W dniu 16 maja 2005 r. podatnik złożył w tutejszym urzędzie wniosek o udzielenie interpretacji prawa podatkowego, w którym przedstawił następujący sta... - Interpretacja - ZN-II-1/415-25/05/KP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.07.2005, sygn. ZN-II-1/415-25/05/KP, Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 16 maja 2005 r. podatnik złożył w tutejszym urzędzie wniosek o udzielenie interpretacji prawa podatkowego, w którym przedstawił następujący stan faktyczny:

  • podatnik jest rolnikiem, prowadzącym gospodarstwo rolne,
  • w latach 1999 - 2004 prowadził ponadto pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży torfu pozyskanego z własnego gospodarstwa rolnego (w związku w wykopaniem stawu rybnego),
  • przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej były opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego (wg stawki 5,5 %),
  • w bieżącym okresie Nadleśnictwo wyraziło chęć zakupu ok. 300 msup3; znajdującego się na pryzmach torfu na potrzeby szkółkarskie.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż dokonana sprzedaż torfu nie będzie podlegała opodatkowaniu, bowiem będzie to sprzedaż jednorazowa, a podatnik nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy:

  • art. 6 ust. 1 i art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. b i pkt 4 lit. a oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) - uzpdof.

Zastosowanie powołanych norm prawnych skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

  • zgodnie z art. 20 ust. 1 uzpdof, w przypadku likwidacji działalności gospodarczej podatnik jest zobowiązany sporządzić na dzień likwidacji spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi (tj. wyposażenia),
  • wyprzedaż składników majątkowych objętych remanentem "likwidacyjnym" stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 6 ust. 1 uzpdof) i w związku z tym sprzedaż wyrobów własnej produkcji (w tym przypadku produkcji polegającej na odłączeniu od gospodarstwa rolnego torfu, dotychczas będącego jego częścią składową, w wyniku czego poprzez wyodrębnienie powstała nowa rzecz) jest, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 uzpdof, działalnością wytwórczą, która podlega opodatkowaniu wg stawki 5,5 % (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a uzpdof).

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż przychód ze sprzedaży pozostałych po likwidacji wyrobów własnej produkcji jest przychodem z działalności gospodarczej, który opodatkowany jest stawką ryczałtu właściwą dla prowadzonej wcześniej działalności, tj. 5,5 %.

Wobec stwierdzenia niezgodności stanowiska podatnika z istniejącym stanem prawnym na dzień wydania postanowienia, orzeczono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, wydana została w oparciu o obowiązujący stan prawny w dniu 11 lipca 2005 r. i obowiązuje do czasu jego zmiany.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym usługi przewozu sprzedanego torfu do odbiorcy oraz w zakresie podatku od towarów i usług zostanie udzielona w odrębnymi postanowieniami.

Na postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie - Ośrodek Zamiejscowy w Koszalinie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 par. 1 Ordynacji podatkowej).

Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie