Temat interpretacji
Określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 10 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 6 października 2022 r. (wpływ 6 października 2022 r.) oraz pismem z 31 października 2022 r. (wpływ 31 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego po jego uzupełnieniu
Wnioskodawczyni zamierza od września 2022 r. podjąć jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług Agile Coucha.
Zakres prac Agile Coacha obejmować będzie:
-szkolenia, coaching zespołów i liderów w zakresie metodologii Agile i SAFe;
-szkolenia, coaching ARTs (Agile Release Trains);
-szkolenia, coaching, wsparcie zespołów i interesariuszy w ciągłym doskonaleniu;
-wspieranie zespołów w przygotowaniu do realizacji planowania;
-proponowanie i wdrażanie nowych pomysłów oraz dobrych praktyk z zakresu zwinności zespołów, zarządzanie zmianą.
Powyższy zakres zadań odpowiada roli Agile Coacha w przedsiębiorstwie, pracującym w metodyce ....i ....(....), która jest metodyką zwinną w zarządzaniu projektami IT, opartą na zasadach Agile. Agile Coach pomaga organizacjom, zespołom i poszczególnym osobom w przyjmowaniu zwinnych praktyk i metod, jednocześnie zaszczepiając wartości i mentalność Agile. Celem Agile Coacha jest wspieranie bardziej efektywnych, przejrzystych i spójnych zespołów, a także umożliwienie osiągania lepszych wyników, rozwiązań i produktów/usług dla klientów.
To osoba, która przyjmuje rolę mentora, pokazuje zespołom jak realizować praktyki Agile, pomaga dostosować je do sytuacji w jakiej znajdują się pracownicy firmy, a także wspiera transformację całej organizacji. Agile Coach może być zarówno wewnętrzny (pochodzący z firmy, zatrudniony na stałe) lub zewnętrzny (konsultant, freelancer, pojawiający się na określony czas w konkretnym celu).
Wytwarzanie oprogramowania metodyką zwinną oznacza, że prace nad nowym rozwiązaniem lub ulepszeniem rozwiązania istniejącego oparte są o podejście iteracyjne, tj. przyrostowe mające na celu zwiększenia przewidywalności i lepszej kontroli ryzyka. W praktyce metodyka pracy polega na podzieleniu prac nad nowym rozwiązaniem na etapy (tzw. sprinty). Efektem każdego etapu prac jest stworzenie tzw. przyrostu w postaci funkcjonującego elementu produktu (modułu/funkcji oprogramowania).
Każdy etap obejmuje planowanie Sprintu (określenie celu - definicji wykonanej pracy – oraz zaplanowanie drogi jego realizacji), wykonanie założonego celu oraz przegląd efektów oraz przebiegu prac na danym etapie.
Kluczowym elementem w tej metodyce pracy są zasady:
-przejrzystości (jednoznaczny opis planowanych efektów i elementów procesu, zrozumiały zarówno dla klienta definiującego potrzeby, jak i dla zespołu projektowego wykonawcy),
-inspekcji (stała kontrola procesu w celu jak najszybszego zidentyfikowania nieprawidłowości),
-adaptacji (jak najszybsza korekta wykrytych nieprawidłowości w celu ograniczenia dalszych odstępstw od założonych efektów).
Zwinna metodyka wytwarzania oprogramowania ....różni się od tradycyjnych metod wytwarzania oprogramowania, w których prace nie są podzielone na przyrostowe etapy, lecz obejmują zdefiniowanie całości wymagań co do produktu końcowego na wstępie prac, następnie przygotowanie całości produktu wg tych odgórnie zdefiniowanych wymagań oraz jego testowanie i walidację przez klienta. Wskutek tego, w przypadku projektów tradycyjnych, rozbieżności w stosunku do rzeczywistych potrzeb klienta (zarówno uświadomionych i zakomunikowanych wykonawcy, jak i nieuświadomionych przez niego) mogą narastać w toku procesu i powodować konieczność dużo większych prac adaptacyjnych na skończonym produkcie na koniec całego procesu, co nie ma miejsca w sytuacji, gdy proces adaptacyjny realizowany jest przez cały czas prac nad produktem w kolejnych etapach. W metodyce ....wykonawca dostarcza produkt iteracyjnie i przyrostowo, zwiększając szanse na wczesne uzyskanie informacji zwrotnej od klienta. Przyrostowe dostarczanie ukończonego produktu zapewnia nieprzerwaną dostępność jego działającej, potencjalnie użytecznej wersji. Realizacja ww. zasad metodyki .... wymaga jednak innej organizacji pracy, wyrażającej się przede wszystkim innym podziałem ról w zespole projektowym (Zespół Projektowy/.....) w porównaniu do tradycyjnych metod wytwarzania oprogramowania.
W skład Zespołu Projektowego (....) wchodzą:
-Właściciel Produktu (z ang. Product Owner),
-Zespół Deweloperski (z ang. Development Team), oraz
-.....
Model zespołu proponowany w ....został zaprojektowany tak, aby zoptymalizować elastyczność, kreatywność i produktywność. Zespół ....realizuje prace całkowicie we własnym zakresie, opierając się wyłącznie na narzędziach programistycznych (środowiska programowania, biblioteki, środowiska baz danych), bez wykorzystania gotowych rozwiązań. Innymi słowy, proces ten obejmuje zdefiniowanie wymogów biznesowych, zaprojektowanie modułów (funkcjonalności) rozwiązania, programowanie, testowanie rozwiązania i wprowadzanie poprawek.
Poszczególne osoby wchodzące w skład Zespołu ....pełnią następujące role:
Właściciel Produktu - jest odpowiedzialny za maksymalizację wartości produktu dostarczanego do klienta i pracy Zespołu Deweloperskiego oraz zarządza Backlogiem Produktu (ang. Product Backlog) tj. zestawem wymagań realizowanych przez Zespół Developerski.
Pojęcie zarządzania Backlogiem Produktu mieści w sobie:
-jasne artykułowanie elementów Backlogu Produktu,
-ustalanie kolejności elementów Backlogu Produktu w sposób pozwalający osiągać założone cele i misje,
-optymalizowanie wartości pracy wykonywanej przez Zespół Deweloperski,
-zapewnianie, że Backlog Produktu jest dostępny, przejrzysty oraz jasny dla wszystkich, a także, że dobrze opisuje to, czym Zespół Scrumowy będzie się zajmował w dalszej kolejności, tj. w kolejnych sprintach, zapewnianie, że Zespół Deweloperski rozumie elementy Backlogu Produktu w wymaganym stopniu, tj. w stopniu zapewniającym maksymalizację wartości produktu.
Właściciel Produktu nie jest zatem jedynie sprzedawcą rozwiązania, czy osobą pełniącą funkcje łącznikowe z klientem, lecz raczej osobą odpowiedzialną za to, by projektowane rozwiązanie jak najlepiej spełniło oczekiwania klienta. Pełni przy tym istotną rolę w zdefiniowaniu tych wymagań oraz ich implementacji przez Zespół Deweloperski, wnosząc istotny wkład w ostateczny kształt opracowywanego rozwiązania.
.....- jest odpowiedzialny za to, by metodyka .....była rozumiana i prawidłowo stosowana. .....dokonują tego poprzez zapewnienie, że Zespół Projektowy stosuje się do założeń teorii ...., jego praktyk i reguł.
Trzy główne obszary pracy ..... to:
-wspieranie Product Ownera - m.in. pomaga (ale nie wyręcza) w zarządzaniu Product Backlogiem, tworzeniu zrozumiałych elementów Product Backloga, pomaga zrozumieć podejście empiryczne w procesie tworzenia produktów, wspiera proces planowania rozwoju produktu,
-wspieranie Zespołu Deweloperskiego - m.in. usuwa wszelkie przeszkody Zespołu Deweloperskiego (np. zapewniając dostępność środowiska testowego lub potrzebnych urządzeń), wspiera samoorganizację (ang. self- organization), pomaga zrozumieć międzyfunkcjonalność zespołu (ang. cross-functionality), moderuje spotkania, jeśli zachodzi taka potrzeba, pomaga zrozumieć .....oraz zasady i wartości zwinnego wytwarzania oprogramowania,
-wspieranie organizacji - m.in. pomaga zrozumieć .....pracownikom organizacji, przeprowadza procesy wdrażania ....., wspiera zrozumienie empirycznego rozwijania produktów, inicjuje działania zwiększające produktywność Zespołu .....oraz organizacji, wspieranie procesu zmian w organizacji.
Rola Agile Coacha w pewnych kwestiach pokrywa się z rolą ....., są to jednak dwa oddzielne stanowiska. Agile Coach jest trenerem wspierającym wiele zespołów i analizuje firmę znacznie szerzej. .....zajmuje się swoim zespołem i ocenie sytuację z perspektywy węższego obszaru lub konkretnego produktu. Agile Coach jest coachem, mentorem a nie przełożonym ..... Agile Coach wspiera zespoły zwinne.
Wdrożenie zwinnej metodyki w przedsiębiorstwie może często okazać się zbyt dużym i złożonym przedsięwzięciem. Zatrudnienie profesjonalnego trenera może usprawnić pracę poprzez pełne korzystanie ze zwinnych zespołów. Rozpoczynając pracę, Agile Coach przyjmuje postawę obserwatora. Jego zadaniem jest wczucie się w moment, w jakim pracownicy się znajdują, dostrzeżenie ich przyzwyczajeń i zrozumienie błędów, które stoją na przeszkodzie uzyskania płynności. Na tej podstawie opracowuje on standardy i wymagania dotyczące usprawnienia zwinnego procesu. Następnie Agile Coach integruje powiązane metodologie w firmie, przyjmuje rolę nauczyciela. Oferuje pracownikom odpowiednie narzędzia do ich rozwoju, dzieli się wskazówkami i w porozumieniu z zespołem rozpoczyna pracę nad wsparciem zespołu we wdrożeniu potrzebnych usprawnień. Ostatecznym celem jest zapewnienie pracownikom szkoleń w zakresie procesu zwinnego, wyposażenie zespołów w wiedzę tak, aby mogły efektywnie wykorzystywać metodykę Agile.
Powyżej opisane usługi nie są związane z tworzeniem oprogramowania, sprzedażą oprogramowania i przenoszeniem praw autorskich do niego, czy też instalowaniem oprogramowania.
Opisane we wniosku usługi, które będą świadczone przez Wnioskodawczynię są klasyfikowane pod symbolem 74.90.20.0 według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.).
Grupowanie to obejmuje m. in. „usługi doradztwa specjalistycznego inne niż związane z nieruchomościami, ubezpieczeniami, czy inżynierskie, np. usługi doradztwa specjalistycznego: w dziedzinie sztuki, sądowego, itp.”.
Usługi Agile Coacha są usługami doradztwa specjalistycznego, tzn. takiego, które charakteryzuje się gruntowną znajomością jakiejś dziedziny - w tym przypadku: wytwarzania i rozwoju produktów w sposób zwinny. Rola Agile Coacha polega również na nauczaniu metodologii agile.
Wnioskodawczyni w ramach swojej działalności gospodarczej świadczy usługi. Tym samym prowadzona przez Nią działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.).
Należy zauważyć, że Wnioskodawczyni nie zamierza świadczyć usług:
-związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
-związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),
-objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),
-związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),
-w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
-związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWIU 62.03.1),
-związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
-związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60).
W 2022 r. Wnioskodawczyni zamierza wybrać opodatkowanie wg zasad przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jednocześnie w działalności Wnioskodawczyni nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy.
W ramach swojej planowanej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni zamierza świadczyć usługi. Tym samym prowadzona przez Nią działalność będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Na nasze pytanie zadane w wezwaniu z 27 września 2022 r. dotyczące jednoznacznego wskazania pod jakimi symbolami kwalifikacji statystycznej sklasyfikowane są świadczone przez Wnioskodawczynię usługi w uzupełnieniu wniosku z 6 października 2022 r. Wnioskodawczyni wskazała, że opisane we wniosku usługi świadczone przez Nią stanowiące przedmiot złożonego wniosku są klasyfikowane pod symbolem 74.90.20.0 według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).
Grupowanie to obejmuje m. in. „usługi doradztwa specjalistycznego inne niż związane z nieruchomościami, ubezpieczeniami, czy inżynierskie, np. usługi doradztwa specjalistycznego: w dziedzinie sztuki, sądowego, itp.”
Usługi Agile Coacha są usługami doradztwa specjalistycznego, tzn. takiego, które charakteryzuje się gruntowną znajomością jakiejś dziedziny - w tym przypadku: wytwarzania i rozwoju produktów w sposób zwinny. Rola Agile Coacha polega również na specjalistycznym doradztwie w zakresie metodologii agile. Wnioskodawczyni będzie świadczyła usługi Agile Coacha.
Definicję Agile Coacha możemy znaleźć w raporcie State of Agile Coaching Report. Zgodnie z nią: „Agile Coach pomaga organizacjom, zespołom i poszczególnym osobom w przyjmowaniu zwinnych praktyk i metod, jednocześnie zaszczepiając wartości i mentalność Agile. Celem Agile Coacha jest wspieranie bardziej efektywnych, przejrzystych i spójnych zespołów, a także umożliwienie osiągania lepszych wyników, rozwiązań i produktów/usług dla klientów.” To osoba, która przyjmuje rolę mentora, pokazuje zespołom jak realizować praktyki Agile, pomaga dostosować je do sytuacji w jakiej znajdują się pracownicy firmy, a także wspiera transformację całej organizacji. Taką rolę będzie też pełniła Wnioskodawczyni w przedsiębiorstwach, dla których będzie świadczyła usługi. Jej rolą będzie przede wszystkim oferowanie pracownikom odpowiednich narzędzi do ich rozwoju, dzielenie się wskazówkami i w porozumieniu z zespołem pracowanie nad wdrożeniem potrzebnych usprawnień.
Wnioskodawczyni będzie świadczyła usługi, które mieszczą się w grupowaniu pod symbolem 74.90.20.0 według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Grupowanie to obejmuje m. in. „usługi doradztwa specjalistycznego inne niż związane z nieruchomościami, ubezpieczeniami, czy inżynierskie, np. usługi doradztwa specjalistycznego: w dziedzinie sztuki, sądowego, itp.”
Usługi Agile Coacha są usługami doradztwa specjalistycznego, tzn. takiego, które charakteryzuje się gruntowną znajomością jakiejś dziedziny - w tym przypadku: wytwarzania i rozwoju produktów w sposób zwinny. W ramach specjalistycznego doradztwa Wnioskodawczyni będzie doradzała organizacjom przyjmować zwinne praktyki i metody. Celem doradztwa będzie wspieranie bardziej efektywnych, przejrzystych i spójnych zespołów, a także umożliwienie osiągania lepszych wyników, rozwiązań i produktów/usług dla klientów.
Wnioskodawczyni będzie świadczyła tylko usługi Agile Coacha - objęte grupowaniem PKWiU 74.90.20.0. Jeśli zdarzą się usługi lub transakcje innego rodzaju to prowadzona ewidencja przychodów będzie określała przychód z każdego rodzaju działalności. Wnioskodawczyni nie planuje uzyskiwać przychodów z innych źródeł. Wnioskodawczyni będzie uzyskiwała przychody z działalności wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.
Pytanie
Czy usługi świadczone przez Wnioskodawczynię podlegają opodatkowaniu stawką 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku 31 października 2022 r.)
Wnioskodawczyni uważa, że świadczone przez Nią usługi podlegają opodatkowaniu stawką 8,5%.
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, „działalność usługowa” to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWIU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r. poz. 2453 z 2018 r. poz. 2440 z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:
- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegaj przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Zgodnie natomiast z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 tej ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1 (tj. pozarolniczej działalności gospodarczej), jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.
Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Z kolei wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług:
a)związanych z wydawaniem:
-pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
-pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
-pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
-oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
b)związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit a) ryczałt wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit c) ryczałt wynosi 8,5% od przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Z przedstawionego opisu zdarzenia wynika, że Wnioskodawczyni zamierza prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług Agile Coacha.
Zakres czynności Wnioskodawczyni będzie obejmował:
-szkolenia, coaching zespołów i liderów w zakresie metodologii Agile i SAFe;
-szkolenia, coaching ARTs (Agile Release Trains);
-szkolenia, coaching, wsparcie zespołów i interesariuszy w ciągłym doskonaleniu;
-wspieranie zespołów w przygotowaniu do realizacji planowania;
-proponowanie i wdrażanie nowych pomysłów oraz dobrych praktyk z zakresu zwinności zespołów, zarządzanie zmianą.
Powyższy zakres obowiązków odpowiada roli Agile Coacha w przedsiębiorstwie, pracującym w metodyce Agile, która jest metodyką zwinną w zarządzaniu projektami IT, opartą na zasadach Agile. Agile Coach jest trenerem prowadzącym wiele zespołów ...., jest doradcą, a nie przełożonym ..... Wspiera zespoły zwinne. Wdrożenie zwinnej metodyki w przedsiębiorstwie może często okazać się zbyt dużym i złożonym przedsięwzięciem. Zatrudnienie profesjonalnego trenera może usprawnić pracę poprzez pełne korzystanie ze zwinnych zespołów. Rozpoczynając pracę. Agile Coach przyjmuje postawę obserwatora. Jego zadaniem jest wczucie się w moment, w jakim pracownicy się znajdują, dostrzeżenie ich przyzwyczajeń i zrozumienie błędów, które stoją na przeszkodzie uzyskania płynności. Na tej podstawie opracowuje on standardy i wymagania dotyczące usprawnienia zwinnego procesu.
Następnie Agile Coach integruje powiązane metodologie w firmie, przyjmuje rolę nauczyciela. Oferuje pracownikom odpowiednie narzędzia do ich rozwoju, dzieli się wskazówkami i w porozumieniu z zespołem rozpoczyna pracę nad wdrożeniem potrzebnych usprawnień.
Ostatecznym celem jest zapewnienie pracownikom szkoleń w zakresie procesu zwinnego, wyposażenie zespołów w wiedzę tak, aby mogły efektywnie wykorzystywać metodykę Agile.
Agile Coach świadczy więc usługi, które można przypisać do kodu 74.90.20.0 według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.).
Grupowanie to obejmuje m. in. „usługi doradztwa specjalistycznego inne niż związane z nieruchomościami, ubezpieczeniami, czy inżynierskie, np. usługi doradztwa specjalistycznego: w dziedzinie sztuki, sądowego, itp.”
Usługi Agile Coacha są usługami doradztwa specjalistycznego, tzn. takiego, które charakteryzuje się gruntowną znajomością jakiejś dziedziny - w tym przypadku: wytwarzania i rozwoju produktów w sposób zwinny.
Jednocześnie, Wnioskodawczyni będąca Agile Coachem, nie zamierza świadczyć usług:
- związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0) - scrum master nie jest doradcą w zakresie sprzętu komputerowego, nie doradza np. deweloperom jakiego sprzętu powinni używać,
- związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) - scrum master nie jest programistą,
- objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2) - scrum master nie jest właścicielem praw autorskich do programu,
- związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) - zgodnie z wyjaśnieniami do PKWiU klasa 62.02 nie obejmuje usług związanych z doradztwem połączonych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, sklasyfikowanych w 62.01.1,
- w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
- związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie występują przesłanki negatywne odnośnie opodatkowania przychodów w formie ryczałtu.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 74.90.20.0 związanych z usługami doradztwa specjalistycznego inne niż związane z nieruchomościami, ubezpieczeniami, czy inżynierskie, np. usługi doradztwa specjalistycznego: w dziedzinie sztuki, sądowego, itp. Ponadto, Wnioskodawczyni będzie świadczyła usługi objęte grupowaniem wskazanym pod symbolem PKWiU 85.59.19.0 - usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane a także: PKWiU 85.60.10.0 - usługi wspomagające edukację.
Tym samym wskazane usługi stanowią przychody z działalności usługowej, które zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) oraz lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, z późn. zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
W świetle art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeśli podatnik prowadzi działalność, z której przychody podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ryczałt ustala się według stawki właściwej dla każdego z rodzajów prowadzonej działalności, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie wysokości przychodów z każdego rodzaju działalności (…).
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wskazała Pani, że:
1.prowadzona przez Panią działalność będzie się mieściła w grupowaniu PKWIU 74.90.20.0 – pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane
2.prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
3.usługi opisane we wniosku nie są związane z tworzeniem oprogramowania, sprzedażą oprogramowania i przenoszeniem praw autorskich do niego, czy też instalowaniem oprogramowania;
4.do wykonywanej przez Panią działalności nie znajdują zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
5.w odniesieniu do Pani zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że uzyskiwane przez Panią przychody ze świadczenia usług, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.90.20.0, będą mogły zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wobec powyższego Pani stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Panią usług jest prawidłowe, dopóki spełnione będą pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Zaznaczamy, że niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie ustalenia stawki opodatkowania usług sklasyfikowanych wg PKWIU pod symbolem 74.90.20.0, na co Pani jednoznacznie wskazała w uzupełnieniu wniosku. A zatem, powyższa interpretacja nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz własnym stanowisku (m in. usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.59.19.0, a także: PKWiU 85.60.10.0), które nie zostały przez Panią wskazane jako przedmiot zapytania.
Nie jesteśmy uprawnieni do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Panią we wniosku grupowania PKWiU oraz przedstawionego opisu sprawy.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm. ; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).