Temat interpretacji
P o s t a n o w i e n i e
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej pytania czy może się Pan posiłkować transportem obcym w celu zaopatrzenia swojej firmy w towary handlowe jest prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Pismem z dnia 5 stycznia 2005 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania zapisu art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).
Pismem z dnia 24 stycznia 2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniach 31 stycznia 2005 r. i 9 lutego 2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Zwraca się Pan z zapytaniem czy może się posiłkować transportem obcym w celu zaopatrzenia swojej firmy w towary handlowe.
Uważa Pan, że tak, przyjmując że są to usługi specjalistyczne powołując się na zapis art. 25 ust. 3 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym., gdyż samochody dostawcze muszą odpowiadać odpowiednim normom przy przewożeniu towarów żywnościowych a Pan w chwili obecnej nie posiada takiego pojazdu.
Zarówno z informacji zawartej w piśmie jak i z dokumentacji będącej w posiadaniu tut. Urzędu wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie detalicznego handlu art. żywnościowymi opodatkowaną w formie karty podatkowej. W/w działalność jest ujęta w części II tabeli miesięcznych stawek karty podatkowej dla usług w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami stanowiącej załącznik do cyt. na wstępie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ponadto przy prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia Pan 3 pracowników na podstawie umowy o pracę w charakterze sprzedawców.
Jeżeli nie zatrudnia Pan osób prowadzących odrębną działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych a jedynie korzysta z tych usług w celu przywozu towarów żywnościowych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej to są to czynności, które nie wchodzą w zakres zgłoszonej działalności a zatem zajęte przez Pana stanowisko w opisanej sprawie jest prawidłowe.
Powyższe oznacza, że spełniony jest wymóg przedmiotowy do opodatkowania w formie karty podatkowej na podstawie przepisu art. 23 ust. 1 pkt 2 oraz art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym w brzmieniu:
art. 23 ust. 1: Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność:
2) usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach określonych w części II tabeli,
art. 25 ust. 1: Podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:
3) przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne.
Definicję usług specjalistycznych zawiera zapis ust. 3 art. 25 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:
" Za usługi specjalistyczne w rozumieniu ust.1 pkt 3 uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku nr 4."
Zgodnie z art. 14 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.