Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pana wnioskiem oraz jego uzupełnieniem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego postanawianie potwierdzić stanowiska zawartego w piśmie stanowiącym uzupełnienie do Pana wniosku w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zadeklarował Pan opłacanie podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest:doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania ( PKD 74.14 );kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane ( PKD 80.42 );działalność związana z rekrutacją i udostępnianiem pracowników ( PKD 74.50 );działalność związana z tłumaczeniami i usługami sekretarskimi (PKD 74.85 ). W związku z powyższym, Pana pytanie dotyczy możliwości opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu w/w działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym.
W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy prawa:art. 4 ust. 1 pkt 11, art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e), art. 12 ust. 1 oraz art. 22 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm. ).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (
Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm. ), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 z roku 2000, poz. 176 ze zm. ), w tym również gdy działalność ta prowadzona jest w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Wyłączenia z tej formy opodatkowania stosuje się zaś między innymi do podatników świadczących usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy "Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług" ( art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Natomiast w art. 12 w/w ustawy określone zostały stawki podatku w zależności od rodzaju prowadzonej
działalności gospodarczej. I tak, poszczególne rodzaje działalności gospodarczej, wymienione w Pana piśmie, opodatkowane są:1.wg ( PKWiU ):74.q14 - usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz zarządzania;80.42 - usługi szkół języków obcych, kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowanych są wyłączone z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 3 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym wg skali podatkowej określonej w art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ), albo też - po spełnieniu warunków określonych w art. 9a i na zasadach wymienionych w art. 30c cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - 19% podatkiem liniowym. 2.Natomiast usługi - zaklasyfikowane wg Polskiej
Klasyfikacji Wyrobów i Usług - do grupy 74.83.1 - usługi sekretarskie i tłumaczenia oraz grupy 74.50 - usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu; opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w sposób następujący:
a) usługi tłumaczeń ustnych i pisemnych - opodatkowane są stawką 20% jedynie w zakresie wolnego zawodu, którym jest - w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - pozarolnicza działalność gospodarcza, wykonywana osobiście między innymi przez tłumaczy, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym, że za osobiste wykonywanie wolnego
zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania ( na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło i innych umów o podobnym charakterze ) osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
b) usługi sekretarskie - opodatkowane są w następujący sposób:wg PKWiU 74.83.11 - usługi przyjmowania telefonów oraz 74.83.12 - usługi powielania - wg stawki 17 % ( art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ); wg PKWiU 74.83.15 - usługi obsługi biurowej, pozostałe - wg stawki 8,5 % ( art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) wymienionej wyżej ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku ).
c) usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu - są opodatkowane - na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy o zryczałtowanym
podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - stawką 17 % w części dotyczącej usług pozyskiwania personelu ( PKWiU - 74.50.2 ), w pozostałej zaś części są wyłączone ze zryczałtowanej formy opodatkowania.
Reasumując, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a następnie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym ( to jest uzyskania przez Pana przychodów ze świadczenia jednego z w/w rodzajów działalności gospodarczej, wyłączonej ze zryczałtowanej formy opodatkowania ) podatnik jest zobowiązany - poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków - zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych ( art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm. ). W takim przypadku za podstawę do określenia podatku
dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ( art. 22 ust. 2 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ).
POUCZENIENiniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 ze zm.).