępie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast
właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (t. j. Dz. U. z 2004 r., Nr 253, poz. 2532 ze zm.)