POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP.005.VIII/6/2005

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. DP.005.VIII/6/2005, Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 tekst jednolity) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 lutego 2005 r. w sprawie stosowania prawidłowej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2005 r. do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym wniosku pyta Pan czy prawidłowo naliczył i zapłacił zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5% od świadczonych usług w zakresie prac montażowych w budynku. Następnie został Pan wezwany do uzupełnienia wniosku i przedstawienia wyczerpującego stanu faktycznego w wyniku czego w dniu 12.04.2005 r. złożył Pan wyjaśnienia, z których wynika, że świadczy Pan usługi postarzania drewnianych powierzchni abijaży z użyciem własnych materiałów, impregnatów. W w/w piśmie wyjaśniający stan faktycznie zajmuje Pan stanowisko, że ryczałt od uzyskanych przychodów z tytułu robót budowlanych wynosi 5,5%.

W wyniku powstałych wątpliwości został Pan ponownie wezwany do określenia rodzaju świadczonych usług i dostarczenia zaświadczenia o nadaniu nr REGON oraz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W wyniku dostarczenia powyższych dokumentów oraz uszczegółowienia rodzaju świadczonych usług ustalono, że świadczy Pan usługi impregnacji powierzchni drewnianych polegające na nakładaniu, pokrywaniu powierzchni drewnianych środkami chemicznymi w celu uzyskania efektu starości drewna. W zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej określił Pan przedmiot działalności gospodarczej zgodnie z PKD:

  • 20.10.B działalność usługowa w zakresie impregnowania drewna,
  • 20.30.Z produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim stwierdza:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144 poz. 930 ze zm.) działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 89 poz. 844 ze zm.).

Przepisy ustawy o podatku zryczałtowanym przewidują stosowanie zróżnicowanych stawek ryczałtu w zależności od zakresu wykonywania przez podatnika działalności gospodarczej. I tak stosownie do art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. b) w/w ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej oraz zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 4 lit. a) ustawy - 5,5% przychodów z robót budowlanych.

W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług roboty budowlane są ujęte w sekcji "F" obejmując symbole 45.1 - 45.5 Sekcja ta obejmuje działalność polegającą na wznoszeniu budynków i budowli, wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych. We wszystkich kategoriach sekcji zawarte są odpowiednio prace związane z budową, przebudową, remontem, modernizacją, konserwacją i użytkowaniem stałych i tymczasowych obiektów budowlanych. Oznacza to, że aby świadczone usługi mogły skorzystać z opodatkowania 5,5% muszą zostać zakwalifikowane do robót budowlanych, czyli muszą być wymienione w sekcji "F", dział 45 PKWiU.

Zgodnie z zebranymi danymi i dołączonym zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej Pańska działalność polegająca na impregnowaniu drewna została sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 20.10.B i 20.30. Z mieszczącym się w sekcji "D" przetwórstwo przemysłowe.

W związku z powyższym, że sekcja "F" (budownictwo) nie obejmuje usług impregnacji drewna nie jest to usług zaliczona do usług budowlanych i tym samym nie uprawnia do stosowania stawki 5,5%.

Zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu świadczonych przez Pana usług impregnacji drewna wynosi 8,5% i tym samym stanowisko zajęte we wniosku złożonym do tut. urzędu w dniu 23 marca 2005 r. należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w terminie określonym treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim. W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wys. 5 zł oraz 50 gr od każdego załącznika.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określając istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim