Temat interpretacji
Możliwość rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% świadczonych usług, sklasyfikowanych w PKWIU: 62.01.12, 62.02.30, 85.59.B, 63.11.12, 63.11.19.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 28 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 czerwca 2022 r. (data wpływu 30 czerwca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od dziesięciu lat prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Pracuje Pan dla większych podmiotów jako ich podwykonawca, występując u klientów tych spółek jako ich przedstawiciel. Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pan ewidencję w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Dotychczas rozliczał się Pan na zasadzie podatku liniowego 19%. Obecna sytuacja prawna daje możliwość zmiany opodatkowania na inną bardziej dopasowaną do charakteru Pana działalności – mowa tu o rozliczeniu ryczałtowym 8,5%.
Opis prowadzonej działalności (stan faktyczny).
Jest Pan specjalistą IT w zakresie projektowania rozwiązań informatycznych. Wspiera Pan aktywnie swoich klientów zarówno na etapie przygotowania projektów, jak i ich testowania, implementacji i pomocy dla działów utrzymania i zarządzania infrastrukturą informatyczną. Prowadzi Pan również szkolenia i egzaminy zawodowe z zakresu technologii oferowanych przez spółki, z którymi współpracuje Pan i dla których świadczy Pan usługi.
Zgodnie z zawarta umową kontraktową z Pana pracodawcą, do zakresu Pana obowiązków kontraktowych należą:
‒Tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych,
‒Analiza wymagań i specyfikacji dla systemów komputerowych,
‒Definiowanie parametrów i funkcjonalności produktu zgodnie z wymaganiami klienta,
‒Definiowanie i utrzymywanie dokumentacji prototypów systemów komputerowych,
‒Analiza dostępnych na rynku rozwiązań dla procesów informatycznych pod kątem ich zastosowania lub rozbudowy w projektach prowadzonych przez firmę,
‒Doradztwo i pomoc informatyczna dla klientów,
‒Świadczenie usług informatycznych na rzecz kontrahentów w zakresie doradztwa, wdrożeń, opieki serwisowej, wsparcia technicznego, w tym wsparcia on-site i on-line dla działów utrzymania i zarządzania infrastrukturą,
‒Tworzenie planów testów, scenariuszy i przypadków testowych,
‒Aktywny udział w przeglądach i spotkaniach projektowych,
‒Utrzymywanie kontaktu i wsparcie klienta w obszarze projektu,
‒Prowadzenie dla klientów warsztatów szkoleniowych i innych szkoleń informatycznych przygotowanych według zleconego zakresu,
‒Prowadzenie szkoleń i kursów przygotowujących do egzaminu z wiedzy zawodowej,
‒Monitorowanie potrzeb klientów w zakresie szkoleń i usług wsparcia technicznego oraz przekazywanie ich do działu sprzedaży,
‒Organizowanie prezentacji dotyczących oferty rozwiązań i produktów,
‒Prezentacja produktów i usług informatycznych na konferencjach organizowanych przez Spółkę zlecającą,
‒Aktywny udział w programach innowacji technicznych i organizacyjnych,
‒Realizowanie zadań zgodnie z planami i standardami jakości klienta,
‒Dbanie o dobry wizerunek firmy w oczach klientów i firm współpracujących,
‒Stałe i systematyczne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych Realizacja kontraktu polega głównie na usłudze konsultingowej, która skupia się na projektowaniu i rozwijaniu modnych obecnie narzędzi (DevOps) wspierających współpracę działów wytwarzania oprogramowania, działów zarządzania systemami informatycznymi oraz szeroko rozumianego biznesu.
Zadania, które realizuje Pan w ramach kontraktu, nie są związane z tworzeniem, rozbudową i implementacją oprogramowania, a dotyczą analizy, modelowania i projektowania automatyzacji procesów wdrożeniowych technologii informatycznych dla systemów komputerowych lub ich poszczególnych składowych. Projektowanie prototypów takich systemów oraz procesów ich wdrażania, a także wspieranie wiedzą oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących implementację zaproponowanych rozwiązań i technologii.
Ma Pan świadomość, że z 8,5% formy opodatkowania nie może skorzystać każdy przedsiębiorca, uważa Pan jednak, że może ona być zastosowana do niektórych usług informatycznych, sklasyfikowanych w dziale 62 PKD, które wyłączone są z opodatkowania ryczałtem 12%, a mowa tutaj o 62.01.12 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, 62.02.30 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, oraz 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Zgodnie z zadaniami spisanymi w kontrakcie, postara się Pan przypisać poszczególne zadania do odpowiednich kodów PKWiU.
1.62.01.12 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych:
a)Analiza wymagań i specyfikacji dla systemów komputerowych,
b)Analiza dostępnych na rynku rozwiązań dla procesów informatycznych pod kątem ich zastosowania lub rozbudowy w projektach prowadzonych przez firmę,
c)Tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych,
d)Definiowanie i utrzymywanie dokumentacji prototypów systemów komputerowych,
e)Definiowanie parametrów i funkcjonalności produktu zgodnie z wymaganiami klienta,
f)Tworzenie planów testów, scenariuszy i przypadków testowych,
g)Aktywny udział w przeglądach i spotkaniach projektowych,
h)Aktywny udział w programach innowacji technicznych i organizacyjnych,
i)Organizowanie prezentacji dotyczących oferty rozwiązań i produktów,
j)Monitorowanie potrzeb klientów w zakresie szkoleń i usług wsparcia technicznego oraz przekazywanie ich do działu sprzedaży,
k)Realizowanie zadań zgodnie z planami i standardami jakości klienta.
2.62.02.30 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego:
a)Utrzymywanie kontaktu i wsparcie klienta w obszarze projektu,
b)Doradztwo i pomoc informatyczna dla klientów,
c)Świadczenie usług informatycznych na rzecz kontrahentów w zakresie doradztwa, wdrożeń, opieki serwisowej, wsparcia technicznego, w tym wsparcia on-site i on-line dla działów utrzymania i zarządzania infrastrukturą
3.85.59.B - Usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane:
a)Prowadzenie dla klientów warsztatów szkoleniowych i innych szkoleń informatycznych przygotowanych według zleconego zakresu,
b)Prezentacja produktów i usług informatycznych na konferencjach organizowanych przez Spółkę zlecającą,
c)Prowadzenie szkoleń i kursów przygotowujących do egzaminu z wiedzy zawodowej.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Nie uzyskuje Pan i nie będzie uzyskiwał innych dochodów poza działalnością gospodarczą.
Świadczone przez Pana usługi mieszczą się w grupie klasyfikacji usług PKWiU nr 62.x. Ale wystąpił Pan do Organu z prośbą o interpretację przepisów, bowiem w kategorii „usługi związane z oprogramowaniem” [62.01] wykonuje Pan tylko konkretne typy usług:
62.01.12 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, oraz
62.02.30 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, natomiast nie wykonuje Pan innych usług w tym np: 62.01.11 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.
W czasie oczekiwania na interpretację przepisów, zostało Panu zadane pytanie od Pana kontrahenta, czy podejmie się Pan zadań z zakresu PKWiU o nr:
63.11.12 – Usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting), oraz
63.11.19 – Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych.
Prosi Pan, o ile to możliwe o uwzględnienie w interpretacji, czy te dwie dodatkowe usługi też może Pan rozliczać podatkiem 8,5%. One również nie są sklasyfikowane jako usługi podlegające opodatkowaniu 12%.
Kod PKWiU, któremu podlegają prowadzone przez Pana zajęcia edukacyjne, to: 85.59.1.
Nie będzie Pan uzyskiwał przychodu z usług:
‒związanych z wydawaniem:
‒pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
‒pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
‒pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
‒oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
‒związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWIU ex 62.01), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Pana przychód za 2021 r. nie przekroczył ustawowego limitu i wyniósł: 102 645,22 zł.
Działalność gospodarczą prowadzi Pan nieprzerwanie od 2011 r. Zatem pierwszy przychód za 2022 rok był w styczniu tego roku.
Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zostało złożone jeszcze w 2021r. do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.
W prowadzonej przez Pana działalności, nie będą miały zastosowania wyłączenia opisane w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Pytanie
Czy przyjęte przez Pana stanowisko w sprawie własnej oceny prawnej stanu faktycznego jest prawidłowe? Czy prowadząc działalność w przedstawionym zakresie usług, może Pan rozliczać się zryczałtowanym podatkiem w wysokości 8,5%?
Pana stanowisko w sprawie
Mając na uwadze przedstawione powyżej argumenty, oraz badając (na portalu sip.mf.gov.pl) inne sprawy osób, które w podobnym lub identycznym zakresie świadczą swoje usług, wnosi Pan , iż przyjęte przez Pana stanowisko w sprawie własnej oceny prawnej stanu faktycznego jest prawidłowe. A co za tym idzie będzie Pan mógł przyjąć w rozliczeniu stawkę podatku 8.5%.
Dodatkowo, w portalu wyszukiwania interpretacji przepisów prawa podatkowego – Krajowej Informacji Skarbowej (https://sip.mf.gov.pl/) udało się Panu odnaleźć kilka interpretacji przepisów z ostatnich lat, dla osób, które wykonują dokładnie taki sam zakres działalności jaki prowadzi Pan świadcząc swoje usługi.
Poniżej adresy tych interpretacji:
2015r.: https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacjiindywidualnej.xhtml?dokumentId=440110&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc 2016r.;
https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacjiindywidualnej.xhtml?dokumentId=468553&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc 2018r.;
https://e-prawnik.pl/interpretacje-podatkowe/0113-kdipt2-1401132820182bo.html 2020r.: https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=601576&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc 2021r.: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0115-kdit1-4011-746-2021-2-as-pismo-wydane-przez-dyrektor-185182931.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 1993):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)uchylona,
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)uchylona,
e)uchylona,
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;
6)(uchylony).
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
- 15% przychodów ze świadczenia usług Przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99) – (art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i);
- 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) – (art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b);
- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 – (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a);
- 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85) – (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c);
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;
4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.
W przedstawionym we wniosku opisie sprawy wskazał, Pan że:
1.zakres świadczonych przez Pana usług sklasyfikowany jest wg symboli PKWiU 62.01.12.0, 62.02.30.0, 85.59.1 oraz 63.11.12 i 63.11.19;
2.świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem;
3.do wykonywanej przez Pana działalności nie znajdują zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
4.złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego;
5.łączna kwota osiąganych przez Pana przychodów z tytułu prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 2 000 000 euro.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolami:
‒62.01.12.0, 62.02.30.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
‒85.59.1. mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W odniesieniu do świadczonych usług, o których wspomniał Pan w uzupełnieniu wniosku sklasyfikowanych pod numerem PKWIU 63.11.12 oraz 63.11.19 również mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy, jednakże zaznaczyć należy, że może Pan zastosować stawkę 8,5% dopóki zakres świadczonych przez Pana usług nie obejmuje usług związanych z przetwarzaniem danych oraz dopóki spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania tej formie.
Wobec powyższego Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Ta interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez Pana w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Tutejszy Organ nie jest bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Końcowo, odnosząc się do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych wskazać należy, że dotyczą ona konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące, zatem nie mogą przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie maja możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).