Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białogardzie, na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza co następuje:
Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że:
1. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług pomocy drogowej opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Ww. usługi zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny pod pozycją 5020B PKD, tj. pomoc drogowa oraz pozostała działalność usługowa związana z pojazdami mechanicznymi, obsługa i naprawy pojazdów mechanicznych. W ramach zawieranych umów podatnik był zobowiązany do holowania niesprawnych pojazdów z miejsc kolizji, pojazdów tarasujących drogi lub miejsca publiczne oraz zabezpieczone przez policję na potrzeby postępowań karnych, karno - skarbowych i w sprawach o wykroczenia, przechowywania tych pojazdów na parkingu własnym lub odtransportowanie ich na wskazane przez policję miejsce parkowania.
W chwili obecnej podatnik ma propozycję przyjęcia na swój plac, na przechowanie, maszyny rolnicze, zabezpieczone jako depozyt sądowy, z firmy będącej w upadłości (zarządzanej przez syndyka). Zgodnie z postanowieniem Sądu przedmiotowe maszyny zostają złożone do depozytu sądowego i winny być przechowywane na parkingu strzeżonym - zgodnie z zawartą z podatnikiem umową (porozumieniem).
Podatnik ma wątpliwości co do stawki opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym ww. usługi.
2. W ramach prowadzonej działalności podatnik zajmuje się handlem samochodami używanymi, które nabywa umową kupna - sprzedaży od osób fizycznych a odsprzedaje wystawiając fakturę VAT. W związku ze zmianami wprowadzonymi z dniem 01.05.2004 r. w ustawie o podatku od towarów i usług, podatnik sprzedając samochód wystawia fakturę VAT marża.
Podatnik ma wątpliwości co prawidłowo powinien ująć w ewidencji przychodów.
Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż:
- prawidłowe jest zaklasyfikowanie usług przechowywania maszyn rolniczych, zabezpieczonych jako depozyt sadowy jako usług parkingowych (PKWIU 63.21.24) a w związku z tym opodatkowanie ich 17 % stawką zryczałtowanego podatku dochodowego,
- powinien opodatkować wg stawki 3% kwotę sprzedaży netto, tj. cena sprzedaży pomniejszona o należny podatek VAT obliczony od kwoty marży.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białogardzie stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe, o ile klasyfikacja wykonywanych przez podatnika usług jest prawidłowa.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:
- art. 6 ust. 1 i art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.),
- art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2004r.,
- art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.05.2004 r.
Zastosowanie powyższych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:
Ad. 1
Właściwym do sklasyfikowania wykonywanych usług jest Ośrodek Interpretacji Standardów Kwalifikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. W przypadku wątpliwości należy się zwrócić do ww. instytucji.
Jeżeli klasyfikacja podana przez Pana jest prawidłowa, wówczas zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17 % przychodów ze świadczenia usług parkingowych (63.21.24).
Ad. 2
Zgodnie z art. 6 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy z dnia 20.11.1998 r., opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art.14 ustawy o podatku dochodowym (...).
W myśl art. 14 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychód z działalności, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych (ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie) nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Biorąc pod uwagę powyższe, z tytułu sprzedaży udokumentowanej fakturą VAT marża, opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlega kwota brutto uzyskana ze sprzedaży pomniejszona o należny podatek od towarów i usług wyliczony od kwoty marży.