![](https://g.infor.pl/p/_files/37164000/skladka-zdrowotna-nowy-lad-polski-2022-ryczalt-37164430.jpg)
Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śl. stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26.04.2005 r. (uzupełnione w dniu 06.05.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 29.04.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 06.05.2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że firma "....." spółka cywilna ............, której jest Pan współwłaścicielem podpisała umowę na prace budowlane związane z remontem generalnym budynku. Zgodnie z umową inwestor zapewnia materiały budowlane, natomiast pozostałe koszty tj. wynagrodzenia, transport i inne obciążają Pana firmę.
Zdaniem wspólników przychód z tytułu robót budowlanych związanych z remontem generalnym budynku podlega opodatkowaniu stawką ryczałtu 5,5% przychodu.
Z przepisów art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami) wynika iż, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
Roboty budowlane zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) zaliczone są do sekcji F, działu 45. Dział ten obejmuje między innymi prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, odbudową i remontem już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli (...).
A zatem w myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tyt. robót budowlanych czy to z materiałów własnych czy powierzonych będzie wynosił 5,5% przychodu.
Przepisy ww. ustawy dotyczące stawek podatkowych nie rozgraniczają stawek ryczałtu z robót budowlanych z materiałów własnych czy powierzonych jak również Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług - Dział 45 nie klasyfikuje prac budowlanych z materiałów własnych czy powierzonych.
Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śl. stwierdza, że interpretacja Pana jest prawidłowa.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.