Temat interpretacji
Ustalenie stawki opodatkowania w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 22 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 22 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 listopada 2022 r. (wpływ 4 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od 2021 r. Przedmiot działalności Wnioskodawcy, zgodnie z wpisem do CEIDG, obejmuje m.in.:
·działalność związaną z oprogramowaniem sklasyfikowaną pod kodem PKD1 62.01.Z, oraz
·działalność związaną z doradztwem w zakresie informatyki sklasyfikowaną pod kodem PKD 62.02.Z.
W ramach działalności związanej z oprogramowaniem, sklasyfikowanej pod kodem PKD 62.01.Z Wnioskodawca projektuje aplikacje internetowe oraz systemy informatyczne w tzw. infrastrukturze chmurowej (dalej: Usługi Projektowe). Usługi Projektowe polegają na:
·projektowaniu struktury nowych elementów aplikacji internetowych oraz systemów informatycznych umożliwiających bezpieczną wymianę informacji,
•projektowaniu struktury ulepszeń istniejących elementów aplikacji internetowych oraz systemów informatycznych,
•proponowaniu rozwiązań i tworzeniu specyfikacji aplikacji internetowych oraz systemów informatycznych.
Usługi Projektowe są i będą w przyszłości świadczone w celu dalszego przekazania projektu aplikacji do kodowania. Usługi Projektowe nie są i nie będą w przyszłości związane z oprogramowaniem, programowaniem (pisaniem kodów).
Usługi Projektowe są sklasyfikowane przez Wnioskodawcę pod symbolami PKWiU :
·62.01.11.0 – działalność związana z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania – dla usług polegających na projektowaniu i współpracy w zakresie nowych rozwiązań dla aplikacji internetowych,
·62.01.12.0 – usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci systemów komputerowych – dla usług polegających na projektowaniu i współpracy w zakresie nowych rozwiązań dla systemów informatycznych w tzw. infrastrukturze chmurowej.
W ramach działalności związanej z doradztwem w zakresie informatyki, sklasyfikowanej pod kodem PKD 62.02.Z Wnioskodawca testuje oprogramowanie (dalej: Usługi Testowe). Usługi Testowe polegają na:
·wykonywaniu testów oprogramowania,
·raportowaniu wykrytych defektów oprogramowania,
·opracowaniu dokumentacji testowej oprogramowania,
·identyfikowaniu przyczyn błędów oprogramowania.
Usługi Testowe nie obejmują i nie będą obejmowały w przyszłości pisania lub modyfikowania kodów oraz doradztwa w zakresie kierunku eliminowania wykrytych błędów.
Usługi Testowe są sklasyfikowane przez Wnioskodawcę pod symbolem PKWiU:
·62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego).
Zarówno Usługi Projektowe, jak i Usługi testowe nie obejmują i nie będą obejmowały w przyszłości usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Wnioskodawca świadczy i będzie świadczył w przyszłości Usługi Projektowe i Usługi Testowe na rzecz kontrahentów będących podmiotami niepowiązanymi w stosunku do Wnioskodawcy.
Wnioskodawca opodatkowuje przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 z zw. z art. 6 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym) oraz oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złożonego do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.
W stosunku do Wnioskodawcy nie mają zastosowania wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o których mowa w art. 8 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Jednocześnie, działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę stanowi działalność usługową, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ponieważ obejmuje świadczenie usług, a nie wytwarzanie wyrobów/produktów.
Przychody z prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyły i nie przekroczą limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który to limit dotyczy możliwości skorzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto, do pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę nie mają zastosowania wyłączenia uregulowane w art. 8 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku przedstawił Pan następujące informacje:
W zakres usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 wchodzą:
-projektowanie struktury nowych elementów aplikacji internetowych umożliwiających bezpieczną wymianę informacji,
-projektowanie struktury ulepszeń istniejących elementów aplikacji internetowych,
-proponowanie rozwiązań i tworzeniu specyfikacji aplikacji internetowych.
Czynności/zadania polegają głównie na opracowaniu/wymyślaniu nowych i ulepszonych koncepcji architektonicznych dla aplikacji internetowych obejmujących działania takie, jak: określenie celu projektu i wymogów, jakie muszą zostać spełnione, zebranie od klientów informacji w zakresie ich oczekiwań co do funkcjonalności aplikacji (analiza potrzeb) oraz opisanie opracowanej nowej/ulepszonej koncepcji architektonicznej dla aplikacji internetowych. Efektem prac jest projekt/specyfikacja nowej/ulepszonej aplikacji internetowej.
Wyżej wymienione czynności są i będą w przyszłości świadczone w celu dalszego przekazania projektu aplikacji do kodowania. W szczególności, nie są i nie będą one w przyszłości związane z oprogramowaniem, programowaniem (pisaniem kodów).
W zakres usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 wchodzą:
-projektowanie struktury nowych elementów systemów informatycznych umożliwiających bezpieczną wymianę informacji,
-projektowanie struktury ulepszeń istniejących elementów systemów informatycznych,
-proponowanie rozwiązań i tworzeniu specyfikacji systemów informatycznych.
Czynności/zadania polegają głównie na opracowaniu/wymyślaniu nowych i ulepszonych koncepcji architektonicznych dla systemów informatycznych w tzw. infrastrukturze chmurowej obejmujących działania takie, jak: określenie celu projektu i wymogów, jakie muszą zostać spełnione, zebranie od klientów informacji w zakresie ich oczekiwań co do funkcjonalności systemów informatycznych (analiza potrzeb) oraz opisanie opracowanej nowej/ulepszonej koncepcji architektonicznej dla systemów informatycznych. Efektem prac jest projekt/specyfikacja nowego/ulepszonego systemu informatycznego.
Wyżej wymienione czynności są i będą w przyszłości świadczone w celu dalszego przekazania projektu systemu informatycznego do kodowania. W szczególności, nie są i nie będą one w przyszłości związane z oprogramowaniem, programowaniem (pisaniem kodów).
Ponadto wskazał Pan, że w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 nie świadczy Pan usługi projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.
Pytanie
1.Czy przychody z tytułu świadczenia Usług Projektowych sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 62.01.11.0 oraz 62.01.12.0 powinny być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?
2.Czy przychody z tytułu świadczenia Usług Testowych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 powinny być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – przychody z tytułu świadczenia Usług Projektowych sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 62.01.11.0 oraz 62.01.12.0 powinny być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 1 pkt 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Z kolei, w myśl art. 6 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 12 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
W myśl art. 5a pkt 6 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa o PIT) działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
·wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
·polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
·polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Ponadto, Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8.
Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych reguluje art. 12 Ustawy o zryczałtowanym podatku. W zakresie szeroko rozumianych usług informatycznych zastosowanie mogą mieć następujące stawki:
·12% przychodów ze świadczenia usług:
związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) – art.12 ust.1 pkt 2b lit. b Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
·8,5% przychodów z:
działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 – art. art.12 ust.1 pkt 5 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie PKWiU, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Jednocześnie, na podstawie art. 4 ust. 4 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania i ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług oraz jej klasyfikacji do określonego grupowania PKWiU.
W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wskazano, że zakres świadczonych przez Wnioskodawcę Usług Projektowych sklasyfikowany jest według następujących symbolów PKWiU:
·62.01.11.0 – działalność związana z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania – dla usług polegających na projektowaniu i współpracy w zakresie nowych rozwiązań dla aplikacji internetowych,
·62.01.12.0 – usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci systemów komputerowych – dla usług polegających na projektowaniu i współpracy w zakresie nowych rozwiązań dla systemów informatycznych w tzw. infrastrukturze chmurowej.
W opinii Wnioskodawcy Usługi Projektowe sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.11.0 i 62.01.12.0 i nie związane w oprogramowaniem, nie mieszczą się w katalogu przychodów ze świadczenia usług podlegających 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zawęża bowiem zastosowanie tej stawki tylko do usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).
W rezultacie, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej Usług Projektowych powinny być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez Wnioskodawcę potwierdzają liczne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np.:
·interpretacja z dnia 13 czerwca 2022 r. sygn. 0115-KDWT.4011.404.2022.2.JC cyt.: „Podsumowując, od przychodów uzyskanych z wykonywania usług sklasyfikowanych symbolem PKWIU 62.01.12.0 może Pan stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.Ocena stanowiska: Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe”.
·interpretacja z dnia 10 czerwca 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.274.2022.2.RK cyt.: „Reasumując – przychód uzyskiwany przez Pana ze świadczonych przez Pana usług, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 – usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.
· interpretacja z dnia 9 maja 2022 r. sygn. 0115-KDWT.4011.188.2022.1.BK cyt.: „Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że świadczy Pan usługi sklasyfikowane wg symbolu PKWiU:
-62.01.11.0 „Działalność związana z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania – dla usług polegających na projektowaniu i współpracy w zakresie nowych rozwiązań dla aplikacji internetowych”,
-62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i sieci komputerowych” oraz symbolu PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”,
-62.02.30.0 – „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.
Zarówno usługi projektowe jak i usługi testowe nie obejmują i nie będą obejmowały w przyszłości usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, przychód uzyskiwany przez Pana ze świadczenia opisanych usług może być opodatkowany 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy spełnieniu wszystkich warunków określonych w ustawie”.
·interpretacja z dnia 19 maja 2022 r. sygn. 0115-KDIT1.4011.170.2022.1.JG cyt.: „W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia wskazano, że zakres świadczonych przez Pana usług sklasyfikowany jest wg symbolu PKWiU 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Ponadto Wnioskodawca nie tworzy oprogramowania, tj. jego praca polega głównie na analizowaniu wymagań, które oprogramowanie powinno spełniać oraz na zapewnieniu komunikacji między twórcami oprogramowania oraz jego nabywcą.Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej ww. usług mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.
·interpretacja z dnia 11 stycznia 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.956.2021.2.ISL cyt.: „Należy przy tym podkreślić, że grupowanie PKWiU 62.01.1, o którym jest mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, obejmuje również świadczone przez Panią usługi, sklasyfikowane pod symbolem 62.01.12.0, jednak znajdujące się przy nim oznaczenie „ex” oznacza, że wyższą 15% stawkę ryczałtu, należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem. Stąd należy stwierdzić, że właściwą do opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Panią z tytułu usług związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla systemów komputerowych oraz usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i systemów komputerowych, o których mowa we wniosku, jest stawka 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.Reasumując – przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.11 oraz 62.01.12 będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.
·interpretacja z dnia 19 listopada 2021 r. sygn. 0115-KDIT1.4011.657.2021.1.AS cyt.: „W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego wskazano, że zakres świadczonych przez Wnioskodawcę usług sklasyfikowany będzie według symbolu PKWiU 62.01.11.0 – działalność związana z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania. Wnioskodawca zaznaczył również, że nie będzie świadczył usług związanych z oprogramowaniem.Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej wymienionych we wniosku usług mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie jak wskazał Wnioskodawca – art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b”.
·interpretacja z dnia 3 marca 2020 r. sygn. 0114.KDIP3-2.4011.693.2019.2.MJ cyt.: „Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 oraz usług związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 – będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o ile Wnioskodawczyni w określonym terminie złoży stosowne oświadczenie odnośnie wyboru opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”.
· interpretacja z dnia 27 września 2021 r. sygn. 0115-KDIT1.4011.506.2021.1.JG „W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia wskazano, że zakres świadczonych przez Wnioskodawcę usług sklasyfikowany jest wg symbolu PKWiU 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Ponadto wskazany zakres opisanych prac nie stanowi usług związanych z oprogramowaniem. Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Natomiast w myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – przy świadczeniu przez Pana opisanych usług negatywne przesłanki nie występują.
Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W myśl art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Tymczasem z opisu sprawy wynika, że w ramach działalności gospodarczej świadczy Pan m.in. usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 oraz usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12.0. W uzupełnieniu poinformował Pan, co jest przedmiotem tych usług, wskazując czynności i zadania, które Pan wykonuje, oraz efekty tych usług. Ponadto wskazał Pan, że wykonywane przez Pana usługi nie są i nie będą związane z oprogramowaniem, programowaniem oraz pisaniem kodów. Ponadto kwota przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2021 r. nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.
Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz wniosku stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolami 62.01.11.0 oraz 62.01.12.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Reasumując – przychody z tytułu świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 62.01.11.0 oraz 62.01.12.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zastrzegam jednak, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług będzie prawidłowe, dopóki spełnione będą pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Gdyby bowiem wykonywane przez Pana usługi były usługami związanymi z oprogramowaniem – uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1. Natomiast w odniesieniu do pytania nr 2 zostało wydanie odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).