
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 stycznia 2025 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
‒zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43. ust. 1 pkt 9 ustawy, sprzedaży działki nr 1, w sytuacji, gdy do dnia sprzedaży nie zostaną wydane warunki zabudowy,
‒braku zwolnienia od podatku sprzedaży działki nr 1, w sytuacji, gdy do dnia sprzedaży zostaną wydane warunki zabudowy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Nabył on nieruchomość składającą się z działki 1 o powierzchni 0,3313 ha ( księga wieczysta ...). Przedmiotowa działka zgodnie z wypisem z rejestru gruntów stanowi:
Br-PsIV grunty rolne zabudowane ( pow. 0,2773 ha),
PsIV pastwiska trwałe ( pow. 0,0540 ha).
Na ww. działce rozpoczęto w latach 80-tych XX wieku budowę murowanego warsztatu, którego jednak budowa nie została ukończona.
Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość i powziął wątpliwości co do kwestii podatku VAT.
W uzupełnieniu wniosku, na pytania Organu o treści:
1.Czy przed sprzedażą ww. nieruchomości zawarli/zawrą Państwo umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości z nabywcą? Jeśli zawarli/zawrą Państwo umowę przedwstępną z nabywcą, to proszę wskazać:
a)Jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy zawartej z przyszłym nabywcą, ciążą/będą ciążyć na Kupującym a jakie na Sprzedającym?
b)Czy w umowie przedwstępnej sprzedaży zostały/zostaną ustalone warunki, które muszą być spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży, przenoszącej własność działki/działek na nabywcę? Jeśli tak, to jakie?
2.Czy przed sprzedażą ww. nieruchomości udzielili/udzielą Państwo nabywcy nieruchomości pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w Państwa imieniu w sprawach dotyczących nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży? Jeżeli tak, to proszę wskazać:
a)do uzyskania jakich konkretnie decyzji i pozwoleń udzielili/udzielą Państwo pełnomocnictw nabywcy do występowania w Państwa imieniu?
b)jakich czynności dokonał/dokona nabywca do momentu sprzedaży przez Państwa nieruchomości w związku z udzielonym pełnomocnictwem?
3.Czy nabycie przez Państwa Spółkę działki nr 1, nastąpiło w ramach transakcji opodatkowanej, zwolnionej czy niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czy ww. transakcja została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT?
4.Czy z tytułu nabycia ww. nieruchomości przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeśli nie, to proszę wskazać dlaczego.
5.Czy ww. działka nr 1 była/jest/będzie od dnia nabycia do dnia sprzedaży wykorzystywana przez Państwa wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której była/jest/będzie do dnia sprzedaży wykorzystywana ww. działka, Państwo wykonywali/wykonują/będą wykonywali – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
6.Czy ww. nieruchomość była/jest/będzie do dnia sprzedaży udostępniana przez Państwa osobom trzecim, w tym na rzecz przyszłego nabywcy, na podstawie umów najmu, dzierżawy?
7.Jeśli odpowiedź na pytanie nr 6 jest twierdząca, to należy wskazać:
a)czy udostępnianie to miało/ma/będzie miało charakter odpłatny, czy nieodpłatny?
b)kiedy nieruchomość została/zostanie oddana w najem, dzierżawę (należy wskazać dzień, miesiąc i rok)?
8.Czy działka nr 1 na dzień sprzedaży będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli tak, to należy wskazać, jakie będzie przeznaczenie działki według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
9.W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy wskazać czy dla działki nr 1 została/zostanie do dnia sprzedaży wydana decyzja o warunkach zabudowy bądź też decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 lub pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1130 ze zm.)?
10.W związku z informacją zawartą w opisie sprawy, że „Na ww. działce rozpoczęto w latach 80-tych XX wieku budowę murowanego warsztatu, którego jednak budowa nie została zakończona”, proszę o wskazanie, czy ww. naniesienie stanowi:
a)budynek w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ww. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.)?
b)budowlę w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane?
Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 10 lit a) lub b) będzie twierdząca, proszę o wskazanie:
11.Czy budynek/budowla jest trwale związana z gruntem?
12.Czy budynek/budowla został nabyty, czy budowany przez Państwa Spółkę? Należy wskazać datę nabycia lub budowy budynku/budowli.
13.Czy z tytułu nabycia budynku/budowli przysługiwało Państwu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.
14.Czy z tytułu budowy budynku/budowli Państwa Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.
15.Czy, a jeśli tak to kiedy, nastąpiło zajęcie do używania budynku/budowli? Należy wskazać dokładną datę.
16.Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku/budowli lub jego/jej części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to należy wskazać dokładną datę.
17.Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części budynku/budowli, to należy wskazać, w jakiej w części?
18.Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku/budowli lub jego/jej części a jego/jej dostawą upłynął/upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
19.W przypadku wskazania, że Państwa Spółka nabyła budynek/budowlę, to proszę wskazać czy budynek/budowla, przed jego/jej nabyciem przez Państwa Spółkę, był wykorzystywany/była wykorzystywana przez poprzednich właścicieli?
20.Czy budynek/budowla był/była/jest/będzie do dnia sprzedaży przedmiotem najmu, dzierżawy, użyczenia, itp.? Jeżeli tak, to należy wskazać:
a)kiedy budynek/budowla lub jego/jej części zostały/zostaną oddane w najem, dzierżawę, użyczenie (należy wskazać dzień, miesiąc i rok)?
b)czy to udostępnienie miało/ma/będzie miało charakter odpłatny czy nieodpłatny?
21.Czy budynek/budowla był/była/jest/będzie do dnia sprzedaży wykorzystywany/wykorzystywana przez Państwa Spółkę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której był/była/jest/będzie do dnia sprzedaży wykorzystywany budynek/wykorzystywana budowla, wykonywała/wykonuje/będzie wykonywała Państwa Spółka – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
22.Czy Państwa Spółka ponosiła nakłady na ulepszenie budynku/budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej budynków/budowli? Jeśli tak, to należy wskazać (odpowiedzi na poniższe pytania należy udzielić tylko w przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 22):
a)w jakim okresie ponosili Państwo wydatki na ulepszenie budynku/budowli?
b)czy w stosunku do wydatków na ulepszenie budynku/budowli, przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
c)kiedy budynek/budowla po dokonaniu ulepszeń, został/została oddany/oddana do użytkowania? Należy wskazać dokładną datę.
d)czy po oddaniu do użytkowania ulepszonego budynku/ulepszonej budowli miało miejsce pierwsze zasiedlenie tego budynku/tej budowli? Jeżeli tak, to należy wskazać dzień, miesiąc i rok, kiedy nastąpiło „pierwsze zasiedlenie”.
e)w ramach jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie ulepszonego budynku/ulepszonej budowli po oddaniu ich do użytkowania?
f)czy między pierwszym zasiedleniem ulepszonego budynku/ulepszonej budowli, a jego/jej dostawą, upłynął/upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
g)w jaki sposób, do jakich czynności wykorzystywali/wykorzystują/będą wykorzystywali Państwo do dnia sprzedaży ulepszony budynek/ulepszoną budowlę po oddaniu go/jej do użytkowania?
h)czy ulepszony budynek/ulepszona budowla był/była/jest/będzie do dnia sprzedaży udostępniany/udostępniania osobom trzecim na podstawie najmu, dzierżawy, itp.? Czy była/jest/będzie to czynność odpłatna czy nieodpłatna?
wskazali Państwo:
1.Tak została zawarta umowa przedwstępna z nabywcą.
Strona Sprzedająca (Wnioskodawca) najpóźniej do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży indywidualnej interpretacji podatkowej, o konieczności naliczenia bądź zwolnienia z naliczenia podatku VAT, (w przypadku otrzymania indywidualnej interpretacji, z której wynikać będzie konieczność naliczenia podatku VAT, strona Sprzedająca (Wnioskodawca) na dzień zawarcia umowy sprzedaży i wystawienia faktury będzie zarejestrowana jako czynny podatnik VAT i nie wyrejestruje się on z datą wstecz).
Strona Sprzedająca zobowiązuje się do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej uregulować wszelkie ewentualne należności związane z korzystaniem z przedmiotowej nieruchomości. W przypadku, gdy niniejsze należności nie zostaną w wyżej określonym terminie uregulowane, Strona Sprzedająca wyraża zgodę na potrącenie wyżej opisanych należności z należnej ceny sprzedaży w celu ich bezpośredniej zapłaty.
Strona Sprzedająca jest zobowiązana do przedłożenia Stronie Kupującej przed zawarciem umowy przyrzeczonej aktualnego zaświadczenia o niezaleganiu przez Stronę Sprzedającą w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaświadczenia o braku zaległości podatkowych. Ponadto warunkiem, który musi być spełniony w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży przenoszącej własność działki na nabywcę, jest potwierdzenie, że … nie skorzysta z prawa pierwokupu przy sprzedaży.
2.Nie było udzielane żadne pełnomocnictwo.
3.Nabycie działki 1 nie podlegało opodatkowaniu VAT, gdyż nieruchomość nabyto od syndyka.
4.Nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ jak wyżej wskazano nabycie działki 1 nie podlegało opodatkowaniu VAT, gdyż nieruchomość nabyto od syndyka.
5.Działka nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przez spółkę w działalności.
6.Nieruchomość nie była, nie jest i nie będzie udostępniana osobom trzecim.
7.Nie dotyczy.
8.Działka 1 na dzień sprzedaży nie będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
9.Na ten moment nie ma pewności, czy do dnia sprzedaży dla działki 1 zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy.
10.Naniesienie to stanowi budynek w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ustawy prawo budowlane.
11.Tak, budynek jest trwale związany z gruntem.
12.Budynek został nabyty wraz z działką w dniu 19 maja 2008 r. na podstawie Aktu Notarialnego.
13.Nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ponieważ kupiono go od syndyka.
14.Nie dotyczy - Budynek nie był budowany.
15.Nie nastąpiło zajęcie do używania budynku.
16.Nie nastąpiło pierwsze zasiedlenie.
17.Nie dotyczy, bo nie nastąpiło pierwsze zasiedlenie.
18.Nie nastąpiło pierwsze zasiedlenie.
19.Budynek nie był wykorzystywany przez poprzednich właścicieli.
20.Budynek nie był, nie jest i nie będzie przedmiotem najmu/dzierżawy do dnia sprzedaży.
21.Budynek nie był, nie jest i nie będzie wykorzystywany przez spółkę w działalności.
22.Nie ponoszono żadnych nakładów.
Pytania (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy w związku z planowaną sprzedażą nieruchomości przy uwzględnieniu, że nie zostaną wydane warunki zabudowy do dnia sprzedaży, transakcja ta będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43. ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT?
2.Czy w związku z planowaną sprzedażą nieruchomości przy uwzględnieniu, że zostaną wydane warunki zabudowy do dnia sprzedaży, transakcja ta nie będzie korzystała ze zwolnienia i tym samym będzie podlegała opodatkowaniu stawką 23%?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Ad. 1
Z uwagi na brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 9
Art. 43.[Zwolnienia przedmiotowe]
1.Zwalnia się od podatku:
9)dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane;
Wnioskodawca uważa, iż sprzedaż może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT.
Wnioskodawca wskazuje, że w analizowanym przypadku przedmiotem sprzedaży jest grunt niezabudowany, który:
‒nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP),
‒do dnia sprzedaży nie zostaną wydane warunki zabudowy.
Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy o VAT przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z:
1.miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
2.decyzją o warunkach zabudowy (WZ) - w przypadku braku MPZP.
Oznacza to, że aby grunt został uznany za teren budowlany, musi spełniać jedno z powyższych kryteriów. W omawianej sytuacji, ze względu na brak MPZP i brak wydanej decyzji o warunkach zabudowy, nieruchomość nie spełnia definicji terenu budowlanego w rozumieniu ustawy o VAT. W konsekwencji, sprzedaż takiej nieruchomości podlega zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Ad. 2
Wnioskodawca wskazuje, że jeżeli przed dniem sprzedaży dla danej nieruchomości zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy, to zastosowanie zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT nie będzie możliwe.
Jest to zgodne z treścią art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, który stanowi, że terenami budowlanymi są grunty przeznaczone pod zabudowę na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Decyzja o warunkach zabudowy określa możliwość realizacji zabudowy na danym terenie i jednoznacznie przesądza o jego przeznaczeniu pod zabudowę. W efekcie nieruchomość uzyskuje status terenu budowlanego, a sprzedaż takiego gruntu podlega opodatkowaniu VAT według stawki 23%.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Zgodnie z przedstawionymi przepisami budynki oraz grunty spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zaznaczenia wymaga, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zamierzają Państwo sprzedać nieruchomość składającą się z działki nr 1 zabudowaną budynkiem murowanego warsztatu.
W związku z powyższym, transakcja zbycia działki nr 1 zabudowanej budynkiem murowanego warsztatu będzie stanowiła zbycie składników majątku przedsiębiorstwa Państwa Spółki. Zatem przy dostawie działki nr 1 zabudowanej budynkiem murowanego warsztatu spełnione będą przesłanki do uznania Państwa Spółki za podatnika podatku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
W konsekwencji, dostawa działki nr 1 zabudowanej budynkiem murowanego warsztatu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Przy czym, wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
W myśl art. 2 pkt 33 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych – rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Należy zauważyć, że w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130 ze zm.):
Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie gminnych aktów planowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych ustalonych przez organ inny niż minister właściwy do spraw transportu, należy do zadań własnych gminy.
Jak stanowi art. 4 ust. 1 ww. ustawy:
Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
W myśl art. 4 ust. 2 cyt. ustawy:
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:
1)lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
2)sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.
W tym miejscu wyjaśnienia wymaga, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany” oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę.
Zgodnie z ww. przepisami, generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są grunty zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane, czyli tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, dla których nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego oraz nie wydano decyzji o warunkach zabudowy – są zwolnione od podatku VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług w kontekście zastosowania właściwej stawki podatku VAT przy sprzedaży gruntu nakazuje oceniać przeznaczenie tego gruntu wyłącznie na podstawie istniejącego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wydanych decyzji o warunkach zabudowy.
Z opisu sprawy wynika, że nabyli Państwo nieruchomość składającą się z działki 1. Na ww. działce rozpoczęto w latach 80-tych XX wieku budowę murowanego warsztatu, którego jednak budowa nie została ukończona. Naniesienie to stanowi budynek w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ustawy prawo budowlane. Budynek jest trwale związany z gruntem. Budynek został nabyty wraz z działką w dniu 19 maja 2008 r. na podstawie Aktu Notarialnego. Nie nastąpiło zajęcie do używania budynku. Działka 1 na dzień sprzedaży nie będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na ten moment nie ma pewności, czy do dnia sprzedaży dla działki 1 zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy.
Z uwagi na fakt, iż na działce nr 1 posadowiony jest budynek, trwale związany z gruntem stwierdzam, że działka ta jest działką zabudowaną.
Jak wskazano wcześniej, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Zatem sprzedaż działki nr 1 nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, z uwagi na fakt, że ww. działka będzie działką zabudowaną.
Okoliczność ewentualnego wydania lub niewydania decyzji o warunkach zabudowy dla działki nr 1 będzie pozostawała bez wpływu na ocenę możliwości zastosowania bądź niezastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy stwierdzam, że sprzedaż działki nr 1 nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy budynków/budowli spełniających określone w tych przepisach warunki.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je do użytkowania pierwszemu nabywcy, oddano je w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, bowiem w tych przypadkach doszło do korzystania z budynku/budowli.
W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku budynków/budowli niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Powyższy przepis wskazuje, jakie muszą zostać spełnione warunki aby sprzedaż budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Z przepisu tego wynika, że prawo do zwolnienia przysługuje wówczas, gdy w stosunku do budynków, budowli lub ich części będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.
Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania dla dostawy zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
Jednocześnie należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.).
W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Jak wynika z opisu sprawy na działce 1 rozpoczęto w latach 80-tych XX wieku budowę murowanego warsztatu, którego jednak budowa nie została ukończona. Naniesienie to stanowi budynek w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ustawy prawo budowlane. Budynek jest trwale związany z gruntem. Nie nastąpiło zajęcie do używania budynku. Nie nastąpiło pierwsze zasiedlenie. Budynek nie był wykorzystywany przez poprzednich właścicieli. Budynek nie był, nie jest i nie będzie przedmiotem najmu/dzierżawy do dnia sprzedaży. Nie ponoszono żadnych nakładów. Budynek został nabyty wraz z działką. Nabycie działki 1 nie podlegało opodatkowaniu VAT. Przy nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zatem stwierdzam, że dostawa ww. budynku murowanego warsztatu znajdującego się na działce nr 1 zostanie dokonana przed pierwszym zasiedleniem.
W konsekwencji powyższego, dla dostawy budynku murowanego warsztatu nie zostaną spełnione warunki umożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Jednakże, skoro nie ponosili Państwo żadnych nakładów na ww. budynek oraz nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu działki 1 wraz z ww. budynkiem, to sprzedaż budynku murowanego warsztatu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.
Jak wskazano powyżej, również grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki na nim posadowione. W konsekwencji – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy – również sprzedaż działki nr 1, na której ww. budynek murowanego warsztatu jest posadowiony, będzie zwolniona od podatku.
Tym samym, analiza powołanych wyżej przepisów prawa oraz przedstawionego opisu sprawy prowadzi do stwierdzenia, że zbycie działki nr 1 zabudowanej budynkiem murowanego warsztatu będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.
Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 1 i nr 2 uznałem za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Zaznaczam, że składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie podkreślam, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.