Temat interpretacji
Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 5 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 października 2022 r. (wpływ 17 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozlicza Pan podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach na terytorium RP. Dokumentację podatkową dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzi Pan w formie ewidencji przychodów.
Od 1 września 2021 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - CEiDG. Jest Pan obywatelem Ukrainy, dotychczas nie prowadził Pan działalności gospodarczej na terytorium RP, zajmuje się Pan zarówno programowaniem, jak również tworzeniem treści wideo i ich wyświetlania na swoich kontach internetowych na różnego rodzaju portalach.
Przedmiot działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji przedstawia się następująco:
1.59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych,
2.63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,
3.63.12.Z - Działalność portali internetowych,
4.63.91.Z - Działalność agencji informacyjnych,
5.63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana,
6.85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,
W trakcie ostatnich kilku lat założył Pan kilka kont internetowych na czołowych platformach/portalach internetowych (np. ...), na których zamieszcza filmiki własnej produkcji. Aby zostać użytkownikiem platformy internetowej, musiał Pan zarejestrować się i utworzyć konto użytkownika. Musiał podać prawidłowy adres e-mail, nazwę użytkownika i hasło. W wyniku tych działań posiada Pan swoje konto internetowe na danym portalu w formie swojej „podstrony” internetowej umieszczonej na danym portalu. Publikowane treści są Pana własnością, odpowiada Pan za publikację treści, w tym może ponosić odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich innych autorów.
Zamieszcza Pan filmy dość często na portalach w celu zarówno zainteresowania treścią filmów nowych oglądających, ale też w celu utrzymania atencji widzów. Celem Pana działania było zainteresowanie dużej ilości widzów swoimi filmami, co daje potencjał zarobkowy w sytuacji, gdy Pana filmiki mają dużą oglądalność. Jako programista wykorzystuje Pan także swoją wiedzę w celu tworzenia własnych stron internetowych zwiększając swoją rozpoznawalność.
Obecnie zawarł Pan umowę z podmiotem z Izraela (firma pośrednicząca) w zakresie umożliwienia podmiotem trzecim wyświetlania reklam na Pana portalach internetowych (przez Pana portale internetowe rozumie Pan także swoje konta internetowe założone na innych platformach - np. ...). Firma pośrednicząca wyszukuje reklamodawców, podpisuje z nimi umowy, pobiera wynagrodzenie od reklamodawców i część wynagrodzenia należną Panu będzie przekazywać okresowo na Pana konto bankowe.
Nie jest Pan odpowiedzialny za same treści reklamowe, udostępnia Pan możliwość wyświetlania reklam, uzyskuje przychód za wyświetlenie reklam (firmy emitujące reklamy badają ilość obejrzeń reklam). Zamierza Pan także prowadzić działalność związaną z wyświetlaniem banerów reklamowych na swoich stronach www, co będzie wiązało się także z otrzymaniem wynagrodzenia od reklamodawcy.
Reklamy są tworzone i opłacane przez reklamodawców promujących swoje produkty. Wszystkie niezbędne czynności technologiczne związane z poszukiwaniem reklamodawców należą do firmy pośredniczącej z Izraela. Reklama jest pokazywana każdemu, kto odwiedzi Pana stronę, bądź obejrzy Pana filmy. Każdy odwiedzający stronę użytkownik może kliknąć w reklamę, po kliknięciu zostaje przeniesiony na stronę Reklamodawcy.
Nie świadczy Pan usług reklamowych na rzecz reklamodawcy, a w szczególności sam nie zamieszcza żadnych reklam. Udostępnia Pan swoje zasoby (portale internetowe), na których może być emitowana reklama. Nie pobiera Pan wynagrodzenia od oglądających, nie pobiera opłat licencyjnych, nie sprzedaje praw/licencji do filmów własnej produkcji innym podmiotom.
Nie świadczy Pan żadnych usług wskazanych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które wykluczałyby prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu.
Dotychczas nie otrzymywał Pan wynagrodzenia za świadczone usługi, gdyż w 2022 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium RP. Przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w Pana ocenie, nie przekroczą równowartości 2 000 000 euro.
Przedmiotem złożonego wniosku jest określenie właściwej stawki ryczałtu dla świadczonych usług, tj. czy świadczone usługi portali internetowych powinny być opodatkowane jako działalność usługowa opodatkowana stawką 8,5% (pozostałe usługi).
W piśmie z 17 października 2022 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że pytanie dotyczy usług umożliwienia emisji reklam na portalach internetowych (stronach internetowych i filmach emitowanych na kontach założonych na portalach), które to usługi zostały szeroko opisane we wniosku i według Pana są to usługi sklasyfikowane pod kodem PKWiU 63.12.10.0.
Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej działalności nie mają/nie będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Oprócz przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej uzyskuje Pan także przychód z działalności wykonywanej osobiście (z tytułu umowy o dzieło). Będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności opodatkowanego różnymi stawkami, jeżeli taka sytuacja wystąpi. Złożył Pan oświadczenie o wyborze ryczałtu poprzez system CEiDG zakładając działalność gospodarczą 1 września 2022 r, zaś zgodnie z ustawą przedsiębiorca powinien złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze ryczałtu najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Tym samym, warunki ustawowe zostały spełnione w zakresie złożenia oświadczenia o wyborze ryczałtu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Działalność wykonywana przez Pana nie stanowi usługi udostępniania miejsca reklamowego w wykazach i listach (PKWiU 58.12.40.0) oraz nie będzie usługą reklamową z grupowania PKWiU 73. Nie jest Pan reklamodawcą i nie świadczy usług reklamowych. Istotą działania jest prowadzenie portali internetowych, które to usługi są sklasyfikowane kodem PKWiU 63.12.10.0. Umożliwia Pan swoim kontrahentom emisję reklam na swoich portalach internetowych (stronach internetowych i filmach emitowanych na portalach), za co otrzymuje wynagrodzenie. Umowa z podmiotem z Izraela w zakresie umożliwienia podmiotom trzecim wyświetlania reklam na portalach internetowych została zawarta 1 września 2022r.
Pytanie
Czy przychód z Pana działalności usługowej w zakresie umożliwienia emisji reklam na portalach internetowych (stronach internetowych i filmach emitowanych na kontach założonych na innych portalach) podlega opodatkowaniu według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pana stanowisko w sprawie
Pana przychód z działalności usługowej w zakresie umożliwienia emisji reklam na portalach internetowych (stronach internetowych i filmach emitowanych na kontach założonych na innych portalach) podlega opodatkowaniu według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Natomiast w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Należy wskazać, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy przy tym wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.
W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy działalność prowadzona przez Pana jest działalnością gospodarczą w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 6), tj. czy jest działalnością zarobkową, czy jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły i czy jest prowadzona we własnym imieniu.
Niewątpliwie prowadzona działalność jest działalnością zarobkową (działalność której celem jest „zarabianie”, generowanie zysku, zapewnienie określonego dochodu). Sposób jej prowadzenia jest podporządkowany temu, aby osiągać jak najlepsze wyniki gospodarcze. Jak wskazano w wyroku WSA we Wrocławiu z 27 kwietnia 2005 r., sygn. akt. I SA/Wr 3237/03: „nie należy utożsamiać zarobkowego charakteru działalności gospodarczej z faktycznym osiąganiem dochodów z tej działalności, ponieważ działalność gospodarcza często związana jest z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Czym innym jest bowiem motyw zysku, a czym innym efekt osiągnięcia zysku. Aby można było mówić o działalności gospodarczej, celem osoby ją prowadzącej musi być osiągnięcie zysku. Dana działalność jest wtedy zarobkowa, gdy zdolna jest do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie te zyski faktycznie przynosić”. Tym samym przesłanka uzyskiwania zarobku jest spełniona w tym przypadku.
Niewątpliwie też działalność gospodarcza jest prowadzona we własnym imieniu.
Także przesłanka prowadzenia w sposób zorganizowany i ciągły (działalność prowadzona w sposób uporządkowany, przygotowany, w sposób stały z nastawieniem, że będzie to również trwało w przyszłości) została spełniona. Założył Pan kilka kont internetowych, założył własne strony internetowe, systematycznie tworzy filmy mające na celu przyciągnięcie i zainteresowanie widzów, zmienia i dostosowuje treści do aktualnych potrzeb, poszukuje także reklamodawców zainteresowanych tego typu witrynami internetowymi w celu emisji reklam.
Prowadzenie jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej co do zasady charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca samodzielnie kształtuje swoje relacje z klientami, które finalnie swoje odzwierciedlenie znajdują w umowie. Treść umowy jest wypadkową wzajemnych negocjacji, a umowa zawiera m.in. sposób i termin realizacji określonej usługi.
Współpraca, w tym prowadzona przez Pana firmę z pośrednikiem nie posiada przymiotu wykonywania czynności pod „czyimś kierownictwem”, ponieważ wzajemne relacje są ustalane treścią umowy. Pan sam osobiście w taki sposób organizuje swoją pracę (niezbędny czas, wybór miejsca).
Należy także wskazać, że ponosi Pan bezpośrednią odpowiedzialność za swoje czynności - tj. ponosi odpowiedzialność za emitowane materiały (filmy będące nośnikiem reklam), może być pozywany oraz sam może pozywać (np. za naruszenie praw własności).
Jak wskazał Pan w opisie zdarzenia przyszłego, nie wypełnia żadnego z warunków wskazanych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które wykluczałyby prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu.
Mając na uwadze powyższe, w Pana ocenie, spełnia Pan definicję prowadzenia działalności gospodarczej, działalność ta zaś może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Świadczy Pan usługi udostępnienia powierzchni reklamowej reklamodawcom na swoich stronach internetowych i kontach internetowych założonych na różnych portalach internetowych. Pomimo, że tworzy Pan filmy wideo, to ich wytworzenie i opublikowanie nie wiąże się z otrzymywaniem wynagrodzenia. Ideą tworzenia tych filmów jest zachęcenie konsumentów do odwiedzania jego portali internetowych, a tym samym pozyskanie reklamodawców zainteresowanych emisją reklam.
Wykonywana działalność nie ma na celu tworzenia reklam, nie jest działalnością w zakresie najmu powierzchni. W Pana ocenie, istotą działania jest prowadzenie portali internetowych, które to usługi są sklasyfikowane kodem PKWiU 63.12.10.0.
Jak wskazuje Polska Klasyfikacja Działalności, działalność portali internetowych obejmuje działanie witryn internetowych, które wykorzystują wyszukiwarki, aby generować i utrzymywać obszerne bazy danych internetowych adresów i treści w formacie łatwym do wyszukania lub działanie pozostałych witryn internetowych, które działają jak portale internetowe, tj. strony mediów dostarczających aktualne informacje.
Pan jako jeden z użytkowników portalu internetowego udostępniającego treści wideo, mając tam założone konto/konta, mając swoją bazę filmów pozwalających na ich przeszukiwanie i oglądanie, staje się właśnie podmiotem prowadzącym portal internetowy. To właśnie wspólne działanie wielu podmiotów tworzy portal internetowy. Reklamodawcy poszukują zaś właśnie osób, które mają obszerne bazy danych (filmów), które to filmy pozwalają dotrzeć do dużej rzeszy konsumentów i są odbiorcami usług w zakresie umożliwienia emisji swoich reklam na portalu internetowym. Tym samym, realizowany dochód pochodzi z działalności portalu jako nośnika przychodów.
Stawki podatku są określone w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy.
Stawka 8,5% jest stosowana dla usług, jeżeli inne stawki o ściśle sprecyzowanych kodach PKWiU nie mają zastosowania.
Mając na uwadze powyższe należy zweryfikować, czy uzyskiwane przychody nie powinny być sklasyfikowane do innej grupy przychodów opodatkowanych innymi stawkami podatku.
Na początku należy wskazać, że ustawa nie definiuje stawki podatku w oparciu o cały dział nr 63 klasyfikacji PKWiU. Ustawa wskazuje na stawkę podatku 15% dla 3 grupowań:
-przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1),
-agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1),
-pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99).
Powyższe grupowania dotyczą usług odrębnie klasyfikowanych i nieobejmujących usług w zakresie portali internetowych. Tym samym, wymienione usługi świadczone przez Pana powinny być opodatkowane stawkę 8,5% dotyczącą wszelkiego innego rodzaju usług niewyszczególnionych w zakresie wyższych stawek podatkowych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
-15% przychodów z przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99) - art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i);
-8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 - art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
W świetle art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeśli podatnik prowadzi działalność, z której przychody podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ryczałt ustala się według stawki właściwej dla każdego z rodzajów prowadzonej działalności, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie wysokości przychodów z każdego rodzaju działalności (…).
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że:
- prowadzona przez Pana działalność mieści się w grupowaniu PKWiU 63.12.10.0, tj. „Usługi portali internetowych”,
2.prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
3.do wykonywanej działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
4.złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów na 2022 r. w formie ryczałtu ewidencjonowanego właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego.
Mając na uwadze powyższe, przychody uzyskane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług polegających na umożliwieniu emisji reklam na portalach internetowych (stronach internetowych i filmach emitowanych na kontach założonych na innych portalach), mieszczące się, jak Pan wskazał, w grupowaniu PKWiU 63.12.10.0, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem Pana stanowisko uznajemy za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Nie jesteśmy uprawnieni do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU oraz przedstawionego opisu sprawy.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na opisie sprawy przedstawionej we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).