Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( DZ. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po rozpatrzeniu wniosku Pana złożonego w tut. organie podatkowym w dniu 25 sierpnia 2005r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż stanowisko Pana jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, z 2005r., poz. 60 ze zm. ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pismem złożonym w tut. organie podatkowym w dniu 25 sierpnia 2005r. wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych.Wypełniając dyspozycje art. 14§ 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawił Pan stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie. Wskazał, iż w 2005 roku rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. We wpisie do ewidencji działalności gospodarczej zostało wymienionych kilka rodzajów działalności , w tym działalność geodezyjna i kartograficzna oraz działalność związana z leśnictwem.
Nadto w zaświadczeniu o numerze regon jako rodzaj przeważającej działalności wskazano działalność geodezyjną i kartograficzną (PKD 74.20C), która wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. We wniesionym zapytaniu wskazał Pan, iż pomimo wykazania tego rodzajów działalności we wpisie nie zamierza Pan w bieżącym roku osiągać przychodów z tego tytułu.
Mając na uwadze powyższe zwraca się Pan o wskazanie czy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym jest Pan uprawniony do opodatkowania uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanym.
Pana zdaniem możliwość taka istnieje. Ustosunkowując się do wniesionego zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, co następuje
Zgodnie z przepisem art. 8 ust.1 pkt 3 lit. e ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr. 144 poz. 930 ze zmianami) przepisów rozdziału 2 ( ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ) nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.W w/w załączniku wymieniono między innymi usługi architektoniczne i inżynierskie (74.20).
Jeżeli jednak, jak wskazał Pan w powołanym na wstępie piśmie z dnia 23 sierpnia 2005r. pomimo ujęcia tego rodzaju działalności gospodarczej we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nie zamierza Pan w 2005r. osiągać przychodów z tytułu świadczenia usług geodezyjno-kartograficznych jest Pan uprawniony do opodatkowania uzyskanych w 2005r. przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.
Bezsporna okoliczność ujęcia usług geodezyjno - kartograficznych we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nie stanowi przeszkody do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów osiągniętych z prowadzonej działalności gospodarczej. Przeszkodą taką jest uzyskiwanie przychodów z tytułu świadczenia tychże usług, co w niniejszej sprawie - jak Pan wskazał , nie będzie mieć miejsca.
Z powyższego wynika zatem, iż Pana stanowisko dotyczące możliwości korzystania z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej jest prawidłowe.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie - stosownie do przepisu art. 14a§4, w związku z art.236§1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu.W myśl art. 236§2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.