Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż wraz z małżonką uzyskuje Pan przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego opodatkowanego z... - Interpretacja - PDII/415-42/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.08.2005, sygn. PDII/415-42/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż wraz z małżonką uzyskuje Pan przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Na podstawie złożonego oświadczenia, zryczałtowany podatek dochodowy od całości uzyskanego ze źródła "najem - dzierżawa" przychodu, opłaca tylko jeden z małżonków. Od 2006 roku zamierzają Państwo zrezygnować z tego sposobu rozliczania uzyskiwanych z najmu lokalu mieszkalnego przychodów i odrębnie rozliczać uzyskiwane przychody co kwartał.

We wniosku wyraził Pan stanowisko, że stawka ryczałtu dla każdego z małżonków wynosi 8,5% do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro a od nadwyżki ponad tę kwotę 20% przychodów.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Artykuł 6 ust. 1a ww. ustawy stanowi, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl uregulowań zawartych w przepisie art. 12 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, co do zasady płacą podatek - każdy z małżonków oddzielnie - od połowy przychodu uzyskanego z powyższego źródła przychodów (zgodnie z powyższą zasadą), chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich. Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w tymże oświadczeniu obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowany za cały dany rok podatkowy - stosownie do art. 12 ust. 8 ww. ustawy.

Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu wynosi 8,5% przychodów, jeżeli ich wysokość w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów. Graniczną kwotę 4.000 euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy (w 2005 roku jest to kwota 17.514,80zł.).

Przy czym, zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 11 cytowanej ustawy, w przypadku osiągania przez małżonków przychodów z tytułu umowy najmu kwota przychodów objętych 8,5 proc. stawką ryczałtu (4.000 euro) dotyczy łącznie obojga małżonków.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika zatem, iż w przypadku osiągania przez małżonków przychodów z tytułu najmu, wyższą 20% stawkę podatku należy stosować gdy łączna kwota przychodów z najmu osiągniętych przez małżonków przekroczy równowartość 4.000 euro.

Powyższe oznacza, iż niezależnie od tego czy zdecydują się Państwo rozliczać najem indywidualnie (po połowie) czy też w całości opodatkuje go jedno z was, po przekroczeniu kwoty limitu 4.000 euro obowiązani będziecie opodatkować uzyskany przychód wg stawki 20%.

Ponadto podaje się, że zgodnie z brzmieniem przepisu art. 21 ust. 1a w/cytowanej ustawy, podatnicy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - w terminie złożenia zeznania. Wybór opłacania ryczałtu co kwartał, wiąże się jednakże z obowiązkiem zawiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Zgodnie z art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Stosownie do art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla podatnika organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę dokonanej wyżej oceny prawnej lub zmiany (uchylenia) postanowienia w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach