Możliwość zastosowania 12% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.1. - Interpretacja - 0115-KDST2-2.4011.19.2023.3.RS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.19.2023.3.RS

Temat interpretacji

Możliwość zastosowania 12% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.1.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 12%.

Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwania - pismami z 20 lutego i 2 marca 2023 r. (daty wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 2 grudnia 2022 r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej określonej wg PKD pod symbolem 62.01.Z „Działalność związana z oprogramowaniem”. Dochody uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności rozlicza Pan zgodnie z oświadczeniem złożonym właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w formie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w wysokości 12%. Oprócz wskazanej działalności gospodarczej uzyskuje Pan dochody z tytułu zatrudnienia na podstawie odrębnych umów o pracę (UoP) w dwóch różnych podmiotach X i Y. W firmie X na pełen etat na stanowisku związanym z programowaniem. W firmie Y od 1 stycznia 2019 r. na 1/8 etatu na stanowisku referenta ds. utrzymania ruchu i infrastruktury technicznej, a od października 2022 r. na 1/5 etatu na stanowisku specjalisty ds. utrzymania ruchu i infrastruktury technicznej. Otrzymywane wynagrodzenie jest adekwatne do zajmowanego stanowiska i zgodne z siatką wynagrodzeń obowiązujących w firmie Y. Zakres obowiązków z UoP w firmie Y obejmuje m.in. nadzór nad dokumentacją dotyczącą eksploatacji maszyn, urządzeń, budynków oraz infrastruktury technicznej, nadzór nad terminami przeglądów, serwisów, okresowych pomiarów wynikających z dokumentacji i umów serwisowych, organizację i udział w okresowych przeglądach instalacji elektrycznej, nadzór nad terminami przeglądów budynków, organizację przeglądu i udział w nich. Zakres zadań nie obejmuje żadnych prac o charakterze informatycznym czy programistycznym. W strukturze organizacyjnej zatrudniony jest Pan w firmie Y w dziale produkcji, w pionie technicznym i podlega służbowo pod dyrektora produkcji. Wymagane kwalifikacje na zajmowane stanowisko obejmują wykształcenie średnie techniczne, mechaniczne lub elektrotechniczne, z preferowanym doświadczeniem na stanowisku pracy konserwatora, serwisanta urządzeń technicznych.

Z wykształcenia jest Pan programistą ze stopniem naukowym mgr inż. uzyskanym na Politechnice (...) na kierunku (...). W grudniu 2022 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł Pan umowę o wykonanie programu komputerowego i udzielenia licencji z firmą Y. Na podstawie zawartej umowy wykona Pan prace polegające na zaprojektowaniu i wykonaniu aplikacji/programu kalkulacji kosztów produkcji poligraficznej oraz dostarczy, zainstaluje, skonfiguruje i wdroży program w sieci informatycznej zamawiającego, tj. firmy Y. Z chwilą wydania ww. aplikacji przeniesie Pan jednocześnie na rzecz zamawiającego wszelkie autorskie prawa majątkowe do aplikacji, prawo do rozporządzania i korzystania z dzieła na wszelkich polach eksploatacji, jak również wyłączne prawo do udzielania zezwoleń na wykonywanie zależnego prawa autorskiego. Z chwilą zawarcia umowy oraz w okresie trwania usługi służą Panu wyłączne majątkowe prawa autorskie do przedmiotu umowy, a prawa te nie są w żaden sposób ograniczone. Przedmiot umowy ma zostać wykonany w terminie 5 miesięcy od daty podpisania umowy.

W trakcie realizacji zlecenia na podstawie ww. umowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w dalszym ciągu będzie Pan zatrudniony na umowę o pracę na stanowisku specjalisty ds. utrzymania ruchu i infrastruktury technicznej w firmie Y oraz na umowę o pracę na stanowisku związanym z programowaniem w firmie X.

Uzupełnienie wniosku

Pana działalność gospodarcza określona jest wg PKWiU kodem 62.01.1.

Świadczone usługi stanowią wyłącznie usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) i nie są usługami: związanymi z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), związanymi z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), objętymi grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanymi z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym korzysta Pan z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie prowadził działalności gospodarczej i nie uzyskiwał przychodów z działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Do wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej nie znajdują zastosowania wyłączenia wskazane w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w tym w szczególności nie uzyskiwał Pan przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Pana Pytanie

Czy uzyskany przez Pana przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej określonej wg PKD pod symbolem 62.01.Z „Działalność związana z oprogramowaniem”, z tytułu zawartej z firmą Y umowy o prace polegające na zaprojektowaniu i wykonaniu aplikacji do kalkulacji kosztów produkcji poligraficznej, jej dostarczeniu, zainstalowaniu, skonfigurowaniu i wdrożeniu w sieci informatycznej zamawiającego, w której jest Pan jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku specjalisty ds. utrzymania ruchu i infrastruktury technicznej, którego zakres obowiązków nie jest związany z programowaniem, może zostać opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a właściwa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12%?

Pana stanowisko w sprawie:

W Pana ocenie, przychód uzyskany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w związku z realizacją umowy o prace informatyczne polegające na zaprojektowaniu i wykonaniu aplikacji informatycznej, jej dostarczeniu, zainstalowaniu, skonfigurowaniu oraz wdrożeniu w sieci informatycznej zleceniodawcy, może zostać opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, bowiem nie występuje w sprawie negatywna przesłanka przewidziana normą przepisu art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Właściwa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynosi 12%.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: uRycz.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ustawa reguluje zatem opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne m.in. prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Ww. ustawa przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, jednak żadna z wymienionych przesłanek w Pana przypadku nie zachodzi.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b uRycz, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) wynosi 12% przychodów. Oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Dopisek „ex” dotyczy więc tylko określonej usługi z danego grupowania i służy zawężeniu stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania. Oznacza to, że ww. 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem. Wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Niezbędne jest zatem każdorazowe przypisanie przez podatnika rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Zakwalifikowanie przez przedsiębiorcę wykonywanej działalności do odpowiedniego grupowania PKWiU stanowi więc podstawę do ustalenia wysokości stawek podatkowych należnych od przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 uRycz., jeżeli podatnik prowadzący działalność, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Powyższe wyłączenie dotyczy sytuacji, w której wykonywane w ramach świadczonych usług czynności będą odpowiadały czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Przy czym użyte przez ustawodawcę sformułowanie „odpowiadających czynnościom”, zgodnie z utrwaloną wieloletnią linią orzeczniczą, należy odnosić do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame, identyczne) jak czynności, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy. Tym samym jedynie w przypadku, w którym zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę jest tożsamy z usługami świadczonymi w ramach działalności gospodarczej można mówić o pozbawieniu podatnika prawa do skorzystania z opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W przedmiotowej sprawie zakres Pana obowiązków wynikający ze stosunku pracy na stanowisku specjalisty ds. utrzymania ruchu i infrastruktury technicznej jest całkowicie odmienny od zakresu zadań i prac wynikających z podpisanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej umowy o wykonanie programu komputerowego i udzielenia licencji. Zakres Pana obowiązków jako specjalisty ds. utrzymania ruchu i infrastruktury technicznej w ramach zatrudnienia na umowę o pracę w firmie Y obejmuje m.in. nadzór nad dokumentacją dotyczącą eksploatacji maszyn, urządzeń, budynków oraz infrastruktury technicznej, nadzór nad terminami przeglądów, serwisów, okresowych pomiarów wynikających z dokumentacji i umów serwisowych, organizację i udział w okresowych przeglądach instalacji elektrycznej, nadzór nad terminami przeglądów budynków, organizację przeglądu i udział w nich. Tymczasem zakres prac i zadań zleconych Panu przez firmę Y w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z zawartej umowy o wykonanie programu komputerowego i udzielenia licencji obejmuje prace polegające na zaprojektowaniu i wykonaniu aplikacji informatycznej oraz dostarczenie, zainstalowanie, skonfigurowanie i wdrożenie programu w sieci informatycznej firmy Y. Ponadto, wykonawca przeniesie na zamawiającego jego usługę wszelkie autorskie prawa majątkowe do aplikacji, w tym prawo do rozporządzania i korzystania z dzieła na wszelkich polach eksploatacji, jak również wyłączne prawo do udzielania zezwoleń na wykonywanie zależnego prawa autorskiego.

Z powyższego wynika zatem, że czynności wykonywane przez Pana na rzecz firmy Y na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy. Pomimo występowania wspólnego podmiotu (usługobiorcy i pracodawcy) jakim jest firma Y, zakres czynności wykonywanych przez Pana na rzecz tego podmiotu w ramach umowy o pracę i w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest tożsamy. W Pana opinii, w sprawie nie zachodzi zatem przesłanka wykluczająca możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z art. 8 ust. 2 uRycz. i uprawniony jest do opodatkowania uzyskanych przychodów z zawartej umowy cywilnoprawnej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wys. 12% przychodów ze świadczenia usługi związanej z oprogramowaniem na rzecz firmy Y.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540)

ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie

określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lubkażdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),  związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto należy zauważyć, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wskazał Pan, że od 2 grudnia 2022 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej sklasyfikowanej wg PKWiU pod symbolem 62.01.1. Dochody uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności rozlicza zgodnie z oświadczeniem złożonym właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w formie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Oprócz działalności gospodarczej uzyskuje Pan dochody z tytułu zatrudnienia na podstawie odrębnych umów o pracę w dwóch różnych podmiotach X i Y: w firmie X na pełen etat na stanowisku związanym z programowaniem, w firmie Y od 1 stycznia 2019 r. na 1/8 etatu na stanowisku referenta ds. utrzymania ruchu i infrastruktury technicznej, a od października 2022 r. na 1/5 etatu na stanowisku specjalisty ds. utrzymania ruchu i infrastruktury technicznej. Zakres obowiązków w firmie Y obejmuje m.in. nadzór nad dokumentacją dotyczącą eksploatacji maszyn, urządzeń, budynków oraz infrastruktury technicznej, nadzór nad terminami przeglądów, serwisów, okresowych pomiarów wynikających z dokumentacji i umów serwisowych, organizację i udział w okresowych przeglądach instalacji elektrycznej, nadzór nad terminami przeglądów budynków, organizację przeglądu i udział w nich. Zakres zadań nie obejmuje żadnych prac o charakterze informatycznym czy programistycznym. W grudniu 2022 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł Pan umowę o wykonanie programu komputerowego i udzielenia licencji z firmą Y. Na podstawie w. umowy wykona Pan prace polegające na zaprojektowaniu i wykonaniu aplikacji/programu kalkulacji kosztów produkcji poligraficznej oraz dostarczy, zainstaluje, skonfiguruje i wdroży program w sieci informatycznej zamawiającego, tj. firmy Y. W trakcie realizacji zlecenia na podstawie ww. umowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w dalszym ciągu będzie Pan zatrudniony na umowę o pracę na stanowisku specjalisty ds. utrzymania ruchu i infrastruktury technicznej w firmie Y oraz na umowę o pracę na stanowisku związanym z programowaniem w firmie X.

W roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym korzysta Pan z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie prowadził działalności gospodarczej i nie uzyskiwał przychodów z działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. Nie znajdą zastosowania wyłączenia z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro, jak wynika z wniosku, świadczone przez Pana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi w postaci wykonania programu komputerowego i udzielenia licencji na rzecz firmy Y nie są/nie będą tożsame z czynnościami, które wykonuje Pan w tej firmie na 1/5 etatu na stanowisku specjalisty ds. utrzymania ruchu i infrastruktury technicznej (na podstawie umowy o pracę), a prowadzona działalność gospodarcza nie podlega/nie będzie podlegać wyłączeniu z ryczałtu ewidencjonowanego na podstawie pozostałych zapisów art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to może Pan opodatkować przychody z tytułu zaprojektowania i wykonania aplikacji (programu) do kalkulacji kosztów produkcji poligraficznej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwą dla usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.1 – i jak wynika z opisu sprawy – związanych z oprogramowaniem jest stawka podatku w wysokości 12% określona w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, którego Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpreacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 329 (dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).