Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pana zapytanie w sprawie udzielenia informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych ze świadczenia usług w zakresie napraw, przeróbek, remontu oraz konserwacji instalacji zabezpieczenia technicznego i telefonicznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia:
z dniem 01
kwietnia 1996r. spółka cywilna "xxxxx", której jest Pan współwłaścicielem, zgłosiła rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie usług związanych z montażem i konserwacją instalacji alarmowych i telefonicznych, deklarując opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Zgłoszona działalność gospodarcza, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, została zakwalifikowana do sekcji I grupa 64.20- usługi telekomunikacyjne (wg. REGONU z 1996r ).
W związku z tym, w myśl art. 12 ust. 1 pkt. 3 litera b ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej (...) z zastrzeżeniem pkt. 1, 2, 4, i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy.
W 2001 roku Spółka uzyskała zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON, zgodnie z którym świadczone roboty budowlane w zakresie wykonywania instalacji
elektrycznych, zaliczono do sekcji F dział 45.
Zatem ryczałt od przychodów uzyskanych z tytułu tego rodzaju robót budowlanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 4 litera a powołanej ustawy, wynosił 5,5% .
W złożonym piśmie zwraca się Pan z zapytaniem, jaką stawką ryczałtu będą opodatkowane usługi naprawy, przeróbek, remontu oraz konserwacji instalacji zabezpieczenia technicznego i telefonicznego.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia, że w myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz.930 ze zm.) za działalność usługową uznaje się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów w dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).
Właściwa kwalifikacja wykonywanych czynności, w myśl powyższego,
pozwoli prawidłowo określić stawkę ryczałtu.
Organem uprawnionym do jej określenia jest natomiast Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Zatem, jeżeli wykonywanie usług w zakresie napraw, przeróbek, remontu oraz konserwacji instalacji zabezpieczenia technicznego i telefonicznego, zostanie przez ten Urząd zaliczone do robót budowlanych (sekcji F działu 45), to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 4 litera a powołanej ustawy, wyniesie 5,5% przychodów.