Stawka ryczałtu dla przychodów uzyskiwanych z działalności handlowej i produkcyjnej sklasyfikowanych wg: – PKWIU 46.41 - sprzedaż hurtowa wyrobów teks... - Interpretacja - 0115-KDWT.4011.332.2022.1.AGW

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.332.2022.1.AGW

Temat interpretacji

Stawka ryczałtu dla przychodów uzyskiwanych z działalności handlowej i produkcyjnej sklasyfikowanych wg: – PKWIU 46.41 - sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych) oraz – PKWiU 13.92 - Gotowe wyroby tekstylne (z wyłączeniem odzieży).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu świadczonych usług w ramach działalności gospodarczej, którą zamierza Pan prowadzić, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3% w zakresie działalności usługowej polegającej na sprzedaży hurtowej plandek oraz 5,5% w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów gotowych z działalności wytwórczej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 czerwca 2022 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Planuje Pan rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie:

1.Działalności handlowej polegającej na sprzedaży hurtowej plandek (...) do przyczep rolniczych.

Towar będzie zakupywany od firmy wytwarzającej plandeki (zgodnie z zamówieniem i parametrami określonymi na Pana zlecenie), a następnie sprzedawany bez przeróbek do klienta hurtowego, który złoży zamówienie. Kupowane i sprzedawane będą 4 rodzaje gotowej plandeki (...) do przyczep rolniczych, które różnią się między sobą wielkością i różnym rozstawem oczek, wzmocnień i pasów mocujących.

Plandeka jest to płachta materiału o stosunkowo dużych rozmiarach, która chroni towar przed przemoknięciem między innymi podczas transportu na przyczepie. Plandeka jako tkanina to połączone włókna syntetyczne, które tworzą tkaninę wytrzymałą i nie wchłaniającą wody a po kontakcie z nią szybko schnącą. Do takiej plandeki zakuwane są oczka aluminiowe, przez które przeplatane są sznury lub gumy w celu jej przymocowania do przyczepy rolniczej. Dodatkowo w celu jej wzmocnienia w newralgicznych miejscach klejone są za pomocą kleju lub gorącego powietrza (plandeka jako tkanina syntetyczna pod wpływem bardzo gorącego powietrza stapia się z takim samym rodzajem tkaniny) mniejsze fragmenty plandeki.

W Pana ocenie, sprzedaż hurtowa plandek (...) do przyczep rolniczych, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1676 z późn. zm.), wymieniona jest w grupowaniu PKWiU 46.41 „Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych”.

2.Działalności produkcyjnej dotyczącej:

a)Wyprodukowania fartuchów nad koła przyczepy (różne długości i szerokości). Produkt będzie produkowany od podstaw z takich elementów jak plandeka (ten sam materiał co wyżej został opisany), oczka aluminiowe, sznur/rdzeń z tworzywa sztucznego (gumowy lub podobny). Z plandeki wycinany będzie określony format a następnie wklejany sznur/rdzeń, klejone lub wgrzewane/wtapiane są wzmocnienia (na tej samej zasadzie co wyżej opisane) i zakuwane w określonych miejscach aluminiowe oczka. Taki wyrób gotowy będzie następnie pakowany i sprzedawany klientowi hurtowemu, który złożył zamówienie.

b)Osłona linki (jeden rozmiar). Produkt produkowany od podstaw z takich elementów jak plandeka (materiał taki sam jak opisany powyżej). Z plandeki wycinany jest określony format w wersji prawy i lewy. Następnie są ze sobą łączone przy pomocy kleju i/lub gorącego powietrza. W gotowym wyrobie wycinane są otwory mocujące. Produkt ma służyć do zabezpieczenia plandeki dachu naczepy ciężarowej przed uszkodzeniem mechanicznym przez stalową linę spinającą elementy konstrukcyjne naczepy. Taki wyrób gotowy następnie będzie pakowany i sprzedawany klientowi hurtowemu, który złożył zamówienie.

c)Paski szyte (jeden rozmiar). Produkt będzie produkowany od podstaw z takich elementów jak taśma polipropylenowa (taśma jest wykonana z polipropylenu co sprawia, że jest ona wytrzymała i odporna na rozrywanie oraz tarcie). Ze zwoju taśmy polipropylenowej wycinany jest przy wykorzystaniu noża termicznego pasek o określonej długości. Następnie jest składany i przeszywany specjalnymi nićmi gwarantującymi wytrzymałość łączenia taśmy ze sobą. Pasek służy do unoszenia określonych elementów konstrukcyjnych w naczepie ciężarowej. Taki wyrób gotowy będzie następnie pakowany i sprzedawany klientowi hurtowemu, który złożył zamówienie.

d)Paski z oczkami aluminiowymi (jeden rozmiar). Produkt będzie produkowany od podstaw z takich elementów jak taśma polipropylenowa (taśma jest wykonana z polipropylenu co sprawia, że jest ona wytrzymała i odporna na rozrywanie oraz tarcie) i oczka aluminiowe. Ze zwoju taśmy polipropylenowej wycinany jest przy wykorzystaniu noża termicznego pasek o określonej długości. Następnie jest on zawijany, otworowany i zakuwany oczkami aluminiowymi w określonych miejscach. Pasek służy do unoszenia określonych elementów konstrukcyjnych w naczepie ciężarowej. Taki wyrób gotowy będzie następnie pakowany i sprzedawany klientowi hurtowemu, który złożył zamówienie.

e)Linka poliamidowa. Produkt będzie produkowany od podstaw z takich elementów jak lina poliamidowa (jest to lina syntetyczna i jest ona wytworzona z poliamidu), tuleja aluminiowa, ogniwo łączące typu S (ogniwo stalowe). Ze zwoju liny poliamidowej wycinany jest (przy wykorzystaniu noża termicznego) określony odcinek owej liny. Następnie jest on zawijany, dwustronnie zakuwany tulejami aluminiowymi w określonych miejscach i mocowane jest na stałe ogniwo typu S. Lina służy do zwalniania blokady określonych elementów konstrukcyjnych w naczepie ciężarowej. Taki wyrób gotowy będzie następnie pakowany i sprzedawany klientowi hurtowemu, który złożył zamówienie.

W Pana ocenie, wskazane powyżej wyroby gotowe, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1676 z późn. zm.), wymienione są w grupowaniu PKWiU 13.92 „Gotowe wyroby tekstylne (z wyłączeniem odzieży)”.

W związku z planowaną działalnością, rozważa Pan, aby wybrać jako formę opodatkowania ryczałt, o którym mowa w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tj. Dz.U. Dz.U.2021.1993 ze zm., dalej: „ustawa o ryczałcie”, „ustawa”).

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku zawarł Pan następujące informacje:

Działalność produkcyjna opisana we wniosku w pkt 2 zdarzenia przyszłego, będzie wykonywana z wykorzystaniem wyrobów własnych (materiałów, surowców nabytych i stanowiących Pana własność).

1)Nie opłaca i nie będzie opłacał Pan podatku w formie karty podatkowej;

2)Nie korzysta (nie będzie korzystał) na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)Nie będzie osiągał w całości lub w części przychodów z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

4)Nie będzie wytwarzał wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów;

5)Nie będzie podejmował wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Pytania

1.Czy planowana przez Pana działalność gospodarcza, może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

2.Czy w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym do opisanego przedmiotu działalności powinien Pan zastosować:

a)3% ryczałt w zakresie działalności handlowej i sprzedaży hurtowej plandek (...) do przyczep rolniczych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) - działalność opisana w punkcie 1 zdarzenia przyszłego;

b)5,5 % ryczałt w stosunku do sprzedaży wyrobów gotowych z działalności wytwórczej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) - działalność opisana w punkcie 2 zdarzenia przyszłego?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Pana zdaniem, zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy, reguluje ona opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak precyzuje art. 6 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.

Jak stanowi art. 6 ust. 2 ustawy o ryczałcie podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Podatnicy, którzy planują skorzystać z opodatkowania przychodów w formie ryczałtu, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy, powinni złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Ustawa zawiera także przesłanki negatywne stosowania ryczałtu do opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Mianowicie, w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o ryczałcie, „opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1 b (przychody z tytułu najmu i podnajmu itp., które można opodatkować w formie ryczałtu również przez nw. podatników), nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona),

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona),

e)(uchylona),

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach״.

Zgodnie z powyżej cytowanym art. 8 ust. 1 punkt 3 lit. f ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu „działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych”. W ustawie o ryczałcie nie zostało jednak zdefiniowane pojęcie pojazdu mechanicznego. Pana zdaniem, w celu ustalenia, co należy rozumieć poprzez pojazd mechaniczny należy odnieść się do wykładni językowej tego pojęcia.

Zgodnie ze znaczeniem językowym, pojazd mechaniczny stanowi „pojazd wyposażony w silnik, zdolny do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych (np. po torach kol., drogach publicznych); rozróżnia się pojazdy mechaniczne szynowe oraz bezszynowe pojazdy drogowe; do pojazdów mechanicznych bezszynowych należą: samochody (w tym autobusy), trolejbusy, ciągniki, motocykle i pojazdy specjalne (np. czołgi, działa samobieżne, ratraki).” (https: //encyklopedia.pwn.pl/haslo/pojazd-mechaniczny;3959149.html).

Podobnie wskazuje się na https://pl.wikipedia.org/wiki/Pojazd_mechaniczny, gdzie jest wskazane, iż pojazd mechaniczny to „pojęcie używane w odniesieniu do pojazdów wyposażonych w silnik.” Jednocześnie na stronie wikipedii, wskazuje się również, że „W przypadku przyczepy i naczepy silnik nie jest umieszczony na pojeździe (tylko poza nim), co jednoznacznie zalicza te pojazdy do grona pojazdów niemechanicznych”.

Pojazd silnikowy został natomiast zdefiniowany w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 450 ze zm.) w art. 2 pkt. 32) i stanowi „pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru, pojazdu szynowego, roweru, wózka rowerowego, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego i wózka inwalidzkiego”.

Pana zdaniem, należy wskazać także na odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 6877 w sprawie wyłączenia z ryczałtu ewidencjonowanego od 1 stycznia 2007 r. podatników prowadzących sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, wydaną po wprowadzeniu omawianego wyłączenia w przepisach.

W odpowiedzi na interpelację wskazano, że „Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów ewidencjonowanych nie definiuje użytego w art. 8 ust. 1 pkt 8 lit. f, pojęcia „pojazd mechaniczny”, ani też nie odsyła do innych przepisów prawa. Mając na uwadze, iż prawo podatkowe jest autonomiczną gałęzią prawa bez wyraźnego odesłania brak jest podstaw do korzystania z odrębnych przepisów. Brak ustawowej definicji tego pojęcia nie uprawnia jednak do dowolnego określania jego zakresu znaczeniowego. Interpretacji tego pojęcia należy dokonać w oparciu o wykładnię językową, która przy rozwiązywaniu problemów podatkowych jest metodą podstawową. Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 kwietnia 2004 r., SN V KK 337/03, stwierdzając, że w procesie wykładni pierwszeństwo mają dyrektywy językowe.

Według Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, tom 4, Warszawa 1996 r., pojazd mechaniczny to „pojazd wyposażony w silnik, zdolny do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych (np. po torach kol., drogach publ.); rozróżnia się p.m. szynowe oraz bezszynowe (drogowe; do p.m. bezszynowych należą: samochody (w tym autobusy), trolejbusy, ciągniki, motocykle i pojazdy specjalne (np. czołgi)." (...) Tym samym stwierdzić należy, że zakres przedmiotowy wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, określonego w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, wyznacza słownikowe znaczenie tego pojęcia.”

Przyczepa jest z kolei definiowana przez słownik języka polskiego jako „pojazd bez własnego napędu przystosowany do ciągnięcia go przez inny pojazd” (https://sjp.pwn.pl/slowniki/przyczepa.html).

Naczepę definiuje się natomiast jako „pojazd bez silnika, o przedniej części pozbawionej kół, spoczywającej na ciągniku” (https://sjp.pwn.pl/sjp/naczepa;2485586.html).

W związku z powyższym, ze względu na planowaną przez Pana działalność polegającą na sprzedaży akcesoriów do przyczep rolniczych i naczep, które nie stanowią pojazdów mechanicznych (nie posiadają silnika, który wprawia je w ruch) – nie wykonuje Pan działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych i nie podlega wyłączeniu z możliwości opodatkowania podatkiem od przychodów ewidencjonowanych – zarówno w odniesieniu do działalności handlowej opisanej w punkcie 1 zdarzenia przyszłego, jak i działalności wytwórczej opisanej w punkcie 2 zdarzenia przyszłego.

Pana stanowisko potwierdzają także interpretacje indywidualne, wydawane w indywidualnych sprawach podatników.

Tak przykładowo wskazuje się w interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2015 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o sygn. IPTPB1/4511-178/15-2/AG: „Mając powyższe na uwadze, można przyjąć, że pojazd mechaniczny to pojazd wprawiany w ruch przez umieszczony na nim silnik. Definicja ta zbliżona jest do tej, jaką zawarł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 października 2007 r., sygn. akt III KK 270/07.”

W cytowanej interpretacji (w której stan faktyczny był nieco odmienny niż w Pana zdarzeniu przyszłym, tj. pojazdy do których były sprzedawane akcesoria posiadały silnik w odróżnieniu do przyczep i naczep opisanych w niniejszym wniosku), wskazuje się także, iż „Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że sprzedaż części, akcesoriów oraz osprzętu do maszyn i urządzeń, sklasyfikowanych zgodnie z PKWiU w grupowaniach 28.92.2 oraz 28.22, jeżeli posiadają silnik i mogą poruszać się po drogach publicznych, wyłączona jest z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym na mocy art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.

Podobnie wskazuje się w interpretacji indywidualnej z dnia 30 października 2015 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o sygn. IPTPB1/4511-455/15-3/AG.

Należy wskazać także na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 października 2018 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.359.2018.2.JŁ, gdzie z kolei wskazuje się, że przyczepa (w stanie faktycznym z wniosku – przyczepa kempingowa) „nie jest pojazdem wyposażonym w silnik, zdolnym do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych, nie jest zatem pojazdem mechanicznym.”

I jak się dalej wskazuje w interpretacji, handel podatnika w zakresie sprzedaży namiotów kempingowych/turystycznych, które stanowią akcesoria/elementy przyczepy „nie są objęte pojęciem w zapisie ustawy „działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych”. W związku z tym handel nimi nie spowoduje wyłączenia Wnioskodawcy z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w kontekście art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.”.

Mając na uwadze powyższe, w Pana ocenie, prowadząc działalność gospodarczą, której przedmiot stanowi działalność handlowa i produkcyjna, zaliczona Pana zdaniem odpowiednio do PKWIU 46.41 oraz 13.92, tj. sprzedaż hurtowa i produkcja wyrobów gotowych stanowiących akcesoria do przyczep i naczep nie posiadających silników i nie stanowiących pojazdów mechanicznych, będzie uprawniony do opodatkowania przychodów osiągniętych z tytułu prowadzenia tej działalności w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

W szczególności żadna z negatywnych przesłanek z wyżej przytoczonego art. 8 ust. 1 ustawy nie znajdzie zastosowania w analizowanym zdarzeniu przyszłym.

Ad. 2

Lit. a)

W art. 12 ust. 1 ustawy zostały określone stawki podatkowe mające zastosowanie do poszczególnych kategorii działalności opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów „z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3”.

Działalność usługowa w zakresie handlu została zdefiniowana w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy jako sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

W art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy, ustawodawca co prawda wskazał na opodatkowanie ryczałtem w wysokości 15% przychodów z pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1), niemniej Pana działalność opisana w punkcie 1 zdarzenia przyszłego, która dotyczy sprzedaży w stanie nieprzetworzonym plandek (...) do przyczep rolniczych, nie będzie objęta dyspozycją tego przepisu.

Pośrednictwo jest definiowane jako „1. działalność polegająca na kojarzeniu kontrahentów w transakcjach handlowych; 2. działalność osoby trzeciej mająca na celu doprowadzenie do porozumienia się lub załatwienia jakichś spraw między stronami” (https://sjp.pl/po%C5%9Brednictwo).

Jednocześnie zgodnie z wyjaśnieniami do PKWIU grupowanie 46.1 obejmuje między innymi usługi agentów komisowych, maklerów i innych sprzedawców hurtowych, którzy działają na rachunek innych jednostek (https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkwiu_15/pdf/wyjasnieniaPKWiU2015_10maj_int.pdf).

Pan tymczasem w planowanej działalności będzie zakupywał i sprzedawał w stanie nieprzetworzonym plandeki (...) do przyczep rolniczych, będzie działał we własnym imieniu i na własny rachunek w ramach zawieranych transakcji, a w rezultacie taka działalność nie będzie stanowiła pośrednictwa, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy. Również żaden z innych tytułów, jakie zostały wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy nie znajdzie zastosowania do Pana działalności opisanej w punkcie 1 zdarzenia przyszłego, co uzasadnia opodatkowanie przychodów uzyskanych ze sprzedaży w stanie nieprzetworzonym plandek (...) do przyczep rolniczych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy według stawki 3% (pytanie 2 lit. a wniosku).

Lit. b)

Pana zdaniem, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów „z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton”.

Działalność wytwórcza stanowi na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

W związku z powyższym w stosunku do wyrobów opisanych w punkcie 2 zdarzenia przyszłego, które Pan będzie wytwarzał we własnym zakresie, w ramach własnej działalności produkcyjnej, zastosowanie powinna znaleźć ww. stawka podatkowa w wysokości 5,5% (pytanie 2 lit. b wniosku).

W uzupełneniu wniosku wskazał Pan, że w treści stanowiska w złożonym wniosku, omyłkowo wskazany został art. 6 ust. 2 ustawy o ryczałcie, podczas gdy powinien zostać wskazany art. 6 ust. 4 ustawy (literówka w jednostce redakcyjnej, bez wpływu na treść przytoczonego przepisu).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.)

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Podkreślić należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od spełnienia warunków wymienionych w art. 6 ww. ustawy oraz od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 tej ustawy.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

d)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

e)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje przy tym ograniczenia w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

4)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

5)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

6)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

7)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

8)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony)

Jak wynika z treści przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f tej ustawy wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są przychody osiągane z działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują użytych w przepisie art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f pojęć "części" , "akcesoria do pojazdów mechanicznych" i „pojazd mechaniczny”. Jednakże brak podatkowej definicji tych pojęć nie oznacza dowolności co do ich zakresu znaczeniowego. Dlatego zasadne jest powołanie się na znaczenie słownikowe tych pojęć.

Zgodnie z internetową wersją encyklopedii PWN:

pojazd mechaniczny – jest to pojazd wyposażony w silnik, zdolny do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych (np. po torach kol., drogach publicznych); rozróżnia się pojazdy mechaniczne szynowe oraz bezszynowe pojazdy drogowe; do pojazdów mechanicznych bezszynowych należą: samochody (w tym autobusy), trolejbusy, ciągniki, motocykle i pojazdy specjalne (np. czołgi, działa samobieżne, ratraki);

naczepa – pojazd bez silnika, o przedniej części pozbawionej kół, spoczywającej na ciągniku;

przyczepa – pojazd bez własnego napędu przystosowany do ciągnięcia go przez inny pojazd.

Na podstawie znaczeń przypisywanych w „Słowniku Języka Polskiego PWN” pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka, wydanie I, Warszawa 1996 r., poniżej podane słowa oznaczają:

„pojazd” – urządzenie do transportu lądowego, przystosowane do poruszania się na kołach, gąsienicach, płozach, po szynach, po drodze, bezpośrednio po gruncie;

„mechaniczny” – będący mechanizmem, związany z mechanizmem, powstały na zasadzie prawa mechaniki;

„mechanizm” – zespół współpracujących ze sobą części składowych maszyny lub przyrządu spełniających określone zadania, np. przenoszenie ruchu.

Zgodnie z treścią Współczesnego słownika języka polskiego pod redakcją Bogusława Dunaja, Wydawnictwo Langenscheidt, Warszawa 2007:

część - to element jakiejś całości, fragment czegoś dający się wydzielić lub wydzielony, jakaś ilość spośród takich samych elementów tworzących całość, odcinek, kawałek czegoś, ułamek, cząstka, samodzielny przedmiot mogący (wraz z innymi) wejść w skład większej całości (tom I, str. 236);

akcesoria - to dodatkowe, uzupełniające, mniej ważne części czegoś, dodatkowe składniki, wyposażenie potrzebne do wykorzystania czegoś (tom I str. 9);

Słownik Języka Polskiego PWN pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka tłumaczy, iż pojęcie "część", oznacza przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości; część zapasowa, zamienna, element, którym można w maszynie zastąpić element zepsuty, zużyty.

Słownik Języka Polskiego PWN pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka tłumaczy, że pojęcie „część” oznacza przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości; część zapasowa, zamienna, element, którym można w maszynie zastąpić element zepsuty, zużyty.

Natomiast Uniwersalny Słownik Wyrazów Obcych i Trudnych pod redakcją prof. dr hab. Andrzeja Markowskiego Wydawnictwo WILGA, Warszawa 2003 r. definiuje, iż pojęcie "akcesoria" oznacza dodatkowe składniki wyposażenia czegoś; rzeczy albo szczegóły czegoś niepodstawowe, choć ważne; dodatki do czegoś.

Zatem, zgodnie z przytoczonymi powyżej definicjami, pojazd mechaniczny to pojazd wyposażony w silnik, zdolny do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych, natomiast przyczepa i naczepa, to pojazdy, które nie mają silnika wprawiającego je w ruch, a zatem nie spełniają definicji pojazdu mechanicznego.

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Z Zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) wynika, że Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) jest klasyfikacją produktów pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym, pod pojęciem produktów rozumie się wyroby i usługi:

wyroby stanowią: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie,

usługi stanowią:

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Działalność usługowa w zakresie handlu została zdefiniowana w treści przepisu art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z którym:

Przez działalność usługową w zakresie handlu należy rozumieć sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji, czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy precyzuje termin „towary handlowe”, zgodnie z którym:

Towary handlowe to towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 pkt 4 tej ustawy:

Działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Zgodnie ze wskazaniem A. Bartosiewicza, R. Kubackiego zawartym w Komentarzu do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: „W myśl Słownika języka polskiego „wyrób” to „przedmiot stanowiący końcowy produkt pracy rzemieślnika lub wynik procesu produkcyjnego zakładu” (http://sjp.pwn.pl). Natomiast określenie „wyrobić” (wyrabiać) znaczy m.in. tyle, co „produkować coś”. Można zatem uznać, że wyrobem jest coś, co zostało wytworzone, bądź wyprodukowane.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawierają definicji wytwarzania (w wyniku czego mają powstawać nowe wyroby).

Zgodnie z treścią Słownika języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.: „wytwarzać” to „produkować coś, tworząc wydzielać coś, powodować powstanie czegoś”. O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu.

Wyrób ten ma być nowy. Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Uznać zatem należy, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś)” (A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Lex 8474).

Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) tej ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego.

Art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy stanowi, że:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Natomiast, jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) tej ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym reguluje również sytuację podatnika prowadzącego działalność, która generuje przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów podatnika jest prowadzona w sposób, który umożliwia określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim nie prowadzi ewidencji w sposób, który zapewnia ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży akcesoriów do przyczep i naczep, które w części (plandeki (...) do przyczep rolniczych) będą przez Pana nabywane i odsprzedawane w stanie nieprzetworzonym w ramach działalności handlowej, a w części (fartuchy nad koła przyczep, osłonki linek do naczep, szyte paski do naczep, paski z oczkami aluminiowymi i linki poliamidowe do naczep) będą przez Pana wytwarzane z wyrobów własnych w ramach działalności wytwórczej. Przy czym działalność handlowa będzie sklasyfikowana według PKWiU pod kodem 46.41 – „Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych”, natomiast działalność produkcyjna będzie sklasyfikowana według PKWiU pod kodem: 13.92 – „Gotowe wyroby tekstylne (z wyłączeniem odzieży)”. Ponadto wskazał Pan, że nie opłaca i nie będzie opłacał podatku w formie karty podatkowej; nie korzysta (nie będzie korzystał) na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego; nie będzie osiągał w całości lub w części przychodów z tytułu: prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych; nie będzie wytwarzał wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów; nie będzie podejmował wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego Pana wątpliwości w pierwszej kolejności budzi kwestia, czy w opisanej sytuacji będzie miał Pan możliwość opodatkowania przychodów z tytułu opisanej wyżej działalności gospodarczej w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W niniejszej sprawie istotnym jest stwierdzenie, czy sprzedaż plandek (...) do przyczep rolniczych oraz fartuchów nad koła przyczep, osłonek linek do naczep ciężarowych, pasków szytych do naczep ciężarowych, pasków z oczkami aluminiowymi i linek poliamidowych do naczep ciężarowych mieści się w kategorii wyrobów określonych przez ustawodawcę jako „części i akcesoria do pojazdów mechanicznych”.

Jak wskazał Pan w opisie sprawy – wymienione we wniosku plandeki, fartuchy nad koła przyczep, osłonki linek, szyte paski, paski z oczkami aluminiowymi i linki poliamidowych przeznaczone są do przyczep i naczep, które nie są pojazdami mechanicznymi. Tym samym przedmiotowe akcesoria nie są ani częściami do pojazdów mechanicznych, ani elementami pojazdów mechanicznych, ani częściami zamiennymi bądź zapasowymi w pojazdach mechanicznych. Nie są też dodatkowym wyposażeniem pojazdu mechanicznego. Ponadto z wniosku wynika, że w odniesieniu do Pana nie będą miały zastosowania inne wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dlatego pod warunkiem, że złoży Pan stosowne oświadczenie, o którym mowa w art. 9 ust. 1 cytowanej na wstępie ustawy – będzie Pan mógł w odniesieniu do przychodów, które uzyska z tytułu przedmiotowej działalności gospodarczej skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprzedaż ta nie będzie stanowiła bowiem działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przedmiotowe towary nie są przeznaczone wyłącznie lub głównie do pojazdów mechanicznych.

Ponadto Pana wątpliwość budzi również kwestia możliwości opodatkowania:

3% stawką ryczałtu przychodów, które uzyska Pan z działalności handlowej i sprzedaży hurtowej plandek (...) do przyczep rolniczych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) oraz

5,5 % stawką ryczałtu w stosunku do sprzedaży wyrobów gotowych z działalności wytwórczej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a).

Uwzględniając przedstawiony przez Pana opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy będzie Pan nabywał plandeki (...) do przyczep rolniczych od firmy wytwarzającej plandeki, a następnie sprzedawał je bez przeróbek do klienta, to w ww. zakresie Pana działalność sklasyfikowana przez Pana do grupowania PKWiU 46.41 – „Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych”, będzie mieściła się w definicji „działalności usługowej w zakresie handlu”, określonej w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, gdyż będzie dochodziło do sprzedaży, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio towarów. Zatem, przychody uzyskiwane ze sprzedaży ww. produktów, będą kwalifikowały się do opodatkowania 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) powołanej ustawy.

Natomiast, w sytuacji gdy będzie Pan wytwarzał z materiałów własnych wyroby, tj.: fartuchy nad koła przyczepy, osłonki linki, paski szyte, paski z oczkami aluminiowymi i linki poliamidowe, to do uzyskanych z tego tytułu przychodów znajdzie zastosowanie stawka 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy. W tym wypadku bowiem działalność gospodarcza, którą zamierza Pan prowadzić, a która będzie polegała na wytwarzaniu ww. produktów z materiałów własnych, będzie spełniała przesłanki zawarte w definicji działalności wytwórczej w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy – będzie wytwarzał Pan bowiem nowe wyroby.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).