Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kuj. na Pana pisemne zapytanie z dnia 26.07.2004r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:
wnosząc zapytanie przedstawił Pan stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą związaną z ubezpieczeniami. Działalność ta polega na zawieraniu - w imieniu Towarzystwa Ubezpieczeń "..." S.A. - umów OC, AC i NW pojazdów oraz ubezpieczeń majątkowych, za które otrzymuje Pan wynagrodzenie prowizyjne od zainkasowanych pieniędzy.
Na tle przedstawionych okoliczności formułuje Pan stanowisko, że działalność w tym zakresie może być opodatkowana w roku 2004 w formie innej niż ogólnej, tj. na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź karty podatkowej.
Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że stanowisko to nie jest prawidłowe.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: -ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) - ustawa z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.).
Stosownie do art. 8 ust.1 pkt 3 lit. e ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przepisów rozdziału 2 tej ustawy - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.
Usługi ubezpieczeniowe zostały wymienione w poz. 8 tego załącznika. (sekcja J - usługi pośrednictwa finansowego; dział 66 - usługi ubezpieczeniowe oraz funduszów emerytalno - rentowych, bez gwarantowanej prawnie opieki społecznej).
Wyżej wymieniony dział obejmuje:
długo- i krótkoterminowe pokrywanie ryzyka, z oszczędnościami jako składnikiem lub bez nich w zakresie:
- ubezpieczeń na życie,
- funduszy emerytalno-rentowych,
- ubezpieczeń rzeczowych, takich jak: ubezpieczenia nieruchomości,
- transportowe, przewozowe, od strat materialnych i od odpowiedzialności, od wypadków, ognia, na wypadek choroby itd.
Tak więc osiągane przez Pana w 2004r. przychody z tytułu działalności ubezpieczeniowej nie mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ponadto, ten rodzaj działalności, nie został wymieniony w art. 23 ust.1 pkt 1 - 11 i ust. 1a powołanej ustawy z dnia 20 listopada 1998r. Nie może Pan zatem również korzystać z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.
Reasumując obowiązany jest Pan w 2004r. prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz opłacać podatek dochodowy na zasadach powołanej wyżej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym.
Niniejsza odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.