Możliwość opodatkowania osiąganych przychodów wg stawki ryczałtu 8,5%. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.230.2022.2.KP

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.230.2022.2.KP

Temat interpretacji

Możliwość opodatkowania osiąganych przychodów wg stawki ryczałtu 8,5%.

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 21 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 21 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 26 kwietnia 2022 r. (wpływ 26 kwietnia 2022 r.) oraz z 25 maja 2022 r. (wpływ 25 maja 2022 r.) .Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca planuje świadczyć na rzecz swoich kontrahentów następujące usługi:

·Przygotowywanie i dostarczanie rozwiązań chmurowych;

·Świadczenie usług w zakresie udostępniania serwisów, zarządzania kontami, wypracowywania najlepszych praktyk i optymalizacji wydajności;

·Tworzenie wytycznych, procesów oraz narzędzi umożliwiających zespołom programistycznym na: budowanie i wdrażanie aplikacji w chmurze w sposób bezproblemowy oraz zautomatyzowany, zapewnienie wysokiej dostępności systemów, autoskalowania, odtwarzania awaryjnego, bezpieczeństwa danych, monitoringu, planowania przepustowości i rozliczania kosztów;

·Doradztwo techniczne i wsparcie we wszystkich etapach cyklu rozwojowego systemów, co obejmuje w szczególności: analizę wymagań, projektowanie złożonego oprogramowania i struktur danych, tworzenie oprogramowania zarządzającego platformą systemową, tworzenie oprogramowania (kodowanie), wdrażanie kodu gotowego do produkcji, konserwację i wsparcie istniejących systemów infrastruktury IT, badanie i rozwiązywanie problemów związanych z produkcją, optymalizację wydajności, inspekcję kodu i zmian, analizy i raporty ad hoc, badania i rozwój (R&D);

·Wprowadzanie i udoskonalanie standardów tworzenia oprogramowania z uwzględnieniem najnowszych trendów w dziedzinie informatyki, platform programistycznych (frameworków), narzędzi i technik;

·Doradztwo w zakresie rewizji kodu;

·Projektowanie i wdrażanie oprogramowania, tak aby mogło ono podlegać automatycznemu testowaniu;

·Wdrażanie monitorowania i alarmowania przypadków kryzysowych;

·Analiza stosowanych rozwiązań i wyszukiwanie ulepszeń;

·Świadczenie usług w zakresie konfigurowania i zarządzania platformami technologicznymi i narzędziami, które łączą usługi od różnych dostawców chmur publicznych i prywatnych;

·Analiza i ocena przydatności nowych technologii i usług;

·Doradztwo w zakresie usprawniania i komunikowania procesów niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa danych i zarządzania zmianą;

·Wdrażanie oraz wsparcie systemów w chmurze;

·Tworzenie bazy danych oraz prezentacji.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej klasyfikują się pod symbol PKWiU – 62.01.12.1 – Usługi związane z projektowaniem  i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie są usługami związanymi z programowaniem. Wnioskodawca za usługi świadczone na rzecz kontrahentów będzie wystawiał faktury VAT.

Przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług świadczonych na rzecz kontrahentów Wnioskodawca zamierza opodatkować na zasadach określonych w art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 poz. 1128, dalej jako: „Ustawa o PIT”), tj. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

W pismach stanowiących uzupełnienie wniosku przedstawił Pan dodatkowe informacje:

W roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskał Pan przychody niższe niż 2 mln EUR  w przeliczeniu na walutę PLN.

Nie występują negatywne przesłanki, o których mowa w ustawie i w pytaniu organu podatkowego, które wykluczałby Pana z opodatkowania podatkiem zryczałtowanym.

Ponownie zaznacza Pan, że nie tworzy oprogramowania komputerowego, w szczególności nie jest Pan tzw. deweloperem. Pana aktywność gospodarcza polega na przygotowaniu procesu wdrażania oprogramowania utworzonego przez deweloperów oraz przygotowaniu infrastruktury dla serwerów aplikacyjnych i oprogramowania komputerowego do realizacji procesów wynikających z utworzonego (nie przez Pana) oprogramowania. Odpowiada Pan również za przygotowanie infrastruktury pod testy oprogramowania oraz zarządza Pan  tzw. chmurą obliczeniową. Mówiąc jeszcze prościej, „zleca Pan” komputerowi odpowiednie odczytywanie i realizowanie oprogramowania stworzonego przez programistów. Samodzielnie nie stosuje Pan żadnego języka oprogramowania i nie działa Pan w żadnym środowisku programistycznym. Pełni Pan funkcję konsultacyjno-zarządzające.

Pytanie

Czy przychody ze świadczenia usług na rzecz klientów, które Wnioskodawca klasyfikuje pod symbol PKWiU – 62.01.12.1 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, mogą być opodatkowane  stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku gdy usługi te nie są związane z oprogramowaniem?

Pana stanowisko w sprawie

W opinii Wnioskodawcy przychody ze świadczenia usług na rzecz klientów, które Wnioskodawca klasyfikuje pod symbol PKWiU – 62.01.12.1 – Usługi związane  z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, mogą być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku gdy usługi te nie są związane z oprogramowaniem.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1993, dalej jako: „Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym”) osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa  w art. 7a ust. 4 lub art. Ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu Ustawy o PIT.

Stosownie do art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową, wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 Ustawy o PIT.

Natomiast, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, „działalność usługowa” to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r.  poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie: wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym,  tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych, wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Podkreślić należy, że możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych,  o których mowa w art. 8 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z zastrzeżeniem  art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona),

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona),

e)(uchylona),

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6)(uchylony).

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

O zasadach składania ww. oświadczenia stanowi art. 9 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w myśl którego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

2b) 12% przychodów ze świadczenia usług:

a)związanych z wydawaniem:

-pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,

-pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),

-pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),

-oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,

b)związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);

5) 8,5%:

-przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8,

-przychodów ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0),

-przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85), przychodów ze świadczenia usług związanych z działalnością bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałych usług w zakresie kultury (PKWiU dział 91),

-przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego, prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu,

-prowizji uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy, przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Wnioskodawca prowadzi indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą. Wnioskodawca przed dniem osiągnięcia pierwszego przychodu dokonał wyboru sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 9a Ustawy o PIT (zryczałtowany podatek dochodowy – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Przedmiotem usług świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej na rzecz klientów będzie m.in.:

·Przygotowywanie i dostarczanie rozwiązań chmurowych;

·Świadczenie usług w zakresie udostępniania serwisów, zarządzania kontami, wypracowywania najlepszych praktyk i optymalizacji wydajności;

·Tworzenie wytycznych, procesów oraz narzędzi umożliwiających zespołom programistycznym na: budowanie i wdrażanie aplikacji w chmurze w sposób bezproblemowy oraz zautomatyzowany, zapewnienie wysokiej dostępności systemów, autoskalowania, odtwarzania awaryjnego, bezpieczeństwa danych, monitoringu, planowania przepustowości i rozliczania kosztów;

·Doradztwo techniczne i wsparcie we wszystkich etapach cyklu rozwojowego systemów, co obejmuje w szczególności: analizę wymagań, projektowanie złożonego oprogramowania i struktur danych, tworzenie oprogramowania zarządzającego platformą systemową, tworzenie oprogramowania (kodowanie), wdrażanie kodu gotowego do produkcji, konserwację i wsparcie istniejących systemów infrastruktury IT, badanie i rozwiązywanie problemów związanych z produkcją, optymalizację wydajności, inspekcję kodu i zmian, analizy i raporty ad hoc, badania i rozwój (R&D);

·Wprowadzanie i udoskonalanie standardów tworzenia oprogramowania z uwzględnieniem najnowszych trendów w dziedzinie informatyki, platform programistycznych (frameworków), narzędzi i technik;

·Doradztwo w zakresie rewizji kodu;

·Projektowanie i wdrażanie oprogramowania, tak aby mogło ono podlegać automatycznemu testowaniu;

·Wdrażanie monitorowania i alarmowania przypadków kryzysowych;

·Analiza stosowanych rozwiązań i wyszukiwanie ulepszeń;

·Świadczenie usług w zakresie konfigurowania i zarządzania platformami technologicznymi i narzędziami, które łączą usługi od różnych dostawców chmur publicznych i prywatnych;

·Analiza i ocena przydatności nowych technologii i usług;

·Doradztwo w zakresie usprawniania i komunikowania procesów niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa danych i zarządzania zmianą;

·Wdrażanie oraz wsparcie systemów w chmurze;

·Tworzenie bazy danych oraz prezentacji.

Jak zostało przedstawione w treści zdarzenia przyszłego, usługi, jakie Wnioskodawca planuje świadczyć na rzecz klientów, Wnioskodawca kwalifikuje pod symbolem PKWiU – 62.01.12.1 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci  i systemów komputerowych.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie są usługami związanymi z programowaniem. Stawka ryczałtu dla przychodów z usług zaklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 62.01.12.1 wynosić powinna 8,5%, gdyż w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy  o zryczałtowanym podatku dochodowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, zdaniem Wnioskodawcy, usługi świadczone na rzecz klientów nie są usługami związanymi z oprogramowaniem. Dlatego też przychody z opodatkowania usług świadczonych na rzecz klientów nie podlegają stawce 12% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Natomiast w myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych  w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – przy świadczeniu przez Pana opisanych usług negatywne przesłanki nie występują.

Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W myśl art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracamy również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Tymczasem z opisu sprawy wynika, że w ramach działalności gospodarczej świadczy Pan usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci  i systemów komputerowych sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12.1. Czynności, które Pan wykonuje w ramach tych usług, zostały przez Pana opisane szczegółowo we wniosku. Wskazał Pan także, że nie tworzy oprogramowania komputerowego,  w szczególności nie jest Pan tzw. deweloperem. Pana aktywność gospodarcza polega na przygotowaniu procesu wdrażania oprogramowania utworzonego przez deweloperów oraz przygotowaniu infrastruktury dla serwerów aplikacyjnych i oprogramowania komputerowego do realizacji procesów wynikających z utworzonego (nie przez Pana) oprogramowania. Odpowiada Pan również za przygotowanie infrastruktury pod testy oprogramowania oraz zarządza Pan tzw. chmurą obliczeniową, „zleca Pan” komputerowi odpowiednie odczytywanie i realizowanie oprogramowania stworzonego przez programistów. Samodzielnie nie stosuje Pan żadnego języka oprogramowania i nie działa Pan w żadnym środowisku programistycznym. Pełni Pan funkcję konsultacyjno-zarządzające. Ponadto w 2021 r. uzyskał Pan przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzamy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.1, w przypadku gdy usługi te nie są związane z oprogramowaniem, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy  o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – przychody ze świadczenia usług na rzecz klientów, które klasyfikuje Pan pod symbolem PKWiU – 62.01.12.1 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, mogą być opodatkowane  stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku gdy usługi te nie są związane z oprogramowaniem.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Zastrzegamy jednak, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe, dopóki spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Gdyby bowiem wykonywane przez Pana usługi były usługami związanymi z oprogramowaniem – uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).