Ustalenie właściwej stawki ryczałtu. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.685.2022.2.AG

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.685.2022.2.AG

Temat interpretacji

Ustalenie właściwej stawki ryczałtu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 25 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 31 października 2022 r. (wpływ 31 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest rezydentem Polski i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Wnioskodawca świadczy usługi jako architekt oprogramowania, tj. osoba odpowiedzialna za zbieranie i analizę wymagań funkcjonalnych dla projektowanego oprogramowania, projektowanie architektury systemu oraz procesów wdrożeniowych w oparciu o zebrane wymagania, w tym przygotowywanie diagramów architektonicznych komponentów systemu, modeli danych i przepływu danych między komponentami oraz przygotowywanie dokumentów opisujących architekturę.

Do zakresu obowiązków Wnioskodawcy należą w szczególności:

1)projektowanie systemów kluczowych dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych;

2)współpraca z wewnętrznymi interesariuszami klienta w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji;

3)wspieranie zdolności do rozwiązywania problemów w obszarze modelu biznesowego i operacji klienta w domenie przekazów pieniężnych;

4)wsparcie klienta w procesie wyboru dostawców i technologii jest krytyczne dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych;

5)wytyczne dotyczące technicznej mapy drogowej klienta specyficznej dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych

– dalej: „Usługi”.

W ramach wykonywanych Usług Wnioskodawca nie tworzy kodu źródłowego oprogramowania.

Z tytułu wykonywania ww. czynności Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie, stanowiące przychód z jego działalności gospodarczej (dalej: „Przychody”).

Zdaniem Wnioskodawcy działalność wykonywana przez niego to działalność związana z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowana pod symbolem (PKWiU 62.01.12.0) oraz działalność związana z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowana pod symbolem (PKWiU 62.01.11.0), z tym że rodzaj świadczonych usług nie dotyczy usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego programów komputerowych.

Wnioskodawca nie świadczy też usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Ponadto, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca:

·nie opłaca podatku w formie karty podatkowej;

·nie uzyskiwał przychodów przekraczających 2 mln EURO;

·nie korzysta, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

·nie osiąga w całości lub w części przychodów z tytułu:

-prowadzenia aptek,

-działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

-działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

·nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów;

·nie podejmował i nie podejmuje wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

-samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

-w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

-samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka,

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W konsekwencji, Wnioskodawca pragnie potwierdzić możliwość opodatkowania osiąganych przychodów podatkiem od przychodów ewidencjonowanych (dalej: „ryczałt”).

W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan, że zadane pytanie dotyczy usług opisanych we wniosku, które w Pana ocenie podlegają klasyfikacji PKWiU 62.01.11.0.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej może Pan w przyszłości rozszerzyć zakres prowadzonej działalności o usługi sklasyfikowane w PKWiU 62.01.12.0, jednak nie jest to przedmiotem niniejszego wniosku.

W uzupełnieniu wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Które obowiązki wskazane w opisie sprawy w pkt 1-5 wchodzą w zakres usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.11.0?

W zakres usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 wchodzą czynności:

1)projektowanie systemów kluczowych dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych;

2)współpraca z wewnętrznymi interesariuszami klienta w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji;

3)wspieranie zdolności do rozwiązywania problemów w obszarze modelu biznesowego i operacji klienta w domenie przekazów pieniężnych;

4)wsparcie klienta w procesie wyboru dostawców i technologii jest krytyczne dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych;

5)wytyczne dotyczące technicznej mapy drogowej klienta specyficznej dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych.

W zakresie każdego z obowiązków przyporządkowanych zgodnie z pkt 1 powyżej – jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje; prosimy szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań, na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem?

W powyższym zakresie:

1.Projektowanie systemów kluczowych dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych – polega na tworzeniu koncepcji programu komputerowego, w zakresie wysokopoziomowych wyborów dotyczących danego projektu, określa jego standard techniczny, w tym kodowania przez programistów, narzędzia wykorzystywane w projekcie oraz platformę, na której ma być tworzony kod źródłowy, które następnie jest tworzone przez programistów, zgodnie z założeniami biznesowymi klienta (tj. modelem biznesowym i możliwościami technicznymi). W tym obszarze Wnioskodawca, na podstawie ram biznesowych kontrahenta, tworzy „schemat” funkcjonowania programu, który ma adresować potrzeby biznesowe klienta. Taki „model” następnie jest podstawą do budowania przez programistów poszczególnych elementów oprogramowania. Wnioskodawca nie tworzy oprogramowania.

Efektem prac jest schemat, określający budowę i funkcje oprogramowania oraz zależności pomiędzy poszczególnymi jego elementami.

2.Współpraca z wewnętrznymi interesariuszami klienta w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji – Wnioskodawca, jako że nie jest programistą, odpowiada za przygotowanie architektury programu, to jest „projektu oprogramowania”, który z jednej strony ma łączyć wymagania biznesowe (kontakt z klientem, w tym zespołem IT klienta, który określa często wymagania i możliwości techniczne infrastruktury). Stworzona przez Wnioskodawcę architektura programu jest następnie kodowana przez programistów, czyli osoby, które zajmują się „wdrożeniem koncepcji” architekta. W tym zakresie programiści konsultują z architektem poszczególne elementy prowadzonego projektu, żeby w prawidłowo go przygotować.

Ten etap nie ma określonego efektu prac, ale jest bieżącym i bardzo istotnym elementem współpracy w ramach tworzenia oprogramowania przez programistów i inne osoby zaangażowane w projekt.

3.Wspieranie zdolności do rozwiązywania problemów w obszarze modelu biznesowego i operacji klienta w domenie przekazów pieniężnych – w powyższym zakresie Wnioskodawca odpowiada za określenie możliwości technicznych koncepcji programu, które zgłasza klient, tj. czy dane założenia biznesowe mogą być wdrożone na etapie stworzenia programu (czy technicznie dane rozwiązanie jest możliwe do przygotowania). Po stronie programistów Wnioskodawca odpowiada na pytania techniczne osób bezpośrednio odpowiedzialnych za tworzenie kodu źródłowego oprogramowania, tak by projekt został odpowiednio przez nich „zakodowany”, działał prawidłowo oraz zgodnie z założeniami biznesowymi.

Etap ten nie ma skonkretyzowanego efektu prac, poza finalnie prawidłowo wykonanym przez programistów oprogramowaniem.

4.Wsparcie klienta w procesie wyboru dostawców i technologii jest krytyczne dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych – Wnioskodawca, z racji posiadania wiedzy w zakresie możliwości technicznych, jakie musi spełniać technologia, jakie ma ograniczenia lub możliwość, przedstawienia kontrahentowi zalety i wady poszczególnych obszarów, na podstawie czego klient dokonuje wyboru. W tym obszarze Wnioskodawca nie doradza klientowi, a jedynie przedstawia możliwości – decyzja jest podejmowana przez klienta samodzielnie.

Efektem mogą być ustne lub pisemne informacje (w tym email’e) opisujące poszczególne technologie i rozwiązania, z których można korzystać przy tworzeniu oprogramowania.

5.Wytyczne dotyczące technicznej mapy drogowej klienta specyficznej dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych – stanowi „mapę” określającą etapy i punktu do przygotowania przez osoby tworzące program komputerowy, pozwala zorientować się klientowi, na jakim etapie są prace.

Etap ten nie ma jasno określonego efektu pracy, co wynika z tego, że jest to element stałej pracy projektowej architekta, w zakresie której przekazuje one informacje na temat technicznych etapów projektu.

Które obowiązki wskazane w opisie sprawy w pkt 1-5 wchodzą w zakres usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.12.0?

W powyższym zakresie Wnioskodawca rozważa w przyszłości rozszerzyć zakres świadczonych usług również o technologie sieciowe, niemniej nie jest to przedmiotem obecnego wniosku o interpretację.

W zakresie każdego z obowiązków przyporządkowanych zgodnie z pkt 3 powyżej – jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje; prosimy szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań, na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem?

Powyższy obszar jest planowanych jako przyszłościowe rozszerzenie działalności Wnioskodawcy i nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.

Czy w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 świadczy Pan usługi projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci?

W chwili obecnej Wnioskodawca nie świadczy usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 w zakresie projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

Pytanie

Czy zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a URPD Wnioskodawca jest uprawniony do stosowania 8,5% stawki ryczałtu od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w zakresie realizowania Usług?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a URPD, Wnioskodawca jest uprawniony do stosowania 8,5% stawki ryczałtu od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w zakresie realizowania Usług.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 6 ust. 1 URPD opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 URPD.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

·prowadzenia aptek,

·działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

·działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

·samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

·w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

·samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto, w myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

W przedmiotowym przypadku nie znajdują zastosowania ww. wyłączenia możliwości stosowania ryczałtu. W konsekwencji, Wnioskodawca powinien być uprawniony do stosowania ryczałtu.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została określona w art. 12 URPD.

Zgodnie z tym przepisem stawka podatku zależy od rodzaju faktycznie prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej i wynosi m.in.:

·12% przychodów związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);

·8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a URPD).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 URPD działalnością usługową jest pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

·wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,

·wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności przeznaczone do celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Ponadto, ilekroć w URPD używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 URPD. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Przychodem z działalności usługowej jest kwota należna za wykonanie usługi, która obejmuje wartość robocizny, materiałów, części i innych składników kalkulacyjnych ceny usługi.

W przedmiotowym przypadku Wnioskodawca w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zajmuje się, jako architekt oprogramowania, świadczeniem usług w zakresie zbierania i analizy wymagań funkcjonalnych dla projektowanego oprogramowania, projektowania architektury systemu oraz procesów wdrożeniowych w oparciu o zebrane wymagania, w tym przygotowywanie diagramów architektonicznych komponentów systemu, modeli danych i przepływu danych między komponentami oraz przygotowywanie dokumentów opisujących architekturę.

Ponadto, w ramach świadczonych usług Wnioskodawca nie tworzy kodu źródłowego oprogramowania.

Powyższy zakres działalności nie został przyporządkowany i zastrzeżony dla stawek ryczałtu wskazanych w pkt 1-4 oraz 6-8, art. 12 ust. 1 URPD, tj. w szczególności do usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), ze względu na to, że zakres usług podlegających opodatkowaniu 12% dotyczy jedynie PKWiU 62.01.1 „usługi związane z oprogramowanie”, a więc jedynie tworzeniem kodu źródłowego oprogramowania (zakres węższy niż całe grupowanie).

Tym samym należy stwierdzić, że działalność prowadzona przez Wnioskodawcę, mieszcząca się w klasyfikacji 62.01.11.0 nie może być rozumiana jako mieszcząca się w grupowaniu 62.01, jako że działalność faktycznie prowadzona przez Wnioskodawcę nie obejmuje programowania, a tworzenie architektury oprogramowania, tj. w szczególności:

1)projektowanie systemów kluczowych dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych;

2)współpraca z wewnętrznymi interesariuszami klienta w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji;

3)wspieranie zdolności do rozwiązywania problemów w obszarze modelu biznesowego i operacji klienta w domenie przekazów pieniężnych;

4)wsparcie klienta w procesie wyboru dostawców i technologii jest krytyczne dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych;

5)wytyczne dotyczące technicznej mapy drogowej klienta specyficznej dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych.

Tym samym, Wnioskodawca nie prowadzi zatem działalności opisanej w PKWiU 62.01.1.

W rezultacie, zdaniem Podatnika, wykonując działalność usługową w zakresie świadczenia usług architekta oprogramowania, tego rodzaju usługi nie zostały przyporządkowane do kodów PKWiU, dla których art. 12 URPD zarezerwował konkretne stawki podatku.

Mając na względzie powyższe, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia Usług podlegają opodatkowaniu wg stawki 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a URPD.

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych.

Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 lutego 2022 r. nr 0115-KDIT1.4011.851.2021.1.JG stwierdzając, że „W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia wskazano, że zakres świadczonych przez Pana usług sklasyfikowany jest według symbolu PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0. Ponadto nie świadczy Pan usług związanych z oprogramowaniem, a z okoliczności sprawy nie wynika, aby w odniesieniu do Pana istniały przeszkody dla zastosowania ryczałtu, o których mowa w art. 8 ustawy. Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, świadczone przez Pana usługi opodatkowane są w 2021 r. 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.

Ponadto jeszcze w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 stycznia 2022 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.970.2021.2.KP stwierdzając, że: „Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0 będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”, a także w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 czerwca 2022 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.279.2022.2.ID: „Ze względu na fakt, że uzpdof nie przewiduje odrębnej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów osiągniętych z usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 62.01.12.0 oraz związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 62.01.11.0 zastosowanie znajdzie w przypadku tych usług stawka ryczałtu 8,5% określona w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a uzpdof”, oraz w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 grudnia 2021 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.816.2021.2.MW: „Reasumując – przychód Wnioskodawcy z działalności usługowej związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych zgodnie z nr PKWiU 62.01.12.0 może być od 1 stycznia 2022 r. opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego wg stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeśli zakres wykonywanych prac nie jest związany z oprogramowaniem”.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką” (…).

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – zgodnie z Pana wskazaniem – do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, świadcząc usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0. Podał Pan w uzupełnieniu, jaki ma zakres czynności w ramach tych usług oraz opisał, na czym one polegają. Wskazał Pan również, że w roku poprzedzającym rok podatkowy nie osiągnął Pan przychodów przekraczających 2 000 000 euro.

Zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem, a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Dlatego też – mimo wskazania przez Pana, że świadczone usługi są niezwiązane z oprogramowaniem (które to stwierdzenie rozumie Pan jako projektowanie, tworzenie i utrzymywanie kodu źródłowego programów komputerowych) – to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za związane z oprogramowaniem wskazuje opis świadczonych przez Pana usług.

Wskazał Pan bowiem, że w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 wykonuje Panu zadania, których zakresem jest m.in.: projektowanie systemów kluczowych dla modelu biznesowego i operacji klienta w kontekście przekazów pieniężnych, które polega na tworzeniu koncepcji programu komputerowego, w zakresie wysokopoziomowych wyborów dotyczących danego projektu, określa jego standard techniczny, w tym kodowania przez programistów, narzędzia wykorzystywane w projekcie oraz platformę, na której ma być tworzony kod źródłowy, które następnie jest tworzone przez programistów, zgodnie z założeniami biznesowymi klienta. W tym obszarze, na podstawie ram biznesowych kontrahenta tworzy Pan „schemat” funkcjonowania programu, który ma adresować potrzeby biznesowe klienta. Ponadto odpowiada Pan za przygotowanie architektury programy, tj. „projektu oprogramowania”. Stworzona przez Pana architektura programu jest następnie kodowana przez programistów. Etap ten jest bieżącym i bardzo istotnym elementem współpracy w ramach tworzenia oprogramowania przez programistów i inne osoby zaangażowane w projekt.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU 62.01.11.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Dlatego też uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.11.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – do przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.11.0 prawidłowe jest stosowanie stawki zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).