Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w kwestii uznania wydzielonego w Spółce działu produkcyjnego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT aportu ww. działu produkcyjnego do nowo utworzonej spółki.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 18 lutego 2025 r. (wpływ 24 lutego 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Sp. z o.o. (dalej: (…) lub Spółka lub Wnioskodawca) jest 100% spółką-córka (…) Udziałowcem spółki jest (…) (dalej: (…) lub udziałowiec).

Przedmiotem działalności (…) jest produkcja i sprzedaż (…) oraz sprzedaż towarów. (…) sprzedaje (…). Odbiorcami usługi (...), świadczonej przez spółkę, są spółki siostry z (…), niepowiązani przedsiębiorcy i klienci.

(…) jest właścicielem nieruchomości, w których prowadzi działalność gospodarczą: budynku produkcyjno-magazynowego wraz z gruntem w (…).

Grupa (…) rozważa rozdzielenie majątku nieruchomego Spółki od działalności operacyjnej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku spółek niemieckich. (…) założyła nową spółkę (…) Sp. z o.o. w organizacji. Obecnie (…) posiada 98% udziałów, a drugi udziałowiec, polska spółka z Grupy (…), posiada 2% udziałów. (…) planuje przenieść do nowej spółki w formie aportu całą działalność produkcyjną, czyli (…).

W pierwotnej Spółce pozostaną podstawowe aktywa Spółki, czyli budynek produkcyjno-magazynowy wraz z gruntem. Nowa spółka będzie w pełni samodzielnie kontynuować działalność produkcyjną i sprzedażową (…). (…) zapewni nowej spółce korzystanie z budynku produkcyjno-magazynowego.

Do nowej spółki zostaną przeniesione:

-wszystkie środki produkcji, maszyny, materiały produkcyjne, zapasy, środki transportu;

-sprzęt biurowy i komputerowy wykorzystywany w działalności operacyjnej, wraz z licencjami na programy, leasingi maszyn i samochodów, ubezpieczenie majątku ruchomego;

-należności i zobowiązania dotyczące działalności operacyjnej;

-ewidencje i księgi rachunkowe;

-pracownicy biurowi i produkcyjni (w Spółce pozostanie osoba zarządzająca nieruchomością - dyrektor zarządzający) wraz z programami motywacyjnymi;

-umowy z klientami, dostawcami i odbiorcami oraz usługodawcami.

Spółka jest na etapie podejmowania uchwały zarządu o wyodrębnieniu działu produkcyjnego.

Spółka wykorzystując obowiązujący plan kont oraz politykę rachunkowości jest na etapie wydzielenia księgowego działalności produkcyjnej od nieruchomości i formalnego przypisania przychodów i kosztów do miejsc powstawania. Spółka będzie wykazywać korzystanie przez dział produkcyjny z nieruchomości przez rozrachunki wewnętrzne, dokumentowane w formie wewnętrznych dokumentów księgowych, np. not. Pozwoli to na oddzielne prezentowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów dla działu produkcyjnego i ustalenie dla niego wyniku finansowego. W przypadku kosztów wspólnych dla nieruchomości oraz działu produkcyjnego zostanie ustalony klucz ich alokacji. Rozważane jest utworzenie dedykowanego rachunku bankowego bądź subkonta dla działu produkcji.

(…) oraz nowo założona spółka zawrą umowę najmu nieruchomości.

Spółka wniesie aportem tak wyodrębniony dział produkcyjny jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Celem rozdziału majątku jest ograniczenie ryzyk prawnych i gospodarczych poprzez odseparowanie kluczowego majątku nieruchomego Grupy (…) od działalności operacyjnej. 

W piśmie z 18 lutego 2025 r. podali Państwo następujące informacje:

Dla uzupełnienia informacji przekazanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazali Państwo, że po złożeniu wniosku doszło do ziszczenia się zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku. Zostało dokonane wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej ZCP). Aport ZCP nastąpił w dniu 31 grudnia 2024 r. do nowo utworzonej Spółki (…) Sp. z o.o.

Następnie Spółka (…) Sp. z o.o. zmieniła nazwę na (…) Sp. z o.o.

Na pytanie: „Czy w ramach opisanej we wniosku transakcji wniesione zostaną aportem do nowo utworzonej Spółki poniżej wymienione składniki:

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa)”, odpowiedzieli Państwo: „Nie została przeniesiona nazwa przedsiębiorstwa. Natomiast nazwa przedsiębiorstwa spółki-matki (…) Sp. z o.o. została wykorzystana jako człon nazwy nowo utworzonej spółki-córki: (…)Sp. z o.o. i po zmianie nazwy (…) Sp. z o.o.”;

- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości”, odpowiedzieli Państwo: „Aportem zostały wniesione:

-wszystkie środki produkcji, maszyny, materiały produkcyjne, zapasy, środki transportu

-sprzęt biurowy i komputerowy wykorzystywany w działalności operacyjnej, wraz z licencjami na programy, ubezpieczenie majątku ruchomego.

Nieruchomości nie zostały wniesione razem z ZCP. Nieruchomość pozostała w Spółce (…) Sp. z o.o.”;

- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych”, odpowiedzieli Państwo: „Nie zostały wniesione.”;

- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne”, odpowiedzieli Państwo: „Aportem zostały wniesione należności i zobowiązania dotyczące działalności operacyjnej.”;

- koncesje, licencje i zezwolenia”, odpowiedzieli Państwo: „Nie zostały wniesione. Nie były składnikiem majątku Spółki (…) Sp. z o.o.”;

- patenty i inne prawa własności przemysłowej”, odpowiedzieli Państwo: „Nie zostały wniesione. Nie były składnikiem majątku Spółki (…) Sp. z o.o.”;

- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne”, odpowiedzieli Państwo: „Zostały wniesione licencje na programy komputerowe.”;

- tajemnice przedsiębiorstwa”, odpowiedzieli Państwo: „Tak, zostały wniesione:

1)baza danych zawierająca klientów i kontrahentów;

2)know-how, tj. wiedza, umiejętności i doświadczenie umożliwiające prowadzenie ZCP.”;

- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”, odpowiedzieli Państwo: „Tak.”

Na pytanie: „Czy po dokonaniu transakcji Spółka (…) Sp. z o.o. będzie prowadziła działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży(…)? Jeżeli nie, to jaką działalność będzie prowadzić Spółka?”, odpowiedzieli Państwo: „Spółka (…) Sp. z o.o. nie będzie prowadzić dotychczasowej działalności w zakresie produkcji i sprzedaży. (…) Sp. z o.o. od 31 grudnia 2024 r. prowadzi działalność w zakresie dzierżawy nieruchomości własnych. Działalność w zakresie produkcji i sprzedaży (…) oraz sprzedaży (…) będzie prowadzić nowa Spółka (…) Sp. z o.o., kontynuując w pełnym zakresie działalność Spółki (…) Sp. z o.o.”

Na pytanie: „Czy jakiekolwiek składniki majątkowe (poza nieruchomością zabudowaną budynkiem produkcyjno-magazynowym) pozostaną w Spółce po dokonaniu transakcji?”, odpowiedzieli Państwo: „W Spółce pozostały grunty, budynek biurowy i hala produkcyjna.”

Na pytanie: „Czy dla prowadzenia działalności gospodarczej przez nowo utworzoną Spółkę istotne znaczenie ma przeniesienie własności nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-magazynowym? Jeśli nie, to dlaczego?”, odpowiedzieli Państwo: „Przeniesienie własności nieruchomości nie było konieczne. Nieruchomości pozostały składnikiem majątku spółki wnoszącej aport (…) Sp. z o.o. Nowo utworzona Spółka (…) Sp. z o.o. zawarła ze Spółką (…) Sp. z o.o. umowę najmu nieruchomości, obejmującą budynek biurowy wraz z halą produkcyjną oraz przynależnymi gruntami. Umowa została zawarta 31 grudnia 2024 r., tj. w dniu, kiedy doszło do przeniesienia ZCP (…) Sp. z o.o. do (…) Sp. z o.o. w postaci wkładu niepieniężnego. Zawarcie umowy najmu zagwarantowało nowo utworzonej spółce możliwość przejęcia ZCP i kontynuowania bez przeszkód produkcji i sprzedaży już od momentu wniesienia aportu.”

Na pytanie: „Jaką dokładnie funkcję pełni w Sp. z o.o. nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem produkcyjno-magazynowym położona w (…)?”, odpowiedzieli Państwo: „Po przekazaniu do nowej spółki Sp. z o.o. wyodrębnionej ZCP, w postaci działalności produkcyjnej i handlowej, nieruchomość, która pozostała w Sp. z o.o. jest przedmiotem nowej działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie nieruchomości własnej.”

Na pytanie: „Z jakiej przyczyny przedmiotem transakcji nie będzie objęta ww. nieruchomość?”, odpowiedzieli Państwo: „Celem rozdziału majątku jest ograniczenie ryzyk prawnych i gospodarczych poprzez odseparowanie kluczowego majątku nieruchomego Grupy (…) od działalności operacyjnej.”

Na pytanie: „Czy składniki majątkowe i niemajątkowe, mające być przedmiotem transakcji, będą na moment transakcji wyodrębnione na płaszczyźnie:

a)organizacyjnej, tj. czy będą miały swoje miejsce w strukturze organizacyjnej jako dział, wydział, oddział itp.? Organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze?”, odpowiedzieli Państwo: „Tak, ZCP był na moment wydzielenia wyodrębniony organizacyjnie. Zarząd Spółki Sp. z o.o. podjął uchwałę o wyodrębnieniu ZCP.”

b)finansowej, tj. czy będą posiadały samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz czy na podstawie ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności, przez co możliwe będzie określenie wyniku finansowego?”, odpowiedzieli Państwo: „Tak, zgadza się.”

c)funkcjonalnej, tj. czy będą stanowiły potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze?”, odpowiedzieli Państwo: „Tak. Spółka wykorzystując obowiązujący plan kont oraz politykę rachunkowości wydzieliła księgowo działalność produkcyjną od nieruchomości i formalnie przypisała przychody i koszty do miejsc ich powstawania. Spółka w oparciu o wprowadzony controling dzielący koszty według (…), miała wiedzę jakie koszty należały do danego centrum kosztowego. Pozwoliło to na oddzielne prezentowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów dla działu produkcyjnego i ustalenie dla niego wyniku finansowego. W przypadku kosztów wspólnych dla nieruchomości oraz działu produkcyjnego został ustalony klucz ich alokacji”.”

Na pytanie: „Czy przedmiot transakcji będzie posiadał, na dzień zbycia, potencjalną zdolność do działania jako niezależne przedsiębiorstwo realizujące określone zadania gospodarcze?”, odpowiedzieli Państwo: „ Tak, zgadza się. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, wniesiona aportem do nowo utworzonej spółki, posiadała na dzień przeniesienia, tj. na 31 grudnia 2024 r., pełną zdolność do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielny i niezależny podmiot. Prawo do nieruchomości wraz z halą produkcyjną i częścią biurową zapewniła i zapewnia nowej spółce już zawarta umowa najmu ze Spółką (…) Sp. z o.o.”

Na pytanie: „Czy nowo utworzona Spółka będzie musiała podjąć/wykonać jakieś działania faktyczne lub prawne w celu prowadzenia/kontynuowania działalności gospodarczej polegającej na produkcji i sprzedaży (…) oraz sprzedaży (…)? Jeśli tak, to jakie będą to działania?”, odpowiedzieli Państwo: „Nowo utworzona Spółka (…) Sp. z o.o. miała zdolność do podjęcia działalności produkcyjno-handlowej w dniu przejęcia ZCP, tj. 31 grudnia 2024 r. Natomiast nowo utworzona spółka musiała dokonać czynności faktycznych związanych z otrzymaniem aportu ZCP i przejęciem składników majątkowych oraz niemajątkowych, w szczególności dokonać operacji księgowych przyjęcia składników ZCP do ksiąg rachunkowych, zawiadomienia kontrahentów.”

Na pytanie: „Czy nowo utworzona Spółka będzie miała możliwość kontynuowania działalności gospodarczej polegającą na produkcji i sprzedaży (…) oraz sprzedaży (…) bez konieczności:

a)angażowania innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub

b)podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki?”,

odpowiedzieli Państwo: „Nowo utworzona spółka z chwilą wniesienia aportu miała już zawartą umowę najmu nieruchomości z jej właścicielem, Sp. z o.o. Na jej podstawie nowo utworzona spółka korzysta z nieruchomości, kontynuując działalność zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej jako aport.”

Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług

Czy wydzielony w Spółce dział produkcyjny stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa i planowany aport działu produkcyjnego do nowo utworzonej spółki będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem VAT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług

Zdaniem Wnioskodawcy wydzielony w Spółce dział produkcyjny stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa i planowany aport działu produkcyjnego do nowo utworzonej spółki będzie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa i będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT. (stanowisko oznaczone we wniosku Ad. 2)

Uzasadnienie

(…) planuje dokonać restrukturyzację swojej dotychczasowej działalności poprzez wydzielenie działalności produkcyjnej do odrębnej spółki oraz pozostawienie w (…) samych nieruchomości. Celem reorganizacji i rozdziału majątku jest ograniczenie ryzyk prawnych i gospodarczych poprzez odseparowanie kluczowego majątku nieruchomego Grupy (…) od działalności operacyjnej.

(…) założyła nową spółkę (…) Sp. z o.o. w organizacji. Obecnie posiada 98% udziałów, a drugi udziałowiec, polska spółka z Grupy (…) , posiada 2% udziałów. (…) planuje przenieść do nowej spółki w formie aportu całą działalność produkcyjną, czyli (…) i sprzedaż (…) oraz (…). W Spółce pozostaną podstawowe aktywa Spółki, czyli budynek produkcyjno-magazynowy wraz z gruntem. Nowa spółka będzie w pełni samodzielnie kontynuować działalność produkcyjną i sprzedażową prowadzoną obecnie przez (…).(…) zapewni nowej spółce korzystanie z budynku produkcyjno-magazynowego.

Do nowej spółki zostaną przeniesione:

-wszystkie środki produkcji, maszyny, materiały produkcyjne, zapasy, środki transportu;

-sprzęt biurowy i komputerowy wykorzystywany w działalności operacyjnej, wraz z licencjami na programy, leasingi maszyn i samochodów, ubezpieczenie majątku ruchomego;

-należności i zobowiązania dotyczące działalności operacyjnej;

-ewidencje i księgi rachunkowe;

-pracownicy biurowi i produkcyjni (w Spółce pozostanie osoba zarządzająca nieruchomością - dyrektor zarządzający) wraz z programami motywacyjnymi;

-umowy z klientami, dostawcami i odbiorcami oraz usługodawcami.

Spółka jest na etapie podejmowania uchwały zarządu o wyodrębnieniu działu produkcyjnego.

Spółka wykorzystując obowiązujący plan kont oraz politykę rachunkowości jest na etapie wydzielania księgowego działalności produkcyjnej od nieruchomości i formalnego przypisania przychodów i kosztów do miejsc powstawania. Spółka będzie wykazywać korzystanie przez dział produkcyjny z nieruchomości przez rozrachunki wewnętrzne, dokumentowane w formie wewnętrznych dokumentów księgowych, np. not. Pozwoli to na oddzielne prezentowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów dla działu produkcyjnego i ustalenie dla niego wyniku finansowego. W przypadku kosztów wspólnych dla nieruchomości oraz działu produkcyjnego zostanie ustalony klucz ich alokacji. Rozważane jest utworzenie dedykowanego rachunku bankowego bądź subkonta dla działu produkcji.

(…) oraz nowo założona spółka zawrą umowę najmu nieruchomości.

(…) wniesie aportem do nowo utworzonej spółki tak wyodrębniony dział produkcyjny jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Obejmie nowe udziały utworzone w wyniku wniesienia aportu.

Aport zostanie wniesiony zgodnie z art. 158 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych. Umowa nowo utworzonej spółki zostanie zmieniona i będzie szczegółowo określać przedmiot aportu, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Z chwilą wniesienia aportu do nowo utworzonej spółki (…) oraz nowo założona spółka będą miały zawartą umowę najmu nieruchomości. Na jej podstawie nowo utworzona spółka będzie korzystać z nieruchomości (…), kontynuując działalność zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej jako aport.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, wnoszona aportem do nowo utworzonej spółki (bez nieruchomości), będzie posiadać pełną zdolność do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielny podmiot, a z nieruchomości będzie korzystać na podstawie umowy najmu.

Spółka nowo utworzona będzie korzystać ze wszystkich nieruchomości będących obecnie we władaniu Wnioskodawcy. Tak więc przedmiotem planowanej transakcji wniesienia aportu do Spółki będą elementy wymienione w art. 551 Kodeksu cywilnego (k.c.), definiujące przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników, służący prowadzeniu działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 551, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.koncesje, licencje i zezwolenia;

6.patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.tajemnice przedsiębiorstwa;

9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie k.c. wskazał, jakiego rodzaju elementy mogą wchodzić w skład przedsiębiorstwa. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne.

Wyłączenie nieruchomości z przedmiotu aportu nie wpłynie w żaden sposób na ocenę wnoszonego aportu jako przedsiębiorstwa - w rozumieniu art. 551 k.c. Przedmiotowe nieruchomości będą nadal wykorzystywane w ramach działalności przedsiębiorstwa. Prawo do korzystania z nieruchomości niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej można uzyskać również w innej formie, jak np. poprzez wynajem. W omawianym przypadku będzie to miało miejsce i wniesienie aportu zostanie poprzedzone zawarciem umowy najmu nieruchomości między (…) a nowo założoną spółką.

Przedmiotem działalności wnoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie produkcja i sprzedaż (…). Dla niezależnego działania gospodarczego przedsiębiorstwu nie będzie niezbędna własność nieruchomości. Całkowicie wystarczającym jest zagwarantowanie przedsiębiorstwu, w ramach spółki, prawa do korzystania z nieruchomości na podstawie umowy najmu.

Poza wyłączonymi nieruchomościami w ramach ZCP zostaną przeniesione wszelkie składniki, które stanowić będą trzon prowadzonej działalności gospodarczej. W szczególności będą to:

-wszystkie środki produkcji, maszyny, materiały produkcyjne, zapasy, środki transportu;

-sprzęt biurowy i komputerowy wykorzystywany w działalności operacyjnej, wraz z licencjami na programy, leasingi maszyn i samochodów, ubezpieczenie majątku ruchomego;

-należności i zobowiązania dotyczące działalności operacyjnej;

-ewidencje i księgi rachunkowe;

-pracownicy biurowi i produkcyjni (w Spółce pozostanie osoba zarządzająca nieruchomością - dyrektor zarządzający) wraz z programami motywacyjnymi;

-umowy z klientami, dostawcami i odbiorcami.

Podkreślić należy również, że na płaszczyźnie organizacyjnej i funkcjonalnej, wnoszone składniki majątkowe będą ZCP: będą stanowić samodzielną całość operacyjną, zdolną do funkcjonowania w obrocie gospodarczym. ZCP posiadać będzie własne plany finansowe, których realizacja będzie kontynuowana przez nowo zawiązaną spółkę, a także niezbędne regulaminy, zarządzenia i ustalone zasady działania, które w całości przeniesione zostaną na nowo zawiązaną spółkę, w ramach której działalność będzie kontynuowana.

W (…) są zatrudnieni pracownicy, którzy po wniesieniu ZCP aportem do nowo zawiązanej spółki, będą zatrudnieni w nowej spółce. Z punktu widzenia pracowniczego dojdzie do przejścia zakładu pracy zgodnie z art. 231 kodeksu pracy.

W oparciu o przedmiot przekazania (aport) możliwe będzie samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w tym obszarze. Potwierdzi to nieprzerwana ciągłość działalności ZCP będącego przedmiotem aportu. W oparciu o nabyty majątek (aport) nowo zawiązana spółka będzie kontynuowała działalność gospodarczą w takim samym zakresie jak w czasie funkcjonowania w ramach przedsiębiorstwa (…) .

Tak jak wcześniej wskazano, ZCP posiadać będzie własny zespół kontrahentów, w tym przede wszystkim nabywców oraz dostawców, jak również aktywa niezwiązane z nieruchomościami tj. wartości niematerialne i prawne, środki trwałe i wyposażenie wykorzystywane na potrzeby tej działalności, towary, zapasy.

Definicje ZCP na gruncie ustawy o CIT (art. 4a pkt 4 ustawy o CIT) oraz ustawy o VAT (art. 2 pkt 27e ustawy VAT) wskazują, że ZCP jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zaplanowane przez działania wskazują na wypełnienie tej definicji przez Spółkę i wyodrębnienie działu produkcyjnego organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie:

-Spółka jest na etapie podejmowania uchwały zarządu o wyodrębnieniu działu produkcyjnego.

-Spółka wykorzystując obowiązujący plan kont oraz politykę rachunkowości jest na etapie wydzielenia księgowego działalności produkcyjnej od nieruchomości i formalnie przypisze przychody i koszty do miejsc powstawania. Spółka będzie wykazywać korzystanie przez dział produkcyjny z nieruchomości przez rozrachunki wewnętrzne, dokumentowane w formie wewnętrznych dokumentów księgowych, np. not. Pozwoli to na oddzielne prezentowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów dla działu produkcyjnego i ustalenie dla niego wyniku finansowego. W przypadku kosztów wspólnych dla nieruchomości oraz działu produkcyjnego zostanie ustalony klucz ich alokacji. Rozważane jest utworzenie dedykowanego rachunku bankowego bądź subkonta dla działu produkcji.

Wyodrębnienie funkcjonalne oznaczać natomiast będzie, że wyodrębniona część służyć będzie do realizacji określonych zadań gospodarczych: produkcji i sprzedaży (…). Obejmować będzie elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa: aktywa, zobowiązania, pracownicy.

Biorąc pod uwagę powyższe aport ZCP bez nieruchomości, ale z zawartą umową najmu nieruchomości, do nowo utworzonej spółki z o.o. stanowić będzie transakcję zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, w związku z czym czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT (pkt 2).

Analizując wyłączenie z opodatkowania planowanego aportu ZCP na gruncie przepisów właściwych dla poszczególnych podatków.

VAT

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT).

W ustawie o VAT ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „transakcji zbycia”. Rozważając jednak zakres przedmiotowy ustawy o VAT, pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, aport, itp. (tak interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 sierpnia 2018 r. 0114-KDIP1-4012.365.2018.2.ISK).

Jak wskazuje powyższy przepis, wyłączona z opodatkowania VAT jest czynność zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Warto zaznaczyć, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 kwietnia 2018 r. sygn. akt I FSK 1204/16 wyjaśnił, że „dla zbycia przedsiębiorstwa wystarczające jest przeniesienie na nabywcę minimum środków pozwalających na kontynuowanie realizowanej uprzednio w tym przedsiębiorstwie działalności gospodarczej.”

Ponadto w wyroku z 10 marca 2011 r. sygn. akt I FSK 1062/10 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie podtrzymał stanowisko Sądu I instancji i uznał, że wyłączenie ze składników przedsiębiorstwa nieruchomości i zagwarantowanie nabywcy możliwości korzystania z takich nieruchomości na podstawie umowy najmu sprawia, że nadal przedmiotem transakcji zbycia (aportu) będzie właśnie przedsiębiorstwo.

Podobnie w interpretacji indywidualnej z 21 sierpnia 2019 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.314.2019.2.MK.

Również Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy: transakcję zbycia przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa bez nieruchomości, poprzez jej aport do Spółki, należy uznać za transakcję zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wobec powyższego należy uznać, że czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o VAT. Interpretacja indywidualna z 7 lutego 2022 r. sygnatura: 0111-KDIB3-2.4012.948.2021.1.ASZ.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Jednocześnie przepis art. 6 ustawy o VAT wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

I tak, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), zwanej dalej: Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1)istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2)zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3)składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4)zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:

1)zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2)faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes C-497/01 „(...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami materialnymi, które łącznie, stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że – w świetle tej normy Dyrektywy 2006/112/WE Rady – nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z opisu sprawy wynika, że 31 grudnia 2024 r. wnieśli Państwo aportem dział produkcyjny (tj. działalność w zakresie (…)) do nowo utworzonej spółki.

Do nowej spółki zostały wniesione:

-wszystkie środki produkcji, maszyny, materiały produkcyjne, zapasy, środki transportu;

-sprzęt biurowy i komputerowy wykorzystywany w działalności operacyjnej, wraz z licencjami na programy, leasingi maszyn i samochodów, ubezpieczenie majątku ruchomego;

-należności i zobowiązania dotyczące działalności operacyjnej;

-ewidencje i księgi rachunkowe;

-pracownicy biurowi i produkcyjni (w Spółce pozostanie osoba zarządzająca nieruchomością - dyrektor zarządzający) wraz z programami motywacyjnymi;

-umowy z klientami, dostawcami i odbiorcami oraz usługodawcami.

Aportem zostały wniesione również tajemnice przedsiębiorstwa, tj. baza danych zawierająca klientów i kontrahentów oraz know-how, tj. wiedza, umiejętności i doświadczenie umożliwiające prowadzenie ZCP.

W Spółce z kolei pozostały grunty, budynek biurowy i hala produkcyjna.

Spółka od 31 grudnia 2024 r. prowadzi działalność w zakresie dzierżawy nieruchomości własnych. Natomiast działalność w zakresie produkcji i sprzedaży (…) oraz (…) prowadzi nowa spółka, kontynuując w pełnym zakresie działalność Spółki.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii uznania wydzielonego w Spółce działu produkcyjnego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT aportu ww. działu produkcyjnego do nowo utworzonej spółki.

Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po przeniesieniu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę, w oparciu o nabyte składniki.

Wskazali Państwo, że przedmiotem aportu jest całość składników majątkowych przypisanych do prowadzenia działalności w zakresie produkcji i sprzedaży (…) oraz (…). Nie zamierzają Państwo natomiast wnosić do nowo utworzonej spółki nieruchomości, która służy prowadzeniu działu produkcyjnego.

Konieczne jest więc rozważenie, czy wyłączenie prawa do nieruchomości z wyodrębnionego zespołu składników majątkowych, jakim jest dział produkcyjny powoduje, że nie utracił on statusu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W analizowanej sprawie wyłączenie nieruchomości z przedmiotu aportu niewątpliwie ma wpływ na możliwość prowadzenia przez nowo utworzoną Spółkę działalności gospodarczej polegającej na produkcji i sprzedaży (…) oraz (…) wyłącznie w oparciu o nabyte aportem składniki majątkowe. Wśród tych składników nie ma istotnego z punktu widzenia profilu tej działalności elementu.

Co prawda nabyte aportem składniki są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, ale – bez dodania brakującego elementu (tytułu prawnego do miejsca prowadzenia działalności produkcyjnej) – nie mogłyby stanowić niezależnego przedsiębiorstwa, które samodzielnie realizuje zadania działu produkcyjnego. Innymi słowy, sam przedmiot aportu nie wystarczy do kontynuowania działalności produkcyjnej. Aby realizować zadania w zakresie produkcji i sprzedaży (…) oraz (…) nowo założona spółka musiała dokonać dodatkowej czynności – zawrzeć umowę najmu nieruchomości.

Jednocześnie, to, że zawarli Państwo umowę najmu nieruchomości z nowo założoną spółką, do której wnieśli Państwo wkład niepieniężny, nie jest okolicznością, która przemawia za uznaniem przedmiotu aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Umowa najmu nie jest elementem wkładu niepieniężnego do nowo założonej spółki. Jest odrębną czynnością prawną, więc jej treść nie może być brana pod uwagę jako element określający przedmiot aportu.

Co więcej, to że dla kontynuowania przez nowo założoną spółkę działalności prowadzonej dotychczas przez Państwa koniecznym jest zawarcie z Państwem umowy najmu nieruchomości potwierdza, jak duże znaczenie ma prawo do nieruchomości dla możliwości realizowania zadań gospodarczych działu produkcyjnego.

Twierdzą Państwo w uzupełnieniu wniosku, że „Zawarcie umowy najmu zagwarantowało nowo utworzonej spółce możliwość przejęcia ZCP i kontynuowania bez przeszkód produkcji i sprzedaży już od momentu wniesienia aportu”. Tym samym Państwo sami potwierdzają, że zawarcie umowy najmu:

- jest podjęciem dodatkowych działań faktycznych i prawnych, od dokonania których uzależnione jest prowadzenie przez nowo założoną spółkę działalności produkcyjnej z wykorzystaniem nieruchomości;

- wynika z konieczności angażowania przez Spółkę innych składników majątku, nie będących przedmiotem transakcji (aportu).

Końcowo należy podkreślić, że organ nie twierdzi, że w każdym przypadku obligatoryjnym elementem zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT musi być nieruchomość. Możliwe są sytuacje, gdy charakter zadań gospodarczych, które realizuje zorganizowana część przedsiębiorstwa podatnika nie wymagają, aby jej elementem było prawo do nieruchomości.

Niemniej jednak w przypadku Państwa działalności, prawo do nieruchomości jest elementem tak istotnym w kontekście zadań gospodarczych realizowanych przez dział produkcyjny, że brak objęcia tego elementu aportem powoduje, że przedmiot aportu nie ma statusu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy (utracił – ocenianą na moment wnoszenia aportu – cechę możliwości stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego dotychczasowe zadania gospodarcze w zakresie produkcji i sprzedaży (…) oraz (…)).

W związku z powyższym należy wskazać, że zespół składników majątkowych składający się na dział produkcyjny nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Tym samym przeniesienie go aportem do nowo założonej spółki nie stanowi czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zadanych pytań). Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy i własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym opisanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych oraz konkretnych stanów prawnych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 109/15).

Ponadto należy wskazać, że powołane w stanowisku wyroki sądu nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Sąd wyrokiem lub postanowieniem rozstrzyga wyłącznie konkretną sprawę co do stwierdzenia naruszenia prawa i skutków prawnych tego naruszenia i jedynie w tej sprawie ma moc wiążącą. Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, o czym stanowi art. 153 ustawy z  dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.  z  2024 r., poz. 935 ze zm.). Zatem powołane wyroki nie posiadają waloru wykładni powszechnej, co w praktyce oznacza, że nie stanowią one podstawy dla analogicznego rozstrzygnięcia przez organy podatkowe.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r., poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.