Temat interpretacji
Art.6 ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2003 r. stanowi, że sposób opodatkowania, o którym mowa w ust.2 i 4 (możliwość wspólnego opodatkowania małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa oraz osób samotnie wychowujących dzieci), nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zmian.).
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że w lutym 2000 r. zawiesił Pan działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.
W w/w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym nie występuje pojęcie zawieszenia działalności gospodarczej dla osób prowadzących działalność gospodarczą i opłacających z tego tytułu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Nie likwidując działalności gospodarczej przez wykreślenie jej z ewidencji działalności gospodarczej podatnik faktycznie kontynuuje jej prowadzenie, nie uzyskując jedynie przez pewien czas przychodów z tej działalności. W związku z czym, do podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w 2003 r. mimo, że nie uzyskiwał przychodów z tej działalności - miały zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Okoliczność ta wyklucza możliwośćrozliczenia z dochodów uzyskanych ze stosunku pracy w sposób preferencyjny, tj. wspólnie z małżonkiem. Ten sposób opodatkowania nie ma bowiem zastosowania, na podstawie w/w art.6 ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.