Temat interpretacji
Możliwość opodatkowania działalności ryczałtem ewidencyjnym.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 14 marca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca :
Opis zdarzenia przyszłego
Od 07.05.2018-14.11.2022r. był Pan zatrudniony na umowę o pracę na stanowisku mechanik lotniczy obsługi.
Po uzyskaniu licencji mechanika lotniczego dostał Pan możliwość zmiany stanowiska oraz zakresu obowiązków. W związku z tym postanowił Pan zmienić formę zatrudnienia u byłego pracodawcy i dnia 15.11.2022r. rozpoczął Pan umowę na własnej działalności gospodarczej. Usługi świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zupełnie odbiegają od czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Na obecnym stanowisku zajmuje się Pan :
‒nadzorowaniem prac wykonywanych na samolocie;
‒tworzeniem i opracowywaniem dokumentacji technicznej statków powietrznych;
‒certyfikacją i odpisywaniem kart zadaniowych;
‒przeprowadzaniem testów na samolocie;
‒projektowaniem i nadzorowaniem procesów poszukiwania niesprawności.
Natomiast w ramach stosunku pracy zajmował się Pan:
‒wykonywaniem prac obsługowych wyznaczonych przez przełożonych;
‒wymianą elementów konstrukcyjnych samolotu z powodu zużycia, korozji, pęknięć;
‒wymianą uszkodzonych części lotniczych;
‒dorabianiem elementów lotniczych zgodnie z procedurami;
‒montażem części ruchomych samolotów.
W ramach prowadzonej działalności zakres obowiązków nie pokrywa się z obowiązkami z umowy o pracę. Ponieważ na zmienionym stanowisku zajmuje się Pan obsługą od strony dokumentacji technicznej nie wchodzi Pan w kompetencje osób pracujących na Pana poprzednim stanowisku.
Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego
Działalność rozpoczął Pan 14.11.2022 r i zgodnie z przepisami kontynuował Pan rozliczenie dochodu na zasadach ogólnych do końca 2022 r.
Pierwszy dochód, który opodatkował Pan zryczałtowaną stawką to styczeń 2023 r.
Usługi, które Pan świadczy w ramach własnej działalności klasyfikują się pod symbolem PKWiU 33.16.10.0- Usługi napraw i konserwacji statków powietrznych i statków kosmicznych.
Po wysłaniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie zmiany formy opodatkowania dnia 30.01.2023 r. złożył Pan do właściwego Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
W 2022 r. nie przekroczył Pan limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Poza działalnością nie uzyskuje Pan innych dochodów, które podlegają opodatkowaniu.
Prowadzi Pan ewidencję przychodów i podział na stawki.
W okresie od 07.05.2018 r. - 14.11.2022 r. świadczył Pan w ramach stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy poniższe czynności:
‒wymiana elementów konstrukcyjnych statku;
‒demontaż i montaż powierzchni sterowych statku powietrznego;
‒czyszczenie części lotniczych do weryfikacji;
‒smarowanie wszelkiego rodzaju przekładni, drążków, prowadnic specjalistycznymi smarami;
‒nanoszenie powłok antykorozyjnych na części lotnicze, które są wrażliwe na korozje;
‒uszczelnianie luków dostępu oraz części samolotu;
‒wymiana przewodów hydraulicznych, paliwowych, pożarowych i tlenowych;
‒demontowanie i montowanie silników lotniczych do inspekcji;
‒demontowanie, wymienianie i montowanie podzespołów i modułów właściwych dla typu statku powietrznego.
Wykonywane czynności miały na celu przygotowanie statku powietrznego do inspekcji wykonywanych przez personel licencjonowany w celu znalezieniu usterek, które mają wpływ na bezpieczeństwo lotu, a następnie przywróceniu samolotu do konfiguracji początkowej. Wykonywał Pan zadania fizyczne na samolocie. Dzięki podniesieniu swoich kwalifikacji po przez wszelkiego rodzaju szkolenia, egzaminy, uzyskał Pan europejską licencje mechanika lotniczego, która daje Panu uprawnienia do certyfikacji zadań wykonywanych na samolocie czyli nadzorowanie wykonywanych zadań zgodnie z dokumentacją techniczną.
Po uzyskaniu uprawnień postanowił Pan założyć swoją pierwszą działalność gospodarczą i dnia 14.11.2022 r. rozpoczął Pan świadczyć usługi napraw i konserwacji statków powietrznych i statków kosmicznych (PKD 33.16.Z).
W ramach prowadzonej działalności świadczy Pan na rzecz byłego pracodawcy inny zakres obowiązków niż na umowę o pracę. Obecnie zajmuję się Pan zadaniami od strony dokumentacji technicznej, tworzeniu kart usterkowych, certyfikacji zadań. Obecny zakres czynności:
‒wykonywanie testów systemów i układów na samolocie;
‒oglądanie struktury statku powietrznego i lokalizowanie korozji, pęknięć w schematach dokumentacji technicznej;
‒sprawdzanie wymienianych części pod kątem ważności certyfikatów;
‒poświadczanie czynności wykonywanych na samolocie zgodnych z obowiązującymi normami europejskimi Part – 66 -projektowanie i nadzorowanie procesów poszukiwania niesprawności w instalacjach statków powietrznych;
‒nadzorowanie przestrzegania terminów ważności świadectw sprawności technicznej statków powietrznych, ich zespołów i wyposażenia, a także innych dokumentów zezwalających na ich użytkowanie;
‒dokonywanie szczegółowych ocen technicznych statków powietrznych, ich zespołów i wyposażenia pod względem koniecznego zakresu napraw;
‒nadzorowanie czynności technicznych na samolocie podczas przeglądów okresowych wyższego rzędu oraz czynności lotniczych na samolocie bezpośrednio przed lotem;
‒nadzorowanie demontażu statków powietrznych, ich zespołów i wyposażenia przed naprawą i w jej trakcie oraz nadzorowanie montażu ostatecznego po przeprowadzonej naprawie;
‒poświadczanie wykonania obsługi okresowej, bieżącej, doraźnej oraz bieżących napraw, łącznie z poświadczaniem bieżącej zdatności do lotu statku powietrznego, jego zespołów i wyposażenia lotniczego.
Nadzoruje Pan naprawy główne oraz modyfikacje statków powietrznych albo ich zespołów i wyposażenia lotniczego. Sprawuję kontrolę w zakresie wykonywania napraw zgodnie z obowiązującą dokumentacją techniczną i przy użyciu właściwych części i materiałów. Poświadcza czynności wykonywane na samolocie zgodnych z obowiązującymi normami europejskimi Part – 66. Zapewnia utrzymanie w technicznej zdatności do lotu statków powietrznych, ich zespołów lub wyposażenia lotniczego.
Pytanie
Czy od 1 stycznia 2023 r. może Pan opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
Pana stanowisko w sprawie
Uważa Pan, ze świadcząc różny zakres obowiązków na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może Pan opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 omawianej ustawy podatkowej.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest pozbawiony podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał/wykonuje w roku podatkowym na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w ramach stosunku pracy.
Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą od 14 listopada 2022 roku, opodatkowaną w 2022 r. na zasadach ogólnych.
Ponadto przedstawił Pan zakres Pana obowiązków dotyczący umowy o pracę tj.:
W okresie od 07.05.2018 r. - 14.11.2022 r. świadczył Pan w ramach stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy poniższe czynności:
‒wymiana elementów konstrukcyjnych statku;
‒demontaż i montaż powierzchni sterowych statku powietrznego;
‒czyszczenie części lotniczych do weryfikacji;
‒smarowanie wszelkiego rodzaju przekładni, drążków, prowadnic specjalistycznymi smarami;
‒nanoszenie powłok antykorozyjnych na części lotnicze, które są wrażliwe na korozje;
‒uszczelnianie luków dostępu oraz części samolotu;
‒wymiana przewodów hydraulicznych, paliwowych, pożarowych i tlenowych;
‒demontowanie i montowanie silników lotniczych do inspekcji;
‒demontowanie, wymienianie i montowanie podzespołów i modułów właściwych dla typu statku powietrznego.
W ramach prowadzonej działalności świadczy Pan na rzecz byłego pracodawcy inny zakres obowiązków niż na umowę o pracę. Obecnie zajmuję się Pan zadaniami od strony dokumentacji technicznej, tworzeniu kart usterkowych, certyfikacji zadań. Obecny zakres czynności:
‒wykonywanie testów systemów i układów na samolocie;
‒oglądanie struktury statku powietrznego i lokalizowanie korozji, pęknięć w schematach dokumentacji technicznej;
‒sprawdzanie wymienianych części pod kątem ważności certyfikatów;
‒poświadczanie czynności wykonywanych na samolocie zgodnych z obowiązującymi normami europejskimi Part – 66 -projektowanie i nadzorowanie procesów poszukiwania niesprawności w instalacjach statków powietrznych;
‒nadzorowanie przestrzegania terminów ważności świadectw sprawności technicznej statków powietrznych, ich zespołów i wyposażenia, a także innych dokumentów zezwalających na ich użytkowanie;
‒dokonywanie szczegółowych ocen technicznych statków powietrznych, ich zespołów i wyposażenia pod względem koniecznego zakresu napraw;
‒nadzorowanie czynności technicznych na samolocie podczas przeglądów okresowych wyższego rzędu oraz czynności lotniczych na samolocie bezpośrednio przed lotem;
‒nadzorowanie demontażu statków powietrznych, ich zespołów i wyposażenia przed naprawą i w jej trakcie oraz nadzorowanie montażu ostatecznego po przeprowadzonej naprawie;
‒poświadczanie wykonania obsługi okresowej, bieżącej, doraźnej oraz bieżących napraw, łącznie z poświadczaniem bieżącej zdatności do lotu statku powietrznego, jego zespołów i wyposażenia lotniczego.
Możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy.
Dlatego też stwierdzam, że skoro świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz byłego pracodawcy będą – jak wynika z wniosku inne niż czynności, które wykonywał Pan na podstawie umowy o pracę z tym pracodawcą, to nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tym samym może Pan w 2023 roku opodatkować przychody z tej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Reasumując – może Pan w 2023 roku skorzystać z opodatkowania swojej jednoosobowej działalności gospodarczej na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego w ramach nowej umowy w podmiocie, w którym był Pan zatrudniony w ramach umowy o pracę w okresie 7.05.2018-14.11.2022r.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).