Temat interpretacji
Możliwości rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 25 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 25 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 września 2022 r. (wpływ 4 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…), posługujący się numerem identyfikacji podatkowej (…), w dniu 4 marca 2022 r. zarejestrował jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) (dalej jako „Wnioskodawca”). Zgodnie z informacją ujawnioną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Wnioskodawca rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej w dniu 1 czerwca 2022 r.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm. – dalej jako „u.z.p.d.f.”) Wnioskodawca w dniu 4 marca 2022 r. złożył naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca swojego zamieszkania pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby oraz nie korzysta na podstawie odrębnych przepisów z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego.
Od momentu zarejestrowania Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą samodzielnie.
Wnioskodawca wskazuje również, że przewidywany przychód z prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej nie będzie przekraczał 2 000 000 euro w danym roku podatkowym.
Wnioskodawca nie dokonywał i nie będzie dokonywał sprzedaży towarów, wyrobów lub świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które Wnioskodawca wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Jednocześnie Wnioskodawca nie osiąga przychodów z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Wnioskodawca nie wytwarza również wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej świadczy usługi informatyczne związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. W ramach zawartego kontraktu Wnioskodawca projektuje i wdraża systemy informatyczne w tak zwanej infrastrukturze chmurowej (…) oraz przygotowuje i konfiguruje narzędzia wdrożeniowe/automatyzujące.
Zakres wykonywanych prac obejmuje:
·analizę obecnych systemów komputerowych klienta,
·projektowanie i wdrażanie infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta,
·tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych,
·konfigurację narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne
– dalej łącznie jako „Usługi”.
W dniu 10 lutego 2022 r. Wnioskodawca złożył do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego wniosek o ustalenie klasyfikacji statystycznej Usług dla celów podatku dochodowego.
W piśmie z (…) (dalej jako „Interpretacja statystyczna”), Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego wskazał, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (dalej jako „PKWIU”) usługi projektowania i wdrażania systemów informatycznych w tak zwanej infrastrukturze chmurowej (….) oraz przygotowania i konfiguracji narzędzi wdrożeniowych i automatyzujących, obejmujące:
·analizę obecnych systemów komputerowych klienta,
·projektowanie i wdrażanie infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta,
·tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych,
·konfigurację narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne
– mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0, opisującym „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
Czy prowadzi Pan – zgodnie z art. 15 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – ewidencję przychodów?
Tak – Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Czy uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1)?
Wnioskodawca nie świadczy oraz nie osiąga przychodów z tytułu jakichkolwiek innych usług prócz usług opisanych we Wniosku (zdefiniowanych we Wniosku jako „Usługi”), które zostały sklasyfikowane przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego jako usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 (nie zaś PKWiU ex 62.01.1) – opisującym „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
Na marginesie powyższego Wnioskodawca wskazuje na jednolitą linię interpretacyjną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zgodnie z którą usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 (a tak też zostały sklasyfikowane Usługi przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego) mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.
Takie stanowisko zostało zawarte, m.in. w interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
• z 1 września 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.371.2022.2.MN;
• z 29 sierpnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.599.2022.2.MG;
• z 18 sierpnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.529.2022.3.AC;
• z 12 sierpnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.505.2022.2.MZ;
• z 9 sierpnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4011.413.2022.2.MŻA.
Jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach świadczonych usług, prosimy szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań, na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem?
Wnioskodawca wskazuje, że czynności podejmowane w toku Usług (sklasyfikowanych przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego, jako usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0) polegają na:
·analizie obecnych systemów komputerowych klienta – czynności zawarte w usłudze to: wysyłanie maili, kooperacja ze współpracownikami, weryfikacja dokumentacji istniejącej architektury systemowej, porównanie architektury bieżącej z docelową architekturą. Analiza dotyczy kluczowych systemów (….). Efektem jest określenie dużych artefaktów (komponentów) potrzebnych do wdrożenia sieci lub systemów komputerowych w infrastrukturze chmurowej;
·projektowaniu i wdrażaniu infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta – czynności zawarte w usłudze to: wysyłanie maili, kooperacja ze współpracownikami, wsparcie w planowaniu prac potrzebnych do uruchomienia sieci lub systemów w nowym środowisku chmurowym. Zadania dotyczą zasadniczo wyżej wspomnianych systemów (…) i odbywają się przy użyciu narzędzi planistycznych. Efektem jest przygotowanie ram organizacyjnych dla migracji wspominanych wyżej artefaktów potrzebnych do wdrożenia sieci lub systemów komputerowych do chmury obliczeniowej;
·tworzeniu dokumentacji technicznej sieci/systemów komputerowych – czynności zawarte w usłudze to ocena istniejących sieci lub systemów, analiza infrastruktury bieżącej i docelowej, spisanie wymagań oraz funkcjonalności sieci lub systemów. Do każdej sieci lub systemu (lub ich elementu) tworzona jest wraz z zespołem oddzielna dokumentacja. Efektem jest powstanie dokumentu technicznego, który zawiera wszystkie wyżej wymieniane informacje;
·koordynacji zespołu w zakresie konfiguracji narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne – czynności zawarte w usłudze to współpraca z zespołem wdrożeniowym nad efektywnym nadzorem wprowadzanych zmian. Monitorowana jest wydajność, zapotrzebowanie na zasoby obliczeniowe oraz koszt działania wdrażanych rozwiązań. Efektem jest opracowanie raportów w ww. zakresie.
Wskazanie, czy w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Do wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zawarte w art. 8 u.z.p.d.f.
Pytanie
Czy przychody osiągane przez Wnioskodawcę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu Usług świadczonych przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d.f.?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – przychody osiągane przez Wnioskodawcę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu Usług świadczonych przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5) lit. a) u.z.p.d.f.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1) u.z.p.d.f. ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne, m.in. prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 u.z.p.d.f. opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm. – dalej jako „ustawa o PIT”), z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.
Jak zostało wskazane w art. 6 ust. 4 u.z.p.d.f. uprawnienie do skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przysługuje tym podatnikom, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.
W świetle art. 4 ust. 1 pkt 12) u.z.p.d.f. użyte w tej ustawie określenie „pozarolnicza działalność gospodarcza” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o PIT.
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego (art. 9 ust. 1 u.z.p.d.f.).
Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.z.p.d.f. opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b u.z.p.d.f., nie stosuje się do podatników:
- opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3 u.z.p.d.f.;
·korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
·osiągających w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
·wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
·podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Dodatkowo, zgodnie z art. 8 ust. 2 u.z.p.d.f., utrata możliwości zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych następuje w przypadku osiągnięcia przychodów w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu sprzedaży towarów, wyrobów lub świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadającym czynnościom, które podatnik lub jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby oraz nie korzysta na podstawie odrębnych przepisów z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego. Od momentu zarejestrowania Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą samodzielnie. Wnioskodawca wskazuje również, że przewidywany przychód z prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej nie będzie przekraczał 2 000 000 euro w danym rok podatkowym.
Wnioskodawca nie dokonywał i nie będzie dokonywał sprzedaży towarów, wyrobów lub świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które Wnioskodawca wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Jednocześnie Wnioskodawca nie osiąga przychodów z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Wnioskodawca nie wytwarza również wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów.
W konsekwencji należy uznać, że do wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zawarte w art. 8 u.z.p.d.f.
Cechą charakterystyczną formy opodatkowania, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jest uzależnienie wysokości stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od faktycznie wykonywanych przez podatnika czynności, podlegających klasyfikacji według PKWiU. W świetle art. 12 ust. 3 u.z.p.d.f., jeśli podatnik prowadzi działalność, z której przychody podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ryczałt ustala się według stawki właściwej dla każdego z rodzajów prowadzonej działalności, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie wysokości przychodów z każdego rodzaju działalności.
Artykuł 12 ust. 1 u.z.p.d.f. wskazuje właściwe stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla poszczególnych rodzajów usług sklasyfikowanych według PKWiU.
W myśl art. 12 ust. 1 u.z.p.d.f., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wskazuje właściwe stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla poszczególnych rodzajów usług sklasyfikowanych według PKWiU.
Zgodnie z tym przepisem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in.:
• na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b) lit. b) u.z.p.d.f. – 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
• na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5) lit. a – 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1)-4) oraz 6)-8).
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 u.z.p.d.f. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1) u.z.p.d.f. działalność usługowa została zdefiniowana jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie klasyfikacją PKWiU, z zastrzeżeniem definicji działalności gastronomicznej oraz działalności usługowej w zakresie handlu.
W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, że 10 maja 2022 r. otrzymał interpretację statystyczną potwierdzającą, że świadczone przez niego Usługi, tj. usługi projektowania i wdrażania systemów informatycznych w tak zwanej infrastrukturze chmurowej (…) oraz przygotowania i konfiguracji narzędzi wdrożeniowych i automatyzujących, obejmujące:
·analizę obecnych systemów komputerowych klienta,
·projektowanie i wdrażanie infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta,
·tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych,
·konfigurację narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne
– mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0, opisującym „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
W tym zakresie Wnioskodawca wskazuje, że z uwagi na to, iż u.z.p.d.f. nie zastrzega w art. 12 ust. 1 pkt 1)-4) oraz 6)-8) dla usług mieszących się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 innej stawki podatku, należy uznać, że na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5) lit. a) zastosowanie do takich usług powinna znaleźć stawka w wysokości 8,5% przychodów.
W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, przychody osiągane przez Wnioskodawcę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu Usług świadczonych przez Wnioskodawcę, które na podstawie Interpretacji statystycznej mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0, opisującym „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5) lit. a u.z.p.d.f.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Natomiast w myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – przy świadczeniu przez Pana opisanych usług negatywne przesłanki nie występują.
Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W myśl art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Ponadto zwracamy uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Dział 62 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE – obejmuje:
-dostarczanie ekspertyz w zakresie technologii informatycznych,
-pisanie, modyfikowanie, badanie i wspomaganie oprogramowania, planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i sprzęt komunikacyjny,
-zarządzanie i obsługa systemów komputerowych i/lub urządzeń przetwarzania danych należących do klienta w miejscu ich zainstalowania,
-pozostałe profesjonalne i techniczne usługi związane z informatyką.
Natomiast grupowanie 62.01.12.0 USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH DLA SIECI I SYSTEMÓW KOMPUTEROWYCH – obejmuje:
-usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,
-usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.
Grupowanie to nie obejmuje:
-usług oferowanych w pakiecie z codziennym zarządzaniem siecią klienta, sklasyfikowanych w 62.03.12.0.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Tymczasem z opisu sprawy wynika, że w ramach działalności gospodarczej świadczy Pan usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowane pod symbolem PKWIU 62.01.12. Wskazał Pan, że świadczy Pan następujące usługi:
a)analizę obecnych systemów komputerowych klienta,
b)projektowanie i wdrażanie infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta,
c)tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych,
d)konfigurację narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne.
W uzupełnieniu do powyższego opisał Pan czynności i zadania, jakie wykonuje w ramach tych usług.
Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzamy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Reasumując – przychody, które Pan osiąga w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0, może Pan opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzamy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Zastrzegamy jednocześnie, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe, dopóki spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Gdyby bowiem wykonywane przez Pana usługi były usługami związanymi z oprogramowaniem – uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).