Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU 59.20.35.0 (nagrania dźwiękowe i muzyczne pobierane z Internetu) 5,5% staw... - Interpretacja - 0115-KDST2-1.4011.25.2023.1.AW

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.25.2023.1.AW

Temat interpretacji

Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU 59.20.35.0 (nagrania dźwiękowe i muzyczne pobierane z Internetu) 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą wpisaną do centralnej ewidencji działalności gospodarczej. Jest Pan producentem muzycznym, tworzącym wirtualne materiały audio, tj. sample, banki dźwięków, używane do produkcji muzyki (dalej: Materiały Audio) – które następnie oferuje jako produkty wirtualne do pobrania (nie nagrywa materiałów audio na płyty CD, ani jakiekolwiek inne nośniki danych) w swoim sklepie internetowym.

Materiały Audio są tworzone w 100% przez Pana. Sample tworzone przez Pana powstają na jeden z dwóch sposobów: są to nagrania dźwięków naturalnych (np. sample perkusyjne) lub w sposób sztuczny na komputerze.

Wyżej wskazane Materiały Audio są oferowane w Pana sklepie internetowym w następujących formatach cyfrowych:

WAV – standardowy format audio,

MID – plik midi,

FXB – preset syntezatora wirtualnego Sylenth1,

FXP – preset syntezatora wirtualnego Serum,

SPF – preset syntezatora wirtualnego Spire,

FLP – projekt, szablon FL Studio,

ALS – projekt, szablon Ableton,

CBS – projekt, szablon Cubase,

LOGICX – projekt, szablon Logic Pro,

SONG – projekt, szablon Studio One.

Plik WAV to główny element nagrania muzycznego. Zawiera pojedyncze dźwięki stopa, werbel itp. lub pętle perkusyjne, melodyczne. Jeżeli dane nagranie zawiera linię melodyczną, to dodatkowo udostępniany jest plik MIDI, który pozwala nabywcy na modyfikację melodii. Presety syntezatorów to ustawienia syntezatorów odtwarzających wirtualnie utwory dźwiękowe. Formaty FLP, ALS, CBS, LOGICX, SONG to projekty/szablony do programów FL Studio, Ableton, Cubase, Logic Pro, Studio One.

Wirtualne Materiały Audio są sprzedawane na zasadzie royalty free, tzn. pliki dźwiękowe są wolne od jakichkolwiek opłat licencyjnych. Nabywca materiałów po uiszczeniu jednorazowej opłaty w Pana sklepie internetowym może wykorzystać zakupione pliki do swoich produkcji muzycznych dowolnego rodzaju – zakupione utwory mogą być wykorzystane w dowolnych projektach bez dodatkowych opłat na Pana rzecz.

Zaznaczył Pan, że nie zajmuje się sprzedażą piosenek innych producentów, nie handluje licencjami ani prawami autorskimi. Każdy z wyrobów producenckich (Materiały Audio) jest wyłącznie Pana autorstwa, jest więc Pan jedynym twórcą i właścicielem plików, a ich wykonanie następuje w ramach prowadzonej działalności.

Jednocześnie sprzedaje Pan wytworzone przez siebie Materiały Audio również w dwóch innych systemach sprzedaży.

Oferuje Pan również Materiały Audio u swoich partnerów biznesowych (dalej: Partnerzy) prowadzących sklepy internetowe, z którymi zawarł Pan odpowiednie umowy. Na podstawie umów zawartych z Partnerami, uzyskuje Pan prawo do otrzymania udziału w przychodach ze sprzedaży materiałów audio dostarczonych Partnerom i oferowanych w ich sklepach. Biorąc pod uwagę prawo do otrzymania udziału w przychodach, udziela Pan Partnerom niewyłącznej, ogólnoświatowej, wolnej od tantiem, zbywalnej i podlegającej sublicencjonowaniu licencji na:

1)przekazane materiały audio,

2)Pana markę,

3)Pana logo i profesjonalną nazwę;

4)intelektualne prawa do któregokolwiek z powyższych, aby umożliwić Partnerowi modyfikowanie, edytowanie, tworzenie dzieł pochodnych, kopiowanie, wyświetlanie, rozpowszechnianie, wypożyczanie, używanie, komunikowanie publiczne, przekazywanie, synchronizowanie, udostępnianie i wykorzystywanie w inny sposób w celu:

a.udostępnienia materiałów audio dostępnych dla użytkowników sklepu internetowego Partnera;

b.Pana marketingu lub promocji;

c.własnych ustaleń wewnętrznych, technicznych i wymagań;

d.ogólnego działania sklepu internetowego Partnera.

Zysk należny na podstawie umowy z Partnerami jest określany na podstawie ilości pobrań Pana materiałów audio ze sklepu internetowego Partnera.

Ponadto oferuje Pan również Materiały Audio u swoich partnerów biznesowych prowadzących usługi subskrypcyjne, z którymi zawarł Pan odpowiednie umowy. Na podstawie ww. umów, uzyskuje Pan prawo do otrzymania udziału w przychodach ze sprzedaży materiałów audio dostarczonych partnerom i oferowanych w ramach usług subskrypcyjnych partnerów (dalej: Usługi Subskrypcyjne). Biorąc pod uwagę prawo do otrzymania udziału w przychodach, udziela Pan Partnerom niewyłącznej, ogólnoświatowej, wolnej od tantiem, zbywalnej i podlegającej sublicencjonowaniu licencji na:

1)przekazane materiały audio,

2)Pana markę,

3)Pana logo i profesjonalną nazwę;

4)intelektualne prawa do któregokolwiek z powyższych, aby umożliwić Partnerowi modyfikowanie, edytowanie, tworzenie dzieł pochodnych, kopiowanie, wyświetlanie, rozpowszechnianie, wypożyczanie, używanie, komunikowanie publiczne, przekazywanie, synchronizowanie, udostępnianie i wykorzystywanie w inny sposób w celu:

a.udostępnienia materiałów audio dostępnych dla użytkowników usługi subskrypcyjnej Partnera;

b.Pana marketingu lub promocji;

c.własnych ustaleń wewnętrznych, technicznych i wymagań;

d.ogólnego działania sklepu internetowego Partnera.

Usługi subskrypcyjne partnerów polegają na tym, że partnerzy w zamian za stałą opłatę udostępniają użytkownikom swoich usług możliwość pobrania materiałów audio przekazanych partnerom przez Pana (tj. użytkownik takiej usługi subskrypcyjnej ma prawo pobrać Pana materiały audio).

Dodał Pan, że działalność została zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 z pózn. zm.) zaklasyfikowana przez Główny Urząd Statystyczny kodem PKWiU 59.20.35.0 „Nagrania dźwiękowe i muzyczne pobierane z Internetu” i dysponuje Pan opinią statystyczną Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Pytanie

1.Czy tworzenie Materiałów Audio przez Pana oferowanych do sprzedaży w Pana sklepie internetowym stanowi działalność wytwórczą i do osiąganych przychodów z wykonywania tego rodzaju działalności można stosować stawkę 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne?

2.Czy tworzenie Materiałów Audio przez Pana oferowanych do sprzedaży u Partnerów prowadzących sklepy internetowe, z którymi zawarł Pan odpowiednie umowy, stanowi działalność wytwórczą i do osiąganych przychodów z wykonywania tego rodzaju działalności można stosować stawkę 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne?

3.Czy tworzenie Materiałów Audio przez Pana oferowanych do sprzedaży w ramach Usług Subskrypcyjnych partnerów stanowi działalność wytwórczą i do osiąganych przychodów z wykonywania tego rodzaju działalności można stosować stawkę 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne?

4.Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 jest nieprawidłowa – czy do osiąganych przychodów z tworzenia Materiałów Audio przez Pana oferowanych do sprzedaży w Pana sklepie internetowym znajduje zastosowanie stawka 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne, właściwa dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%?

5.Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 2 jest nieprawidłowa – czy do osiąganych przychodów z tworzenia Materiałów Audio przez Pana oferowanych do sprzedaży u Partnerów prowadzących sklepy internetowe, z którymi zawarł Pan odpowiednie umowy, znajduje zastosowanie stawka 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne, właściwa dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%?

6.Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 3 jest nieprawidłowa – czy do osiąganych przychodów z tworzenia Materiałów Audio przez Pana oferowanych do sprzedaży w ramach Usług Subskrypcyjnych znajduje zastosowanie stawka 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne, właściwa dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Stanowisko dotyczące pytania nr 1

Pana zdaniem, Pana działalność jest działalnością wytwórczą i przychód z niej będzie mógł zostać opodatkowany stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne użyte w ustawie określenie działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

W przedstawionym stanie faktycznym wyczerpująco opisał Pan, iż jest producentem muzycznym, tworzącym wirtualne materiały audio, tj. sample, banki dźwięków, używane do produkcji muzyki. Jest jedynym twórcą i właścicielem plików, a ich wykonanie następuje w ramach prowadzonej działalności. Następnie dokonuje sprzedaży tych produktów. Oznacza to, że w ramach działalności powstają nowe wyroby własnej produkcji, które później Pan sprzedaje, co cechuje działalność wytwórczą, stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4.

Wskazał Pan również na interpretację indywidualną z 26 kwietnia 2021 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0115-KDIT1.4011.74.2021.2.MR, w której to Organ potwierdził możliwość zastosowania stawki 5,5% ryczałtu dla osiąganych przychodów od działalności w tym samym zakresie, co wykonuje Pan. Wskazał Pan, że nagrywa autorskie piosenki, których jest jedynym autorem, a „produkcja polega na tym, że: komponuje krótkie melodie, pisze do nich słowa, zamawia aranżacje u aranżera, nagrywa piosenki lub zaprasza do studia odpowiednich wykonawców, studio dokonuje nagrania, fachowiec poprawia fałsze oraz dokonuje obróbki studyjnej. Finalnym produktem jest plik (...). Wstawia go na stronę, do jego internetowego sklepiku – (...) Nauczyciele i rodzice kupują te piosenki, płacąc online na jego firmowe konto w banku. Po wpłacie jego sklepik automatycznie wysyła linki do ściągania piosenek na adres internetowy zamawiającego”. Podkreślił, iż wykonanie tych utworów następuje w ramach prowadzonej działalności oraz wszystkie utwory są wyłącznie przez niego wyprodukowane.

Kolejno zwrócił Pan uwagę na interpretację indywidualną z 1 sierpnia 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0115-KDIT1.4011.419.2022.1.MN w której wskazano, że: „Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, komponowanie i produkcja swojej autorskiej muzyki spełnia definicje działalności wytwórczej, o której mowa w przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tym samym przychody uzyskiwane przez Pana ze sprzedaży wytworzonych (wyprodukowanych) przez niego podkładów muzycznych będą opodatkowane 5,5% stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy”.

Stanowisko dotyczące pytania nr 2

Pana zdaniem, Pana działalność jest działalnością wytwórczą i przychód z niej będzie mógł zostać opodatkowany stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne.

W przedstawionym stanie faktycznym wyczerpująco opisał Pan, iż jest producentem muzycznym, tworzącym wirtualne materiały audio, tj. sample, banki dźwięków, używane do produkcji muzyki. Jest jedynym twórcą i właścicielem plików, a ich wykonanie następuje w ramach prowadzonej działalności. Następnie dokonuje Pan sprzedaży tych produktów. Oznacza to, że w ramach działalności powstają nowe wyroby własnej produkcji, które później Pan sprzedaje, co cechuje działalność wytwórczą stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4.

Dla powyższej oceny nie ma znaczenia sposób sprzedaży – oferuje Pan Materiały Audio u swoich partnerów biznesowych prowadzących sklepy internetowe, z którymi zawarł Pan odpowiednie umowy, a na podstawie umów zawartych z Partnerami, uzyskuje Pan prawo do otrzymania udziału w przychodach ze sprzedaży materiałów audio dostarczonych Partnerom i oferowanych w ich sklepach.

Stanowisko dotyczące pytania nr 3

Pana zdaniem, Pana działalność jest działalnością wytwórczą i przychód z niej będzie mógł zostać opodatkowany stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne.

W przedstawionym stanie faktycznym wyczerpująco opisał Pan, iż jest producentem muzycznym, tworzącym wirtualne materiały audio, tj. sample, banki dźwięków, używane do produkcji muzyki. Jest jedynym twórcą i właścicielem plików, a ich wykonanie następuje w ramach prowadzonej działalności. Następnie dokonuje Pan sprzedaży tych produktów. Oznacza to, że w ramach działalności powstają nowe wyroby własnej produkcji, które później Pan sprzedaje, co cechuje działalność wytwórczą stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4.

Dla powyższej oceny nie ma znaczenia sposób sprzedaży – oferuje Pan Materiały Audio u swoich partnerów biznesowych prowadzących usługi subskrypcyjne, z którymi zawarł Pan odpowiednie umowy. Na podstawie ww. umów, uzyskuje Pan prawo do otrzymania udziału w przychodach ze sprzedaży materiałów audio dostarczonych partnerom i oferowanych w ramach usług subskrypcyjnych partnerów. Usługi subskrypcyjne partnerów polegają na tym, że partnerzy w zamian za stałą opłatę udostępniają użytkownikom swoich usług możliwość pobrania materiałów audio przekazanych partnerom przez Pana (tj. użytkownik takiej usługi subskrypcyjnej ma prawo pobrać Pana materiały audio).

Stanowisko dotyczące pytania nr 4

Jeżeli zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Pana działalność nie jest działalnością wytwórczą (wskutek tego Pana własne stanowisko jest nieprawidłowe), to Pana zdaniem do osiąganych przychodów z tworzenia Materiałów Audio przez Pana oferowanych do sprzedaży w Pana sklepie internetowym znajduje zastosowanie stawka 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne, właściwa dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.

Wskazał Pan, że działalność została zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 z pózn. zm.) zaklasyfikowana przez Główny Urząd Statystyczny kodem PKWiU 59.20.35.0 „Nagrania dźwiękowe i muzyczne pobierane z Internetu”, a dysponuje Pan opinią statystyczną Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Stanowisko dotyczące pytania nr 5

Jeżeli zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Pana działalność nie jest działalnością wytwórczą (wskutek tego Pana własne stanowisko jest nieprawidłowe), to Pana zdaniem do osiąganych przychodów z tworzenia Materiałów Audio przez Pana oferowanych do sprzedaży u Partnerów prowadzących sklepy internetowe, z którymi zawarł Pan odpowiednie umowy znajduje zastosowanie stawka 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne, właściwa dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.

Stanowisko dotyczące pytania nr 6

Jeżeli zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Pana działalność nie jest działalnością wytwórczą (wskutek tego Pana własne stanowisko jest nieprawidłowe), to Pana zdaniem do osiąganych przychodów z tworzenia Materiałów Audio przez Pana oferowanych do sprzedaży w ramach Usług Subskrypcyjnych znajduje zastosowanie stawka 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne, właściwa dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 i pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie:

„działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

„działalność wytwórcza” oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a oraz art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8;

5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że jest producentem muzycznym, tworzącym wirtualne materiały audio, tj. sample, banki dźwięków, używane do produkcji muzyki – które następnie oferuje jako produkty wirtualne do pobrania (nie nagrywa materiałów audio na płyty CD, ani jakiekolwiek inne nośniki danych) w swoim sklepie internetowym. Zaznaczył Pan, że nie zajmuje się sprzedażą piosenek innych producentów, nie handluje licencjami ani prawami autorskimi. Każdy z wyrobów producenckich (Materiały Audio) jest wyłącznie Pana autorstwa, jest więc Pan jedynym twórcą i właścicielem plików, a ich wykonanie następuje w ramach prowadzonej działalności. Jednocześnie sprzedaje Pan wytworzone przez siebie Materiały Audio również w dwóch innych systemach sprzedaży.

Oferuje Pan również Materiały Audio u swoich partnerów biznesowych prowadzących sklepy internetowe, z którymi zawarł Pan odpowiednie umowy. Na podstawie umów zawartych z Partnerami, uzyskuje Pan prawo do otrzymania udziału w przychodach ze sprzedaży materiałów audio dostarczonych Partnerom i oferowanych w ich sklepach. Ponadto oferuje Pan również Materiały Audio u swoich partnerów biznesowych prowadzących usługi subskrypcyjne, z którymi zawarł Pan odpowiednie umowy. Na podstawie ww. umów, uzyskuje Pan prawo do otrzymania udziału w przychodach ze sprzedaży materiałów audio dostarczonych partnerom i oferowanych w ramach usług subskrypcyjnych partnerów.

Dodał Pan, że działalność została zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 z pózn. zm.) zaklasyfikowana przez Główny Urząd Statystyczny kodem PKWiU 59.20.35.0 „Nagrania dźwiękowe i muzyczne pobierane z Internetu”, a dysponuje Pan opinią statystyczną Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że opisana działalność spełnia definicję działalności wytwórczej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a przychody uzyskiwane ze sprzedaży oferowanych przez Pana Materiałów Audio w każdej z opisanej opcji sprzedaży mogą być opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zaznaczyć jednak należy, że zastosowanie stawki 5,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług będzie prawidłowe, jeżeli faktycznie nie uzyska Pan przychodów ze świadczenia innych usług, do których to usług przypisana jest wyższa stawka ryczałtu.

Ponadto, warunkiem zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest złożenie przez Pana sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w terminie do dnia do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie Pan pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnie Pan w grudniu roku podatkowego.

Informuje się, że z uwagi na podjęte rozstrzygnięcie w zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 1-3, odpowiedź na pozostałe pytania (numer 4-6), sformułowane warunkowo, dotyczące stosowania 8,5% stawki ryczałtu, stała się bezprzedmiotowa.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651, ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną, Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Świętego Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.).