Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług przewozu taksówką osobową opodatkowaną w formie karty podatkowej. Dodatkowo zamierza rozszerzyć działalność o wynajem lokalu mieszkalnego.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1a zamieszczonym w rozdziale 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.)- w stanie prawnym obowiązującym w 2004r.- opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast brzmienie art. 8 ust. 1 pkt 1 tej ustawy wskazuje, iż przepisów rozdziału 2 nie stosuje się do podatników opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3 ustawy.
Z powyższego wynika, że w przypadku uzyskiwania przychodów opodatkowanych kartą podatkową podatnik nie może korzystać z opodatkowania najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Zgodnie jednak z treścią art. 25 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej osiąganie przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.
Reasumując powyższe jeśli podatnik przychody z najmu mieszkania opodatkuje na zasadach ogólnych wówczas przychody uzyskane z działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług przewozu taksówką osobową nie zostaną wyłączone z opodatkowania w formie karty podatkowej. W przypadku zaś wybrania przez podatnika do opodatkowania przychodów z tytułu najmu zryczałtowanego podatku dochodowego traci on prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej osiąganych przez niego przychodów z działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług przewozu taksówką osobową.