P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-1/415/0015/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2005, sygn. PD-1/415/0015/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana X z dnia 18 marca 2005r. uzupełnionego w dniu 27 kwietnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku płacenia zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku z dnia 18 marca 2005r. stanu faktycznego wynika, że jest Pan X

Zbór jest jednym z dwustu zborów Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce, stan prawny jest uregulowany ustawą z dnia 20.02.1997r o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U. Nr 41 poz. 254).

Zasięg terytorialny zboru obejmuje miasto Gdynię, liczba członków zboru liczy 18 osób.

Zbór jest finansowany z ofiar i darowizn wiernych . Pełnienie funkcji pastora polega na prowadzeniu nabożeństw, spotkań, czuwaniu nad funkcjonowaniem Zboru.

Z tytułu pełnienia funkcji pastora Zboru nie otrzymuje Pan żadnego wynagrodzenia, więc zdaniem Pana, nie powinien płacić podatku dochodowego od przychodów osób duchownych do momentu wystąpienia przychodu z tego tytułu.

Zgodnie z treścią art.42 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz.930 z późn.zm.) osoby duchowne, osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim, opłacają od tych przychodów podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów osób duchownych, zwany dalej ryczałtem.

Z w/wym przepisu wynika, że ryczałt od przychodów osób duchownych opłacają te osoby duchowne, które osiągają przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie osiąga Pan przychodów z tytułu pełnienia funkcji pastora Kościoła Zielonoświątkowego Zboru nie ma Pan obowiązku opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych.

W tym stanie faktycznym i prawnym należy uznać stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 18 marca 2005r. za prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni