podatnik złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:Jest Pan właścicielem zakładu kamieniar... - Interpretacja - US.I-1/415-14/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. US.I-1/415-14/05, Urząd Skarbowy w Mońkach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

podatnik złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:Jest Pan właścicielem zakładu kamieniarskiego. Wykonuje nagrobki granitowe i opłaca podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.W opisanym stanie faktycznym strona zwraca się z pytaniem:Czy wykonując nagrobki z materiału zakupionego we własnym zakresie (nie powierzonego) powinienem opłacać ryczałt w wysokości 8,5%, czy w wysokości 5,5%? Strona sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku zryczałtowanym prowadząc działalność wytwórczą powinno opłacać się podatek w formie ryczałtu w wysokości 5,5%, gdyż taka działalność nie jest usługą.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mońkach, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, informuje, iż zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844) nagrobki z granitu wytwarzane z zakupionego surowca oraz ich montaż przez producenta na miejscu przeznaczenia mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 26.70.12-60.00 "Elementy kamienne granitowe obrobione oraz wyroby z nich".Dział 26 obejmuje wyroby z pozostałych surowców niemetalicznych. Stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z dnia 2 marca 2004 r., Nr 33, poz. 289 ze zm.) podklasa 26.70.Z to cięcie, formatowanie i wykończanie kamienia ozdobnego i kamienia dla budownictwa. Podklasa ta obejmuje:- cięcie, formowanie i wykończanie kamieni dla budownictwa, drogownictwa, dekarstwa, do wykonywania nagrobków na cmentarzach itp.,- produkcję kostek, płyt nawierzchniowych, krawężników, płyt i płytek chodnikowych itp. wyrobów.Podklasa ta nie obejmuje:- działalności kamieniołomów, wydobywania, cięcia i wstępnej obróbki kamienia, sklasyfikowanej w 14.11.Z,- produkcji kamieni młyńskich, kamieni szlifierskich i podobnych wyrobów, sklasyfikowanej w 26.81.Z.

W związku z tym, iż jednostki powinne być klasyfikowane w grupowaniu, które najlepiej opisuje ich działalność, uwzględniając środki produkcji oraz proces wytwarzania, należy zauważyć iż w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym wykonywane przez Pana prace polegające na wykonywaniu nagrobków z materiału zakupionego we własnym zakresie (nie powierzonego) mieszczą się w podklasie 26.70.Z Cięcie, formatowanie i wykończanie kamienia ozdobnego i kamienia dla budownictwa i zgodnie z definicją zawartą w art. 4ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) mieszczą się w definicji działalności wytwórczej, tzn. działalności, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 pkt 4 w/cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) przychody z działalności wytwórczej opodatkowane są stawką ryczałtu w wysokości 5,5% przychodów. Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Stosownie do art. 12 ust. 2 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Oznacza to, że w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym zryczałtowany podatek według stawki 5,5% będzie pobierany od całkowitej kwoty należnej od nabywcy nagrobka, bez możliwości obniżenia tej kwoty o koszty uzyskania przychodu, np. o koszty nabytego i zużytego do wytworzenia nagrobka kamienia (płyt), itp.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie- stosownie do art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej - służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mońkach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Mońkach