Interpretacja indywidualna stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.28.2025.2.AW

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 2 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.28.2025.2.AW

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Pani wniosek z 21 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy udziału w Nieruchomości zabudowanej wpłynął 21 stycznia 2025 r. Wniosek – w odpowiedzi na wezwanie Organu uzupełniła Pani pismem z 31 stycznia 2025 r. (data wpływu: 05 lutego 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) w dniu (…) roku na podstawie testamentu nabyła prawo własności 3/12 w nieruchomości położonej w (…) przy ul. (...), dla której Sąd Rejonowy (...) w (...),Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW Nr (...) (dalej: „Nieruchomość”).

Nieruchomość stanowi zabudowaną działkę nr (...) o powierzchni (...) ha.

Nieruchomość wzniesiona została około 1900 roku.

Nieruchomość zabudowana jest zespołem kamienic z dwiema oficynami mieszkalnymi: boczna (...), (...) oraz usytuowanym w tylnej części budynkiem użytkowym z poddaszem mieszkalnym ((...)).

Stan techniczno – użytkowy Nieruchomości – do remontu.

Zgodnie z oświadczeniem zarządcy nieruchomości: (...), z dnia (…) roku, w ostatnich 5 latach od wystawienia oświadczenia na Nieruchomości nie były przeprowadzone remonty przekraczające 30% wartości Nieruchomości.

Nieruchomość od co najmniej (…) roku stanowi przedmiot najmu. Wnioskodawca podjęła decyzję o sprzedaży posiadanych udziałów w Nieruchomości

Ponadto w uzupełnieniu wniosku, na pytanie Organu:

Ile konkretnie i jakie obiekty znajdują się na działce nr (...), (…) proszę żeby konkretnie wskazała Pani jakie budynki, budowle lub ich części w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.) znajdują się na zabudowanej działce nr (...)? Proszę udzielić odpowiedzi osobno dla każdego budynku, budowli w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.

Wskazała Pani:

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 07 lipca 1994 roku z późniejszymi zmianami (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.) poprzez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Zgodnie z art. 46 par. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku z późniejszymi zmianami (tekst jed. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.) nieruchomością są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeśli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny przedmiot własności.

Jak wynika z powyższych przepisów nieruchomością jest grunt jak łącznie z wzniesionymi na nim budynkami.

W opisie zdarzenia przyszłego konkretnie wskazana została zabudowa nieruchomość: Nieruchomość zabudowana jest kamienicą, na którą składa się:

1. Część frontowa od ulicy (...) w (...),

2. Oficyna boczna mieszkalna - „(...)”,

3. Oficyna mieszkalna - „(...)”,

4. Budynek użytkowy z poddaszem mieszkalnym - „(...)”.

Na pytanie Organu:

Kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budowli, budynków lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Należy wskazać dokładną datę pierwszego zasiedlenia wymienionych obiektów (każdego z nich).

Wskazała Pani:

Wzniesienie budynków na Nieruchomości datowane jest na około 1900 roku, w związku z powyższym nie sposób jest podać dokładnej daty ich pierwszego zasiedlenia. Jednakże w dniu nabycia praw do 3/12 do Nieruchomości przez Wnioskodawcę w dniu (…) 1970 roku była już zasiedlona (wynajmowana).

Na pytanie Organu:

Czy w ciągu 2 lat przed planowaną sprzedażą ponoszono/ponoszone będą wydatki na ulepszenie lub przebudowę ww. budynków/budowli lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły/będą stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. obiektów, tj. dokonano istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany ich wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków ich zasiedlenia? Jeżeli ponoszono takie wydatki, to:

a)kto i na jakiej podstawie ponosił te wydatki?

b)kiedy były one ponoszone?

c)czy po dokonaniu tych ulepszeń budynki/budowle lub ich części były oddane do użytkowania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej ponoszącego wydatki oraz czy w momencie ich dostawy minie okres dłuższy niż dwa lata licząc od momentu oddania tych obiektów do użytkowania po dokonaniu ulepszeń?

d)czy przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków?

Wskazała Pani:

W ciągu ostatnich 5 lat na Nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ulepszenie lub przebudowę budynków posadowionych na Nieruchomości, które stanowiły co najmniej 30% - zaświadczenie zarządcy nieruchomości (...)

Wnioskodawca nie zamierza ponosić wydatków, o których mowa powyżej na Nieruchomość.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy sprzedaż udziału wynoszącego 3/12 w wyżej opisanej Nieruchomości, należącego do Wnioskodawcy będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług?

Pani stanowisko w sprawie

Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do zwolnienia czynności od podatku od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest, co do zasady, zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się natomiast od podatku również dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)w stosunku do tych obiektów dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym wskazać należy, iż zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. W związku z powyższym Wnioskodawca spełnia wszystkie warunku do zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku, na prośbę Organu o przeformułowanie własnego stanowiska w taki sposób aby odpowiadało ono bezpośrednio na zadane przez Panią pytanie – tzn. aby odnosiło się do tego z których konkretnie przepisów (o które pyta Pani w pytaniu) Pani zdaniem będzie przysługiwało Pani prawo do zwolnienia, wskazała Pani:

Zdaniem Wnioskodawcy stanowisko zawarte we Wniosku w Dziale I. jest poprawne i nie ma konieczności jego zmiany, każdy z przywołanych przepisów upoważnia Wnioskodawcę do zwolnienia z podatku od towarów i usług przy sprzedaży Nieruchomości. Stanowisko Wnioskodawcy należy potraktować kompleksowo.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361; ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Należy zauważyć, że czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT może korzystać ze zwolnienia od tego podatku, albo może być opodatkowana właściwą stawką podatku VAT.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów mogące mieć zastosowanie w przedmiotowej sprawie zostały określone w art. 43 ust. 1 pkt 2, 10 i 10a ustawy, zawierających zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, spełniających określone w tych przepisach warunki.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwszym zasiedleniem jest więc szeroko rozumiane pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma miejsce zarówno w sytuacji, gdy po wybudowaniu budynku, budowli lub ich części zostanie on oddany w najem, jak też w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany na potrzeby własnej działalności gospodarczej – w obu przypadkach dojdzie do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanie się bezzasadne. Wynika to z faktu, że sprzedaż, która korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, nie może równocześnie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a, ponieważ pkt 10a dotyczy wyłącznie dostaw budynków, budowli lub ich części, które nie są objęte zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10.

Należy ponadto wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu (działki) stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynku budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 725 ze zm.).

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

W niniejszej sprawie, w celu ustalenia czy w odniesieniu do dostawy udziału, którego jest Pani właścicielem w zabudowanej działce nr (...) zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT, w pierwszej kolejności należy zbadać, czy względem obiektów posadowionych na tej nieruchomościach nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki okres czasu upłynął od tego momentu.

Jak zostało wskazane przez Panią w uzupełnieniu wniosku, Nieruchomość zabudowana jest kamienicą, na którą składa się:

1. Część frontowa od ulicy (...) w (...),

2. Oficyna boczna mieszkalna - „(...)”,

3. Oficyna mieszkalna - „(...)”,

4. Budynek użytkowy z poddaszem mieszkalnym - „(...)”.

Wzniesienie budynków na Nieruchomości datowane jest na około 1900 r. W dniu nabycia praw w wysokości 3/12 do Nieruchomości przez Wnioskodawczynię dniem (…)1970 r., była ona już zasiedlona, tj. wynajmowana.

Ponadto w ciągu ostatnich 5 lat na Nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ulepszenie lub przebudowę budynków posadowionych na Nieruchomości, które stanowiły co najmniej 30% ich wartości początkowej.

Tym samym, z uwagi na fakt, że od pierwszego zasiedlenia do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata w zakresie budynków posadowionych na Nieruchomości będącej przedmiotem wniosku, tj. na działce nr (...) – co wynika wprost z opisu sprawy i jednocześnie zgodnie z Pani wskazaniem, nie ponoszono w odniesieniu do tych obiektów w ciągu ostatnich 5 lat wydatków, które stanowiłyby co najmniej 30% ich wartości początkowej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, to spełnione zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jak wskazano powyżej, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione. W związku z powyższym – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy – również sprzedaż gruntu, z którym związane są budynki na działce nr (...) będzie zwolniona od podatku od towarów i usług – w zakresie sprzedaży Pani udziału w wysokości 3/12.

Zatem, transakcja sprzedaży udziału wynoszącego 3/12 w wyżej opisanej Nieruchomości, zabudowanej zespołem kamienic działce nr (...) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Skoro planowana sprzedaż budynków posadowionych na Nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to badanie przesłanek i rozstrzyganie zwolnienia od podatku na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy jest bezzasadne, jak bowiem wskazano zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a dotyczy tylko takich dostaw, które nie korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Tym samym nie można podzielić Pani stanowiska, zgodnie z którym uważa Pani, że każdy z przywołanych przepisów, tj. zarówno art. 43 ust. 1 pkt 10 jak i pkt 10a upoważnia Panią do zwolnienia z podatku od towarów i usług przy sprzedaży Nieruchomości, bowiem może Pani skorzystać jedynie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10.

Również przepis art. 43 ust. 7a ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania w Pani sytuacji (dotyczył on bowiem zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b), przy czym co istotniejsze, w obecnym stanie prawnym powołany przepis (art. 43 ust. 7a) nie obowiązuje. Art. 43 ust. 7a został bowiem uchylony począwszy od 1 września 2019 r. ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. W związku z tym, dla transakcji dokonywanych po 1 września 2019 r. dla zastosowania zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a VATU konieczne jest każdorazowo spełnienie obu warunków wskazanych w tym przepisie.

Biorąc pod uwagę powyższe, przy całościowej ocenie Pani stanowiska, wskazać należy, ze jest ono nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Panią. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. W tym miejscu organ interpretacyjny zastrzega jednak, że gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny interpretacja nie wywoła skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.