W dniu 17 października 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, z zakresu norm prawa ... - Interpretacja - IPD2/415-26/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.10.2005, sygn. IPD2/415-26/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 17 października 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, z zakresu norm prawa podatkowego określających zasady opodatkowania przychodów z najmu współwłasności.
Z opisu stanu faktycznego wynika, iż przychody z tytułu najmu nieruchomości położonej w Gliwicach strona opodatkowuje na zasadach określonych ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144 poz. 930 ze zm.). Ponadto w najem została oddana nieruchomość położona w Czechowicach - Dziedzicach, w której własności zarówno strona, jak i jej mąż posiadają po 25% udziału każdy.
Przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144 poz. 930 ze zm.) w zakresie opisanym przez stronę w piśmie z dnia 12 października 2005r. regulują opodatkowanie przychodów z najmu w sposób następujący:

Zgodnie z przepisem art. 1. ust. 1 pkt 2 ww. ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.Obowiązujące w roku podatkowym 2005 prawo podatkowe określa ponadto opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych (m.in. z najmu) na zasadach określonych ustawą z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000r. Dz. U. nr 14 poz. 176 ze zm.).
Zasadniczo więc, każdy podatnik będący osobą fizyczną ma prawo do wyboru preferowanej przez niego formy opodatkowania przychodów z najmu.
W świetle powyższego pogląd Strony, iż każdy ze współwłaścicieli dokonuje właściwej dla siebie formy opodatkowania przychodów z najmu (pkt. 2 wniosku) jest słuszny.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczneryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 % przychodów.Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe (art. 12 ust. 5).
W myśl art. 12 ust. 6 ww. ustawy zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (art. 12 ust. 7).
Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (art. 12 ust. 8).
W świetle wyżej cytowanych przepisów prawa, słuszny jest pogląd wnioskodawcy zawarty w pkt. 1; 5; 6; 7.
Każdy ze współwłaścicieli nieruchomości dokonuje opodatkowania przychodów z najmu samodzielnie, chyba że jak w tej indywidualnej sprawie, w myśl zasady określonej w art. 12 ust. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, małżonkowie dokonali wyboru i całość przychodu z najmu opodatkowuje jeden z nich.
Skoro, podatnik na rok podatkowy 2005 wybrał dla przychodów osiąganych z najmu opodatkowanie w formie ryczałtu, to formę tę stosuje do całości przychodów z tego źródła. W tej konkretnej sprawie do opodatkowania sumy przychodów osiągniętych z najmu nieruchomości położonej w Gliwicach i w Czechowicach - Dziedzicach, stosując stawkę podatku określoną w art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. a).
Ustawy określające opodatkowanie podatkiem dochodowym nie zawierają żadnych uregulowań prawnych uzasadniających wyodrębnianie dla celów stosowanych stawek podatkowych, wartości przychodów osiąganych z najmu poszczególnych nieruchomości. Jedynym istotnym kryterium, jak wynika to z treści art. w art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. a), jest ogólna kwota przychodów osiągniętych z najmu. W tym sensie nieprecyzyjne jest twierdzenie, iż stawkę 20% ryczałtu podatnik płacić będzie za wynajem domu w Czechowicach. Stawka ta jest właściwa dla wszystkich przychodów z najmu będących nadwyżką ponad kwotę 4000 EURO.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. <...>
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników (art. 9 ust. 2).
W przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio (art. 9 ust. 4).
Zgodnie z art. 17. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. nr 8 poz. 60 ze zm.) jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2.
Dyspozycje zawarte w powyżej cytowanych przepisach, wskazują podatnikowi organ podatkowy właściwy w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym osób fizycznych. Nakładają na podatnika obowiązek złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania oraz odprowadzania należnych podatków na rachunek tego urzędu skarbowego.
W takim stanie prawnym, zasadne jest stanowisko strony zawarte z pkt. 3 i 4 wniosku, iż podatek dochodowy podatnicy odprowadzają do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

W świetle powyższego, prezentowane w piśmie z dnia 12 października 2005r. stanowisko Strony, co do zasad opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z najmu osiąganych przez osoby fizyczne tut. organ podatkowy uznał za słuszne.

Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach