Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wnioskodawca zawarł umowę najmu lokalu mieszkalnego, wybierając w 2005 roku opodatkowanie w sposób ok... - Interpretacja - DD-415/2/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2005, sygn. DD-415/2/05, Urząd Skarbowy Poznań-Wilda

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wnioskodawca zawarł umowę najmu lokalu mieszkalnego, wybierając w 2005 roku opodatkowanie w sposób określony w art.6 ust.1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami). Czynsz najmu strony ustaliły na kwotę 500 zł miesięcznie, którą wynajmujący wpłaca właścicielowi za potwierdzeniem do 5 dnia każdego miesiąca za dany miesiąc. Wszelkie opłaty za media użytkowane przez najemcę (energia elektryczna, telefon, abonament TV, itp.) ponosi także wynajmujący do 5 dnia miesiąca, na który opiewają rachunki, chyba że wymagają wcześniejszego uregulowania.

Zgodnie z przedstawionym wyżej stanem faktycznym wnioskodawca uważa, że podstawą naliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego jest przychód obejmujący wyłącznie czynsz wynajmowanego lokalu, natomiast opłaty związane z przedmiotem najmu za istniejące w tym lokalu media, nie są składnikiem przychodu osiąganego z najmu, a więc nie stanowią podstawy do naliczania podatku. Ponadto wnioskodawca prosi o potwierdzenie, czy od przychodów z tytułu najmu ryczałt w 2005 roku wynosi 8,5%.

Rozpatrując przedstawiony problem należy odnieść się do stosowanych unormowań ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami).

W myśl art. 6 ust. 1a powołanej ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub przedstawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytulu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ryczałt od tych przychodów, do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro wynosi 8,5%, od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu nie są ponoszone przez najemcę wydatki związane z przedmiotem najmu (opłaty za rozmowy telefoniczne, energia, TV, czynsz, itp.), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. W świetle regulacji prawnej uznać należy, że źródłem przychodu z najmu dla wynajmującego będzie czynsz określony pomiędzy stronami w stosownej umowie.

Jednocześnie nadmienia się, że powyzsza interpretacja odnosi się wyłacznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytyczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Urząd Skarbowy Poznań-Wilda