Temat interpretacji
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wymienionych w art. 6 ust. 1 i 1a, pomniejszony o kwotę składki, o której mowa w art. 13, ulega obniżeniu o wydatki wymienione w art. 27a ust. 1, z wyjątkiem pkt 2 lit. d) ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym, natomiast art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określa, iż podatek dochodowy (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika.
Za wydatki, o których mowa w ww. art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b), podlegające odliczeniu, uważa się wymienione w ust. 8 art. 27a wydatki z tytułu:
1. dokształcania w formach szkolnych i pozaszkolnych, określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych;
2. poddania się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny;
3. nauki języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w
tym zakresie.
Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (ust. 6 ww. art. 27a).
Z treści dołączonych do zapytania kserokopii faktur wystawionych z tytułu udziału w szkoleniu i z tytułu egzaminu, wynika, iż nabywcą usług była firma prowadzona przez podatnika w spółce cywilnej, co dowodzi, iż wydatek poniesiony został przez firmę, zatem stanowi koszt firmy.
Koszt poniesiony przez firmę "w celu osiągnięcia przychodów" nie wymieniony w art. 23 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (stanowiącym katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów), mógłby mieć znaczenie w przypadku opodatkowania działalności gospodarczej na zasadach ogólnych (tj. wg skali podatkowej), gdzie podstawą opodatkowania jest dochód (przychód minus koszty).
W związku z tym, iż działalność gospodarcza prowadzona w 2003 r. opodatkowana była w formie ryczałtu od
przychodów ewidencjonowanych, a przy ustalaniu zryczałtowanego podatku nie bierze się pod uwagę kosztów uzyskania przychodów (art. 12 ust. 2 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), brak jest możliwości zastosowania - w tym przypadku - ww. ulgi podatkowej.