Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia ... w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe:
w sprawie wpływu na sposób opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu rusztowań będących majątkiem firmy i rusztowań wynajętych od innej firmy.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu ... zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytania:
Czy na sposób opodatkowania przychodów ma znaczenie, że mogą to być rusztowania będące majątkiem mojej firmy czy też rusztowania, które wynajmę od innej firmy ?
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny:Firma podatnika świadczy usługi remontowo-budowlane w zakresie wykonywania elewacji zewnętrznych budynków wraz z ociepleniem. Usługi te wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowane są w sekcji F tj. "budownictwo" pod symbolami:
45.41.10 - roboty tynkarskie
45.32.11 - roboty związane z montażem izolacji termicznej,
45.44.22 - roboty związane z malowaniem budynków na
zewnątrz.
Do wykonania ww. opisanej usługi niezbędne są rusztowania budowlane.
Działalność podatnika opodatkowana jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonwanych w stawce ryczałtu 5,5% obowiązującej na roboty budowlane.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:Zdaniem podatnika bez znaczenia na stawki ryczałtu ma fakt, czy wynajmowany sprzęt jest składnikiem majątku firmy podatnika czy też wynajętym od innego podmiotu, gdyż w art. 6 ust. 1a ustawy wyraźnie wyszczególnione zostały obok umów najmu i dzierżawy także umowy podnajmu i poddzierżawy.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy- Ponieważ w/w ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozróżnia przychodów z najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą na będące własnością podatnika oraz nie będące własnością podatnika nie ma to wpływu na sposób opodatkowania ryczałtem.
Jednocześnie Organ podatkowy informuje, że przepis art.6 ust. 1a w/w ustawy o
zryczałtowanym podatku dochodowym na który powołuje się Pan w zajmowanym stanowisku nie ma zastosowania w tym przypadku gdyż, to art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do którego odsyła art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.i) w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, określa że "przychodem z działalności gospodarczej są również, przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą".
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
P O U C Z E N I E
Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążaca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadch okreśolnych w art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.