Temat interpretacji
Wydanie interpretacji dot. możliwości opodatkowania przychodów z tytułu świadczonych usług według stawki 8,5%.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Uzupełnił go Pan pismem z 27 listopada 2022 r. (data wpływu 27 listopada 2022 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pana pytanie dotyczy zastosowania prawidłowej formy opodatkowania podatkiem dochodowym w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej świadczącej usługi informatyczne na potrzeby prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, którą prowadzę od dnia 02.11.2018 roku. Od 1 stycznia 2022 roku zmienił Pan formę opodatkowania poprzez złożenie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenia o wyborze nowej formy opodatkowania, co uczynił Pan przed dniem 20 stycznia 2022 roku.
Prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności usługowej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oświadcza Pan, że osiągnięty przychód w 2021 r., nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Oświadcza Pan, że do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905, ze zm.).
Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w (...) w piśmie z dnia 25.08.2022 r. o znaku (...) poinformował Pana, że opisane w niniejszym wniosku o interpretację podatkową czynności związane ze świadczeniem usług IT, mieszczą się w grupowaniu PKWIU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
Zakres świadczonych przez Pana usług jest związany z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla systemów komputerowych takich jak:
a) Analizie wymagań wyznaczonej specyfikacji, dostosowanie komponentów systemu informatycznego w zakresie funkcjonalnym i wydajnościowym
b) Projektowaniu systemów informatycznych:
i. Projektowanie oraz integracja infrastruktury informatycznej
ii. Projektowanie oraz integracja komponentów z poszczególnymi modułami systemów komputerowych i sieci działających w chmurze
iii. Projektowanie oraz konfigurowanie procesu uruchamiania i weryfikacji komponentów systemowych z wykorzystaniem warstwy wirtualizacji systemu operacyjnego
c) Prowadzeniu testów funkcjonalnych, wydajnościowych oraz eliminowanie pojedynczych punktów awarii zaprojektowanych komponentów
d) Sporządzaniu dokumentacji technicznej, aktualizacji szczegółów parametrów funkcjonalnych systemów.
Oświadcza Pan, że w ramach niniejszego zapytania nie świadczy Pan i nie zamierza świadczyć poniższych usług: - związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), - związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), - objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), - związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania, (PKWiU ex 62.02), - w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), - związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Pytanie Pana dotyczy usług świadczonych w roku 2022 w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem. Oprócz dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej nie uzyskuję innych dochodów podlegających opodatkowaniu. Dla celów podatkowych prowadzona jest ewidencja przychodów.
Zapisy w ewidencji są dokonywane na podstawie faktur z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17.12.2021 r w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem:
- pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
- pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
- pakietów oprogramowania użytkowego ( PKWiU 58.29.2),
- oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.
Doprecyzowując stan faktyczny przedstawia Pan opis wykonywanych przez Pana czynności: Projektowanie każdego systemu informatycznego jest poprzedzone analizą i weryfikacją obecnego stanu systemów komputerowych, w większości przypadków ten etap odbywa się podczas pierwszych spotkań i rozmów z klientem.
Ten etap projektowania technologii informatycznych jest kluczowy ponieważ pozwala lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przedsiębiorstwie klienta i tym samym jest Pan w stanie dopasować poszczególne elementy systemów informatycznych w zakresie funkcjonalnym i wydajnościowym.
Etap analizy i weryfikacji stanu obecnego jest niezbędny w ramach świadczenia jednorodnej i całościowej usługi projektowania i rozwoju systemów informatycznych. Po zakończeniu etapu analizy i weryfikacji, jako osoba projektująca systemy, jest Pan w stanie określić zalety, wymagania, ryzyka i zagrożenia dla projektowanego systemu informatycznego mając na uwadze cele, które klient chciałby osiągnąć.
Kolejnym etapem jest zaprojektowanie konkretnego i sprecyzowanego systemu informatycznego i na tym etapie nie ma uniwersalnego szablonu, ponieważ każdy system informatyczny ma inne cechy, dlatego nie ma dwóch identycznych projektów. Jednym z większych wyzwań na tym etapie jest zaprojektowanie infrastruktury informatycznej w taki sposób, aby była możliwa integracja z obecnie posiadanym systemem lub zaprojektowanie sposobu płynnej integracji zupełnie różnych systemów.
Coraz częściej zdarza się, że klienci posiadają część środowiska w chmurze publicznej lub prywatnej i niezbędnym jest zaprojektowanie poszczególnych komponentów w taki sposób, aby była możliwa integracja z systemami uruchomionymi w chmurze publicznej lub prywatnej. W pewnej części środowisk obecna warstwa wirtualizacji systemów operacyjnych posiada znaczne ograniczenia w wyniku czego wymaga to zaplanowania i zaprojektowania procesu uruchamiania i weryfikacji komponentów już na początkowym etapie projektowania technologii.
Nieodłącznym elementem jest również przeprowadzenie testów zaprojektowanego systemu czy spełnia on wymagania w zakresie funkcjonalnym i wydajnościowym. Nie mniej ważny jest aspekt wysokiej dostępności systemów komputerowych, który jest poprzedzony testami i w przypadku wykrycia nieprawidłowości niezgodnych z projektem, muszą one zostać wyeliminowane lub zaadresowane w inny sposób, który jest zgodny z założeniami projektowanego systemu informatycznego.
Ostatnim etapem związanym z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych jest sporządzenie dokumentacji technicznej, która jest nieodłącznym elementem zaprojektowanego systemu informatycznego. Dokumentacja techniczna wymaga również aktualizacji w zakresie szczegółów funkcjonalnych sprecyzowanego systemu informatycznego.
Pytanie
Czy przychód z prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej, opisanej w niniejszym wniosku, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości ustalonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j.: Dz.U. 2021 poz. 1993 z późn. zm., dalej: ustawa o ryczałcie), a więc w stawce 8,5%?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie ma Pan możliwość opodatkować przychody z działalności usługowej, związanej projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8.5%. Co do usług, które nie dotyczą rozbudowy i implementacji oprogramowania oraz nie są ściśle związane z procesem programistycznym.
Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne uregulowane zostały w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z póżn. zm. - dalej: ustawa o ryczałcie).
Postanowienia art. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie, regulują opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w ad. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 5a.
Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie ma Pan możliwość opłacania w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy: - uzyskał Pan przychód z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub - uzyskał przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.
Oświadcza Pan, że nie przekroczył Pan wskazanego w art. 6 ust. 4 pkt 1 progu przychodu. Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż. c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1. 2 i 4-9.
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z lej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Ustawa o ryczałcie przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1, jednak moja działalność nie wykazuje żadnego z nich.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o ryczałcie, stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą: - 15% dla przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWIU dział 60), - 12% (stawka została obniżona) dla przychodów z doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h; - 8.5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).
Ponadto chciałby Pan zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Oświadcza Pan, że w tym celu dokonuje Pan odpowiedniej dokumentacji wyświadczonych czynności.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie, określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440. Z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556). z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi w piśmie z dnia 25.08.2022 r. o znaku LDZ-OKN.4221.7519.2022.KU.1 poinformował Pana, że opisane w niniejszym wniosku o interpretację podatkową czynności związane ze świadczeniem usług IT, mieszczą się w grupowaniu PKWIU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
Zakres świadczonych usług jest związany z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla systemów komputerowych takich jak:
a) Analizie wymagań wyznaczonej specyfikacji, dostosowanie komponentów systemu informatycznego w zakresie funkcjonalnym i wydajnościowym
b) Projektowaniu systemów informatycznych:
i. Projektowanie oraz integracja infrastruktury informatycznej
ii. Projektowanie oraz integracja komponentów z poszczególnymi modułami systemów komputerowych i sieci działających w chmurze
iii. Projektowanie oraz konfigurowanie procesu uruchamiania i weryfikacji komponentów systemowych z wykorzystaniem warstwy wirtualizacji systemu operacyjnego
c) Prowadzeniu testów funkcjonalnych, wydajnościowych oraz eliminowanie pojedynczych punktów awarii zaprojektowanych komponentów
d) Sporządzaniu dokumentacji technicznej, aktualizacji szczegółów parametrów funkcjonalnych systemów.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny to w Pana ocenie uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za 2022 rok, a także lata kolejne jeśli stan faktyczny lub obowiązujące prawo nie ulegnie zmianie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
-12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)
-8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy przy tym wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że zakres świadczonych przez Pana usług jest sklasyfikowany wg symbolu PKWiU 62.01.12.0.
W tym miejscu pokreślić należy, że wyjaśnienia do PKWiU 2015, wydane przez Główny Urząd Statystyczny, dla „usług związanych z oprogramowaniem” zawierają następującą charakterystykę: „podklasa 62.01 - usługi związane z oprogramowaniem” obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.
W podklasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, która obejmuje dwa poniższe grupowania:
–PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania;
–PKWiU 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Co istotne, grupowanie PKWiU 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych obejmuje:
–usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne;
–usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.
Wskazać należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania.
Jak wynika z treści wniosku oraz wyjaśnień do PKWiU, świadczone przez Pana usługi związane są z oprogramowaniem. Skoro do Pana obowiązków w ramach świadczonych usług należą:
a)Analiza wymagań wyznaczonej specyfikacji, dostosowanie komponentów systemu informatycznego w zakresie funkcjonalnym i wydajnościowym
b)Projektowanie systemów informatycznych:
-Projektowanie oraz integracja infrastruktury informatycznej
-Projektowanie oraz integracja komponentów z poszczególnymi modułami systemów komputerowych i sieci działających w chmurze
-Projektowanie oraz konfigurowanie procesu uruchamiania i weryfikacji komponentów systemowych z wykorzystaniem warstwy wirtualizacji systemu operacyjnego
c)Prowadzenie testów funkcjonalnych, wydajnościowych oraz eliminowanie pojedynczych punktów awarii zaprojektowanych komponentów
d)Sporządzanie dokumentacji technicznej, aktualizacji szczegółów parametrów funkcjonalnych systemów.
Analiza przedstawionego opisu dotyczącego zakresu wykonywanych usług prowadzi do wniosku, że usługi te – wbrew Pana stanowisku – są związane z oprogramowaniem, a tym samym nie mogą podlegać opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu.
Uwzględniając powyższe, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej ww. usług – jako usług związanych z oprogramowaniem – podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego (stanem faktycznym) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Ta interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez Pana w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Tutejszy Organ nie jest, bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).