
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 stycznia 2025 r. za pośrednictwem operatora pocztowego wpłynął Pana wniosek z 10 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży działki niezabudowanej nr 1. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 lutego 2025 r. (wpływ 25 lutego 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A.A. (Wnioskodawca) jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą (…) NIP: (…) z przeważającym rodzajem działalności: konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli - PKD 45.20.Z. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto osobiście przez co najmniej 5 lat prowadzi Pan gospodarstwo rolne (w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego) położone w miejscowości (...), gmina (…), w której Pan zamieszkuje oraz jest Pan zameldowany na pobyt stały od dnia (…) 2015 r. i w miejscowości (…), Gmina (…). Łączna powierzchnia Pana gospodarstwa rolnego wynosi (…) ha użytków rolnych, których jest Pan właścicielem.
Dnia (…) 2021 r. chcąc poszerzyć swoje gospodarstwo rolne jako rolnik indywidualny dokonał Pan zakupu nieruchomości gruntowej położonej w gminie (...) bezpośrednio sąsiadującej z gminą (...), w której ma Pan miejsce zamieszkania i zameldowania. Zakupiona nieruchomość oznaczona jako działka nr 1 o powierzchni (..) ha, dla której to Sąd Rejonowy w (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr (…) jest nieruchomością niezabudowaną, nieuzbrojoną, ma niesporne granice, nie leży na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani Parku Narodowego, nie znajduje się w posiadaniu samoistnym bądź zależnym osób trzecich, nie jest pokryta śródlądowymi wodami stojącymi, posiada dostęp do drogi publicznej.
Ponadto Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego stracił moc z dniem (…) 2003 r. Działka nr 1 nie ma pokrycia w miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Oprócz tego Rada Miejska w (…) dla wskazanego obszaru, nie wyznaczyła w drodze uchwały, obszaru rewitalizacji, zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Przedmiotowa działka o nr 1 nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu, ani decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r.
Przedmiotowa działka nigdy nie była ani nie jest nikomu udostępniana obecnie, zarówno w drodze dzierżawy, jak i użyczenia czy najmu; nigdy nie osiągnął Pan z tego tytułu żadnych przychodów ani nie ponosił Pan żadnych nakładów na przedmiotowym gruncie celem przygotowania do sprzedaży.
W roku 2022 zdecydował się Pan złożyć wniosek do Burmistrza (…) o wydanie warunków zabudowy na zamierzenie inwestycyjne pod nazwą „(…)” z funkcją obiektu: magazynowanie samochodowych części blacharskich na przedmiotowej działce nr ew. 1. Po czym to w dniu (…) 2022 r. otrzymał Pan decyzję o warunkach zabudowy na wnioskowane zamierzenie inwestycyjne. Jednakże nigdy nie podjął Pan żadnych działań zmierzających do realizacji inwestycji o uzyskanych warunkach zabudowy.
W związku z tym, iż działka nr ew. 1 jest terenem atrakcyjnym, w roku 2024 zgłosił się do Pana przedstawiciel podmiotu gospodarczego - osoby prawnej, z zamiarem nabycia przedmiotowego gruntu celem prowadzenie tam działalności gospodarczej.
W dniu (…) 2024 r. zawarł Pan notarialną przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości dotyczącą przedmiotowej działki nr ew. 1. W umowie przedwstępnej zawarto zapewnienie, że dokona Pan sprzedaży na rzecz zainteresowanej osoby prawnej przedmiotowej działki nr ew. 1 za uzgodnioną cenę w dniu i miejscu wskazanym Sprzedającemu przez Kupującemu z co najmniej 3 - dniowym wyprzedzeniem. Przedmiotowa działka będzie wykorzystywana przez Kupującego - podmiot gospodarczy do prowadzonej działalności gospodarczej. Do zawarcia ostatecznej umowy kupna - sprzedaży jeszcze nie doszło. Jednakże przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości nie została przez strony rozwiązana.
Ponadto w uzupełnieniu udzielił Pan odpowiedzi na pytania:
1.W jakim celu nabył Pan działkę nr 1; czy nabycie działki nr 1 nastąpiło w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwolnionej czy niepodlegającej podatkiem VAT oraz czy transakcja była udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT?
Odp. Działkę nr 1 nabył Pan w celu powiększenia swojego gospodarstwa rolnego. Nabycie działki nr 1 nie nastąpiło ani w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ani w ramach czynności zwolnionej z VAT. Zakup przedmiotowej działki był transakcją niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nabył Pan ją od osoby fizycznej nie będącej czynnym podatnikiem VAT. Transakcja nabycia działki nr 1 nie była udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT.
2.Czy przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem działki nr 1?
Odp. W związku z nabyciem działki nr 1 nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
3.W jaki sposób wykorzystywał Pan działkę nr 1 od momentu nabycia do momentu sprzedaży?
Odp. Działka nr 1 od momentu nabycia do momentu sprzedaży była wykorzystywana tylko i wyłącznie do celów rolnych.
4.Czy działka nr 1 wykorzystywana była/jest w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej; czy działka nr 1 została wprowadzona do ewidencji środków trwałych w ramach prowadzonej przed Pana działalności gospodarczej?
Odp. Działka nr 1 nie jest i nie była wykorzystywana w prowadzonej przez Pan działalności gospodarczej. Działka nr 1 nie została wprowadzona do Ewidencji Środków Trwałych w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
5.W jaki sposób oraz na podstawie jakich Pana działań pozyskał Pan nabywcę działki nr 1 (czy podejmował Pan aktywne działania marketingowe w zakresie obrotu nieruchomościami, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, mające na celu dokonanie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości (np. reklama, ogłoszenia w prasie, Internet, inny jeśli tak, należy wskazać jakie)?
Odp. Nie podejmował Pan absolutnie żadnych działań, ani w zakresie pozyskania nabywcy działki nr 1, ani w zakresie sprzedaży przedmiotowej działki. Nabywca sam zgłosił się zarówno do Pana jak i Pana sąsiadów kierując się chęcią zwiększenia terenu pod prowadzoną działalność gospodarczą.
6.Czy udzielił lub udzieli Pan jakichkolwiek pełnomocnictw (upoważnień, zgód) w związku z transakcją sprzedaży działki nr 1 dla nabywcy lub innych podmiotów, jeżeli tak, to proszę wskazać jaki będzie zakres (proszę wymienić wszystkie czynności, których pełnomocnik będzie mógł dokonać w Pana imieniu)?
Odp. W związku z transakcją sprzedaży działki nr 1 nie udzielił Pan, ani nie zamierza Pan udzielić nikomu jakichkolwiek pełnomocnictw (upoważnień, zgód).
7.Jakie są wymienione postanowienia/warunki po spełnieniu jakich dojdzie do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży w zawartej pomiędzy Panem a nabywcą działki nr 1 w umowie przedwstępnej sprzedaży (przy czym zaznaczam, że nie należy załączać/ przesyłać treści umowy lecz opisać/wskazać niniejsze informacje jako opis zdarzenia przyszłego)?
Odp. Warunkiem zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży działki nr 1 jest uzyskanie przez nabywcę warunków zabudowy na tym obszarze i możliwość realizacji przez niego planowanej inwestycji.
8.Czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz opisanej we wniosku); jeśli tak, należy wskazać ile i jakie?
Odp. Posiada Pan inne nieruchomości, ale nie planował i nie planuje Pan ich sprzedawać; czyli nie posiada Pan na ten moment nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży.
9.Czy dokonywał Pan już wcześniej sprzedaży nieruchomości (zabudowanej lub niezabudowanej) i czy z tytułu sprzedaży którejkolwiek nieruchomości (należy wskazać której) był Pan zobowiązany zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wykazać należny podatek VAT od tej sprzedaży?
Odp. Nie dokonywał Pan nigdy wcześniej sprzedaży nieruchomości (zabudowanej ani niezabudowanej) i w związku z tym nie był Pan zobowiązany zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wykazać należny podatek VAT od tej sprzedaży.
Pytanie
Czy transakcja sprzedaży przez Pana przedmiotowej, niezabudowanej, nieruchomości gruntowej, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czyli czy nie podlega ona zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT?
Pana stanowisko w sprawie
Zbywana nieruchomość stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług i nie można zastosować tu zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Przedmiotową działkę o nr ewidencyjnym 1 należy uznać za teren budowlany, albowiem obszar ten regulacjami prawa krajowego został przeznaczony pod zabudowę. Zgodnie z art. 2 ust. 33 ustawy o VAT przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym. Opodatkowane są zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe niezabudowane, będące terenami budowlanymi w rozumieniu powyższych uregulowań.
Wprawdzie przedmiotowa działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jednakże w dniu (…) 2022 r. na Pana wniosek, otrzymał Pan decyzję o warunkach zabudowy na wnioskowane zamierzenie inwestycyjne pod nazwą „(…)” z funkcją obiektu: magazynowanie samochodowych części blacharskich na przedmiotowej działce nr ew. 1.
Otrzymanie powyższej interpretacji podatkowej jest dla Pana niezbędne celem zastosowania prawidłowego rozliczenia w świetle przepisów podatkowych dotyczących transakcji sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunty spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast w myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.
Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Wskazał Pan, że w (…) 2021 r. chcąc poszerzyć swoje gospodarstwo rolne dokonał Pan zakupu nieruchomości gruntowej położonej w gminie (...) numerze 1 o powierzchni (….) ha. Działka jest działką niezabudowaną. Nabycie przedmiotowej działki nie nastąpiło w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT ani w ramach czynności zwolnionej z VAT. Zakup był transakcją niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Działka nie była i nie jest wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Działka nr 1 nie została wprowadzona do Ewidencji Środków Trwałych. Działkę wykorzystywał Pan wyłącznie do celów rolnych. W roku 2022 zdecydował się Pan złożyć wniosek do Burmistrza (…) o wydanie warunków zabudowy na zamierzenie inwestycyjne pod nazwą „(…)” z funkcją obiektu: magazynowanie samochodowych części blacharskich na przedmiotowej działce nr ew. 1. Po czym to w dniu (…) 2022 r. otrzymał Pan decyzję o warunkach zabudowy na wnioskowane zamierzenie inwestycyjne. Jednakże nigdy nie podjął Pan żadnych działań zmierzających do realizacji inwestycji o uzyskanych warunkach zabudowy. Zawarł Pan z Nabywcą działki notarialną przedwstępną umowę sprzedaży. Nabywca zgłosił się do Pana sam celem zwiększenia terenu pod prowadzoną działalność gospodarczą. Warunkiem zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży działki nr 1 jest uzyskanie przez nabywcę warunków zabudowy. Działka nie jest ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
W związku z tym powziął Pan wątpliwości, czy sprzedaż działki nr 1 polega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy należy zauważyć, że jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. W 2022 r. po złożeniu przez Pana wniosku otrzymał Pan od Burmistrza decyzję o wydanie warunków zabudowy na zamierzenie inwestycyjne pod nazwą „(…)” z funkcją obiektu: magazynowanie samochodowych części blacharskich na działce nr 1. Bez znaczenia pozostaje fakt, że działka ta nie stanowi ani nie stanowiła środka trwałego w prowadzonej działalności, jak również, że nie podjął Pan na działce żadnych działań zmierzających do realizacji inwestycji o uzyskanych warunkach zabudowy. Już sam podjęty zamiar (wystąpienie o warunki zabudowy na zamierzenie inwestycyjne) wybudowania hali namiotowej powiązanej z prowadzoną przez Pana działalnością, prowadzi do wniosku, że chciał Pana przedmiotową działkę wykorzystywać w działalności gospodarczej. Tym samym sprzedając działkę nr 1 będzie działał Pan jako podatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a sprzedaż działki nr 1 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
Czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
W świetle art. 2 pkt 33 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zatem, zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) wyłącznie w sytuacji, gdy nie stanowią one terenów budowlanych, o których mowa w art. 2 pkt 33 ustawy.
Jak wskazał Pan we wniosku, dla działki nr 1 zostały w 2022 r. wydane warunki zabudowy na zamierzenie inwestycyjne pn. „(…)” z funkcją magazynowanie samochodowych części blacharskich na przedmiotowej działce. Ponadto warunkiem zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży działki nr 1 jest uzyskanie przez nabywcę warunków zabudowy. Tym samym, ww. działka będzie stanowiła teren budowlany zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy i w rezultacie sprzedaż działki nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W konsekwencji, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy dla dostawy towarów, muszą być spełnione łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
- towary muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej,
- przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Wskazał Pan, że zakup działki nr 1 nie stanowił czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, nabył Pan ją od osoby fizycznej nie będącej czynnym podatnikiem VAT. Transakcja nabycia działki nr 1 nie była udokumentowana fakturą.
Zaznaczenia wymaga przy tym, że NSA w wyroku z 28 lutego 2013 r., sygn. akt I FSK 627/12 wskazał, że „zwolnienie, o którym mowa w art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE, a więc również wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u., przysługuje tylko wtedy gdy podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku na skutek ograniczeń i zakazów przewidzianych przepisami dyrektywy lub u.p.t.u., co wynika np. ze związku ze sprzedażą zwolnioną od podatku (por. art. 86 i art. 88 ustawy), a więc nie ma zastosowania, gdy brak odliczenia podatku w poprzedniej fazie obrotu wynika z faktu, że dana czynność w ogóle nie podlegała opodatkowaniu (por. wyrok ETS z 8 grudnia 2005 r. w sprawie C-280/04 Jyske Finanse A/S) oraz gdy podatnik, mając prawo do odliczenia podatku naliczonego, z uprawnienia tego nie skorzystał”.
W wyroku, na który powołuje się Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że ze zwolnienia z VAT nie będzie korzystać dostawa towarów, w stosunku do których podatnik nie odliczył VAT naliczonego z powodów innych niż ściśle określone w art. 136 Dyrektywy 2006/112/WE. Tym samym, przepis art. 136 Dyrektywy 2006/112/WE wskazuje zatem, że w przypadkach, w których przy nabyciu towaru VAT w ogóle nie wystąpił, nie można uznać, że mamy do czynienia z brakiem prawa do odliczenia podatku VAT.
Powyższe oznacza, że zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, nie może mieć zastosowania do zbycia towaru przez podatnika, jeżeli transakcja sprzedaży, w wyniku której nabył on wcześniej ten towar nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Zatem, do dostawy działki nr 1, nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy oraz z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, przedmiotowa transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT.
Zatem Pana stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Odnośnie dokumentów stanowiących załączniki do wniosku wyjaśniam, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis zdarzenia przyszłego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych dokumentów. W związku z tym dokumenty przesłane przez Pana nie były przedmiotem merytorycznej analizy.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Podkreślam, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.