Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że przed 20 stycznia 2004 r. do tut. organu podatkowego zostało złożone oświadczenie o opodat... - Interpretacja - PBI/415-47/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2005, sygn. PBI/415-47/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że przed 20 stycznia 2004 r. do tut. organu podatkowego zostało złożone oświadczenie o opodatkowaniu osiąganych przychodów z najmu lokali mieszkalnych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wspólnie dla małżonków. Dla kontynuowania takiego rozliczenia w 2005r. koniecznym było złożenie takiego oświadczenia do dnia 20.01.2005 r. W związku z brakiem przychodu w okresie od stycznia do czerwca 2005 r. oświadczenie takie nie zostało złożone. Przychody z najmu zostaną osiągnięte dopiero w miesiącu lipcu 2005 r.

Zdaniem Pana w 2005 r. przychody z najmu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych winny być rozliczane na zasadach ogólnych , po połowie wartości.

W opinii tut. organu podatkowego stanowisko Pana w sprawie formy opodatkowania jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2000 r. Nr 144 poz., 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.Podatnicy, którzy zamierzają w danym roku podatkowym opodatkować przychód z najmu w formie zryczałtowanego podatku dochodowego muszą złożyć naczelnikowi właściwemu wg miejsca zamieszkania, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 9 ust. 4 ww. ustawy).

W świetle art. 12 ust. 6 tej ustawy do małżonków, między którymi istnieje wspólność ustawowa, osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, stosuje się zasadę określoną w ust. 5 tego artykułu tzn. przychody w odniesieniu do każdego małżonka określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w przychodach, a w razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w przychodach są równe, chyba że małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z nich. Oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - art. 12 ust. 7 ustawy. Natomiast zgodnie z treścią art. 12 ust. 8 ustawy wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6 obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl powyższych przepisów, jeżeli małżonkowie chcieli w 2005 r. skorzystać z prawa opodatkowania całości przychodu przez jednego z nich byli obowiązani do 20 stycznia 2005 r. złożyć oświadczenie, o którym mowa wyżej tj. oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z najmu przez jednego z nich. Wybrana przez małżonków możliwość opodatkowania całości przychodu z najmu przez jednego z nich dotyczy bowiem wyłącznie danego roku podatkowego i nie wiąże ich w kolejnych latach.Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że oświadczenie takie nie zostało złożone, zatem każdy z małżonków jest obowiązany opodatkować przychód z najmu oddzielnie , proporcjonalnie do swojego udziału w przychodach.Natomiast wobec nie złożenia również oświadczenia o wyborze innej formy opodatkowania - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych pozostaje nadal formą opodatkowania przychodów z najmu na 2005r. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 4 w związku z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania uważa się, że nadal zastosowanie ma opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W tym stanie rzeczy stanowisko Pana w sprawie opodatkowania w 2005 r. przychodów z najmu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych jest nieprawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie