
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem działki nr 1/1.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) r. przed notariuszem A.A doszło do zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży (repertorium (...)), zgodnie z którą (...) (zwany dalej: Sprzedającym) oraz (…) (zwany dalej: Wnioskodawca lub Kupujący), zgodnie z którą:
- (...) zobowiązał się sprzedać Wnioskodawcy nieruchomość położoną w (...), obręb (...), jednostka ewidencyjna (...), powiat (...), województwo (...), utworzoną z działki nr 1/1 obszaru (...) ha, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (...) Wydział (...) prowadzi księgę wieczystą (...) za cenę w kwocie (...) zł netto plus należny podatek VAT w stawce 23%, tj. (...) zł brutto, a Wnioskodawca oświadczył, że ww. przedmiot umowy, za podaną wyżej cenę, zobowiązuje się kupić, przy czym:
· w tym zakresie strony zawrą w terminie do (...) 2025 r. Umowę Sprzedaży Warunkowej (Sprzedający sprzeda Kupującemu przedmiotową nieruchomość pod warunkiem, że (...) z siedzibą w (...), jako zarządzający (...) nie skorzysta z przysługującego prawa pierwokupu na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych oraz pod warunkiem nieskorzystania z prawa pierwokupu przysługującego Gminie (...), na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami),
· umowa przenosząca własność w wykonaniu ww. Umowy Sprzedaży Warunkowej (Umowa Przyrzeczona) zostanie zawarta w terminie 7 dni po otrzymaniu oświadczenia spółki pod firmą (...) z siedzibą w (...) oraz oświadczenia Gminy (...) o nieskorzystaniu z prawa pierwokupu dotyczącego przedmiotu niniejszej umowy albo po upływie ustawowego terminu do złożenia takiego oświadczenia przez (...) z siedzibą w (...) oraz po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia przez Gminę (...), nie później jednak niż do 29 sierpnia 2025 r.
Przedmiotową nieruchomość Sprzedający nabył na podstawie umowy sprzedaży warunkowej, oświadczenia, umowy przeniesienia własności, objętych aktem notarialnym Rep. A nr (...), sporządzonym (...) 2022 r. w ww. kancelarii notarialnej.
Przedmiotowa działka nr 1/1 o obszarze (...) ha, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (...) Wydział (...) prowadzi księgę wieczystą (...), położona jest w terenie oznaczonym symbolami: RIVb – grunty orne i Bi – inne tereny zabudowane. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości (...), wydanego z upoważnienia Wójta Gminy (...), (...) 2024 r., nr (...) wynika, że działka nr 1/1, obręb (...) leży na terenie przeznaczonym pod tereny usługowo-produkcyjne (symbol (...)) na powierzchni (...) ha, ponadto od stycznia 2023 r. na terenie Gminy (...) nie obowiązuje Program Rewitalizacji i nie przewiduje się Specjalnej Strefy Rewitalizacji.
Dla przedmiotowej nieruchomości była wydana ostateczna decyzja Starosty (...) o pozwoleniu na budowę oraz ostateczna decyzja Starosty (...), zgodnie z którą Starosta (...) przenosi decyzję o pozwoleniu na budowę wskazaną powyżej na (...)
Przedmiotowa działka jest niezabudowana.
Sprzedający prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (...) (stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej: (…)).
Przedmiotowa nieruchomość zostanie sprzedana przez Sprzedającego z jego majątku związanego z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z tego tytułu Sprzedający będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, a w związku ze sprzedażą przedmiotu umowy zapłaci stosowny podatek VAT.
Od momentu wejścia w posiadanie przedmiotowej działki Sprzedający nie wykorzystywał jej. Przedmiotowa działka nie była przedmiotem najmu.
Przyczyną sprzedaży przedmiotowej nieruchomości jest zakończenie procesu inwestycji budowy stacji. Sprzedający nie zajmuje się komercjalizacją.
Na działce były media, wjazd od obwodnicy został wybudowany.
W zakresie działań marketingowych w celu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości Sprzedający rozesłał pojedynczym osobom informacje o planowanej sprzedaży.
Z form ogłoszeń o sprzedaży Sprzedający stosował bezpośredni kontakt.
Środki uzyskane z ewentualnej sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone przez Sprzedającego na cele działalności gospodarczej.
Sprzedający dokonywał już wcześniej sprzedaży nieruchomości – zbył nieruchomość o nr ewidencyjnym nr 1/2 w (...), od której to transakcji był odprowadzony podatek VAT. Nieruchomość ta była nabyta w celach inwestycyjnych. Od momentu wejścia w jej posiadanie do chwili sprzedaży Sprzedający nie wykorzystywał tej nieruchomości. Sprzedający dokonał sprzedaży tej nieruchomości po realizacji inwestycji, a przyczyną sprzedaży była realizacja zysku.
Sprzedający sprzedał jedną zabudowaną nieruchomość usługową. Środki uzyskane z sprzedaży tej działki zostały przeznaczone na cele działalności gospodarczej.
Sprzedający posiada jeszcze inne nieruchomości (mieszkalne).
Sprzedający udzielił (...) oraz (...) pełnomocnictwa z prawem substytucji (z jednoczesnym zrzeczeniem się odwołania pełnomocnictwa przez cały okres obowiązywania umowy), w związku z planowaną realizacją na przedmiotowej nieruchomości (działka nr 1/1 o obszarze (...) ha, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (...) Wydział (...) prowadzi księgę wieczystą (...)) inwestycji (budowa budynku handlowo usługowego wraz z infrastrukturą), do:
1) występowania w jego imieniu w zakresie ww. inwestycji przed wszelkimi urzędami, osobami prawnymi i fizycznymi, organami administracji rządowej i samorządowej, dostawcami wszelkich mediów (w tym (…) itp.), Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta i Gminy, podmiotami świadczącymi usługi telekomunikacyjne, geodezyjne, miejskimi i wojewódzkimi wydziałami dróg i innymi,
2) dokonania wszelkich czynności związanych z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórki, decyzji wodno-prawnej, pozwolenia na lokalizację zjazdu, decyzji wyłączenia z produkcji rolnej w zakresie ww. inwestycji,
3) dokonania wszelkich czynności związanych z uzyskaniem wypisu z rejestru gruntów, mapy ewidencyjnej, mapy zasadniczej i innych dokumentów geodezyjnych,
4) uzyskiwania warunków technicznych dostawy mediów w zakresie ww. inwestycji.
Zgodnie z ustaleniami umownymi, w przypadku gdy uzyskanie przez Kupującego jakiegokolwiek dokumentu niezbędnego do realizacji ww. pełnomocnictwa okazałoby się niemożliwe lub znacznie utrudnione, a wynikać to miałoby z treści pełnomocnictwa albo konieczności osobistego działania zobowiązanego do sprzedaży, wówczas Sprzedający udzieli spółce zobowiązanej do kupna dodatkowych pełnomocnictw w niezbędnym zakresie.
Sprzedający wyraził zgodę na dysponowanie przedmiotową nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia (...) 1994 r. – Prawo budowlane, w szczególności w celu złożenia wniosku do właściwych organów o wydanie pozwolenia na budowę lub/i rozbiórki, decyzji wodno- prawnej, pozwolenia na lokalizację zjazdu, decyzji wyłączenia z produkcji rolnej w zakresie ww. inwestycji.
Kupujący nabywa przedmiotową działkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej Kupującego jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z). Do pozostałej działalności Kupującego należy: pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 63.99.Z), pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z), działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01 .Z), działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z), działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (PKD 62.03.Z), przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność (PKD 63.11.Z), stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja (PKD 70.21.Z), pozostałe badania i analizy techniczne (PKD 71.20.B).
Pytanie
Czy w związku z nabyciem przedmiotowej działki (o nr ewid. 1/1 o obszarze (...) ha, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (...) Wydział (...) prowadzi księgę wieczystą (...)) na podstawie umowy sprzedaży zawartej z Panem (…) Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
W opinii Wnioskodawcy, sprzedaż działki o nr ewid. 1/1 o obszarze (...) ha, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (...) Wydział (...) prowadzi księgę wieczystą (...) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wobec czego Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT.
Wobec wątpliwości Wnioskodawcy, w pierwszej kolejności należałoby przeanalizować, czy sprzedaż wskazanej działki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Wnioskodawca jest na stanowisku, że sprzedaż przedmiotowej działki będzie dokonywana w ramach zarządu majątkiem prywatnym Sprzedającego.
Stosowanie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tej ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Podatnikiem, o którym mowa w ww. ust. 1, jest także jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej stanowiąca przedsiębiorstwo w spadku w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:
1) zarządu sukcesyjnego albo
2) uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 przejście NIP na następcę prawnego ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
Stosownie do ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.
Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z ww. orzeczeniami, nie jest działalnością handlową sprzedaż majątku osobistego (prywatnego), który nie został nabyty w celach odsprzedaży (w celach handlowych), lecz spożytkowania w celach prywatnych. Liczba i zakres transakcji sprzedaży gruntów nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem opodatkowania, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.
W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 października 2007 r., w sprawie o sygn. akt I FPS 3/07 wskazano kryteria, jakimi należy kierować się przy określaniu, czy w danym przypadku mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, czy też z zarządzaniem majątkiem prywatnym. Stwierdzenie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Przejawem zaś aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, mogącej wskazywać, iż jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg przykładowo przytoczonych wyżej okoliczności, a nie stwierdzenie wystąpienia jedynie niektórych (pojedynczych) z nich.
Mając na względzie treść wyżej przytoczonych przepisów i orzeczeń wskazać należy, iż Sprzedający spełnia przesłanki do uznania go przy przedmiotowej transakcji za podatnika podatku VAT. Przedmiotowa transakcja będzie zatem podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Podejmowane przez Sprzedającego działania i dokonywane czynności (w tym również w zakresie czynności jakie będą podejmowane przez osoby trzecie w oparciu o udzielone im przez Sprzedającego pełnomocnictwo – czynności wykonane przez pełnomocników wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedającego jako mocodawcy, co wskazuje, że w celu zwiększenia możliwości sprzedaży przedmiotowej nieruchomości Sprzedający podejmie działania w sposób zorganizowany; stroną podejmowanych czynności będzie Sprzedający, a nie pełnomocnik bowiem pełnomocnik nie działa we własnym, lecz w imieniu Sprzedającego), sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w ramach zarządu majątkiem osobistym.
W tym miejscu wskazać należy, iż czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
W myśl art. 2 pkt 33 ww. ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych – rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane, czyli tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości (...), wydanego z upoważnienia Wójta Gminy (...), (...) 2024 r., nr (...) wynika, że działka nr 1/1, obręb (...) leży na terenie przeznaczonym pod tereny usługowo-produkcyjne (symbol (…)) na powierzchni (...) ha. Oznacza to, że przedmiotowa działka będzie stanowiła teren budowlany zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ww. ustawy, a jej sprzedaż nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.
W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a działka nr 1/1 o obszarze (...) ha, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (...) Wydział (...) prowadzi księgę wieczystą (...) nabywana jest przez Wnioskodawcę w związku z prowadzoną działalności gospodarczą do czynności opodatkowanych podatkiem VAT (w celu realizacji inwestycji budowy budynku handlowego). Sprzedaż przedmiotowej działki będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Sprzedający będzie z tytułu sprzedaży podatnikiem podatku VAT. Z uwagi na nabycie przedmiotowej działki, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej sprzedaż przedmiotowej nieruchomości. Powyższe wynika z fakt, iż w ww. przypadku spełnione zostaną wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie gruntu traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Wskazać jednak należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Jak stanowi art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych.
W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który działa w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności. Natomiast dla stwierdzenia, że dla danej transakcji podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług, konieczne jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.
W kontekście powyższego należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które są konieczne do przyszłego wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.
Państwa wątpliwości sprowadzają się do ustalenia, czy w związku z nabyciem działki nr 1/1 będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.
W odniesieniu do prawa Spółki do odliczenia podatku VAT w związku z transakcją nabycia działki, należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Należy również podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Odnosząc się więc do Państwa wątpliwości, w pierwszej kolejności należy przeanalizować, czy sprzedaż wskazanej działki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, a w przypadku, gdy będzie podlegała opodatkowaniu, czy nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.
Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów, dostawa towarów (w tym działki) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.
W rozpatrywanej sprawie wskazali Państwo w opisie sprawy, że przedmiotowa nieruchomość zostanie sprzedana przez Sprzedającego z Jego majątku związanego z prowadzoną przez Niego działalnością gospodarczą i z tego tytułu Sprzedający będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, a w związku z sprzedażą przedmiotu umowy zapłaci stosowny podatek VAT. Przyczyną sprzedaży przedmiotowej nieruchomości jest zakończenie procesu inwestycji budowy stacji. Sprzedający nie zajmuje się komercjalizacją.
Mając zatem na uwadze przedstawiony opis sprawy i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że sprzedaż działki nr 1/1, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż Sprzedający działać będzie dla tej transakcji jako podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzący działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W rozpatrywanej sprawie – jak Państwo wskazali – przedmiotowa działka jest niezabudowana.
Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
W świetle art. 2 pkt 33 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych – rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane, czyli tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Z wniosku wynika, że działka nr 1/1 położona jest na terenie, objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczonym pod tereny usługowo-produkcyjne (symbol (...)). Tym samym, ww. działka będzie stanowiła teren budowlany zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy i w rezultacie jej sprzedaż nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
W tym miejscu należy wskazać, że jeżeli przy zbyciu nieruchomości wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, to należy przeanalizować możliwość zwolnienia dostawy w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów (w tym nieruchomości), spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
- towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
- brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.
Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Jak wskazano w opisie sprawy, od momentu wejścia w posiadanie przedmiotowej działki Sprzedający nie wykorzystywał jej. Tym samym skoro Sprzedający w ogóle nie wykorzystywał ww. działki, to działka ta od dnia nabycia do momentu jej zbycia nie służyła wyłącznie działalności zwolnionej.
Oznacza to, że nie został spełniony jeden z warunków konieczny do zastosowania zwolnienia dla dostawy działki nr 1/1 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
W konsekwencji, brak zaistnienia ww. warunku, wyklucza zastosowanie do sprzedaży działki nr 1/1 zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zatem należy stwierdzić, że sprzedaż działki nr 1/1, będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 bądź pkt 2 ustawy. Tym samym, sprzedaż ww. działki będzie opodatkowana stawką podatku właściwą dla tego towaru.
Zatem odnosząc się do prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z transakcją nabycia działki wskazać należy, że z wniosku wynika, iż Spółka jest czynny podatnikiem podatku VAT, i Kupujący nabywa działkę nr 1/1 w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w celu wykorzystywania jej do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Ponadto, jak wyżej wskazano, sprzedaż działki nr 1/1, będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 bądź pkt 2 ustawy i w konsekwencji sprzedaż ww. działki będzie opodatkowana podatkiem VAT. Zatem w związku z nabyciem wskazanej działki, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wynika to z faktu, że w analizowanym przypadku spełnione zostaną wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Podsumowanie
W związku z nabyciem działki nr 1/1 o obszarze (...) ha, na podstawie umowy sprzedaży zawartej z Panem (…), Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy. Przy czym prawo to będzie przysługiwać, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.
Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu sprawy. Nadmienia się, że ta interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opisem zdarzenia przyszłego sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na informacji, że „przedmiotowa nieruchomość zostanie sprzedana przez Sprzedającego z Jego majątku związanego z prowadzoną przez Niego działalnością gospodarczą i z tego tytułu Sprzedający będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, a w związku z sprzedażą przedmiotu umowy zapłaci stosowny podatek VAT”. Powyższe stwierdzenie przyjęto jako element opisanego zdarzenia przyszłego i nie było ono przedmiotem analizy.
W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że ta interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie sprawy lub we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Ponadto stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem zaznaczam, że ta interpretacja dotyczy tylko Państwa, nie wywołuje skutków podatkowych dla sprzedającego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.