POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-1/415/2/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. PD-1/415/2/05, Urząd Skarbowy w Myślenicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myślenicach działając na podstawie art. 14a § 1 § 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 6 stycznia 2005 r. uzupełnionego w dniu 20.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co: do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym do tut. Organu podatkowego zapytaniu stwierdza Pani następujący stan faktyczny.
Działalność gospodarcza prowadzona jest w zakresie handlu obwoźnego na bazarach i targowiskach, na terenie całego kraju. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej planowane jest zatrudnienie pracownika, który będzie zajmował się sprzedażą towarów handlowych. Sprzedaż będzie odbywać się równocześnie w dwóch miejscowościach. Dokumenty zakupu towarów handlowych mogą dotyczyć towarów sprzedawanych w dwóch miejscach jednocześnie. Zdaniem podatnika dokumentacja dotycząca działalności firmy powinna być przechowywana w siedzibie firmy.
W zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wskazała Pani siedzibę i adres zakładu głównego oraz inne miejsca wykonywania działalności gospodarczej teren kraju.

Ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.) zostały uregulowane warunki jakie muszą spełniać podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania. Powołana wyżej ustawa w art. 15 ust. 1 nałożyła na podatników oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązek posiadania i przechowywania dowodów zakupu towarów, prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencji wyposażenia oraz odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencji przychodów.
Zgodnie z art. 15 ust. 4 w/w ustawy ewidencja oraz dowody na podstawie których są dokonywane wpisy do ewidencji, a także dowody zakupu o których mowa w ust. 1, należy przechowywać w miejscu wykonywania działalności lub, jeżeli działalność prowadzona jest w formie spółki, w miejscu wskazanym przez podatnika lub podatników - jako ich siedziba, albo w biurze rachunkowym, któremu zostało powierzone prowadzenie ewidencji. Jeżeli na zlecenie podatnika prowadzenie ewidencji zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik jest obowiązany w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wskazując w zawiadomieniu nazwę i adres biura oraz miejsce (adres) przechowywania ewidencji i dowodów związanych z jej prowadzeniem.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych zgodnie z delegacją zawartą w art. 16 pkt 1 w/w ustawy określił sposób prowadzenia ewidencji, szczegółowe warunki jakim powinna odpowiadać ewidencja, aby stanowiła dowód w postępowaniu podatkowym, sposób dokumentowania przychodów oraz obliczenia należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z dnia 17 grudnia 2002 r. (Dz. U. Nr 219, poz, 1836 ze zm.).
Powołana wyżej ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów ewidencjonowanych jak również rozporządzenie w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów nie odnoszą się w swojej treści gdzie powinna znajdować się ewidencja przychodów w przypadku, w którym działalność wykonywana jest jednocześnie w dwóch różnych miejscach.

W związku z powyższym skoro ustawodawca w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów nie określił miejsca gdzie powinna znajdować się ewidencja przychodów oraz dowody zakupu towarów handlowych przedsiębiorców opodatkowanych w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, którzy prowadzą działalność równocześnie w kilku miejscach tut. organ podatkowy stwierdził, że dla zapewnienia prawidłowego ewidencjonowania przychodów wystarczającym jest aby ewidencja przychodów znajdowała się w siedzibie firmy.
Zgodnie bowiem z § 8 rozporządzenia w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów zapisy w ewidencji są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie wystawionych dowodów sprzedaży między innymi faktur VAT, rachunków oraz faktur korygujących, a w przypadku sprzedaży bez faktur na podstawie wystawionych na koniec dnia dowodów wewnętrznych, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu, nie później niż do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

W kwestii dotyczącej posiadania dowodów zakupu towarów handlowych w miejscu wykonywania działalności gospodarczej tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, że skoro w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej określiła Pani siedzibę firmy, a przepisy o ryczałcie ewidencjonowanym nie przewidują specyfiki prowadzenia działalności gospodarczej jednocześnie w dwóch miejscach to dokumenty zakupu należy przechowywać w siedzibie firmy.

W świetle powyższego tut. Organ podatkowy podzielił Pani stanowisko w sprawie miejsca przechowywania ewidencji przychodów oraz dowodów zakupu towarów handlowych, w siedzibie firmy.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Myślenicach