Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

www.shutterstock.com
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.616.2024.4.AW

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 20 grudnia 2024 roku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci opisanego Działu XYZ, który na skutek Podziału zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT i w konsekwencji Podział Spółki Dzielonej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wpłynął 20 grudnia 2024 r. Przedmiotowy wniosek – w odpowiedzi na wezwanie Organu – uzupełnili Państwo pismem z 7 lutego 2025 r. (data wpływu: 7 lutego 2025 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowany będący stroną postępowania – (...),

2.Zainteresowani niebędący stroną postępowania – (...).

Opis zdarzenia przyszłego

Podstawowe informacje o Wnioskodawcy i Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania

Wnioskodawca, (...) („Spółka Dzielona”), jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i w dniu przyszłego wydarzenia opisanego we wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej podatkowi dochodowemu od osób prawnych („CIT”) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.) („Ustawa CIT”). Spółka Dzielona nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności poza Polską, ani nie posiada żadnych nieruchomości poza Polską.

(...) („Spółka Przejmująca”), jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i w dniu przyszłego wydarzenia opisanego we wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej podatkowi dochodowemu od osób prawnych („CIT”) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) na podstawie art. 3 ust. 1 Ustawy CIT. Firma spółki zostanie zmieniona na XYZ (...) (zmiana procesowana jest obecnie przed Krajowym Rejestrem Sądowym).

Jedynym udziałowcem Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej jest (...) („Udziałowiec”). Udziałowiec podlega w (...) podatkowi dochodowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Udziały w Spółce Dzielonej i Spółce Przejmującej nie zostały nabyte przez Udziałowca w wyniku wymiany udziałów ani nie zostały objęte w wyniku połączenia lub podziału innych podmiotów. Udziałowiec nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, ani nie posiada żadnych nieruchomości w Polsce.

Zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca są zarejestrowane jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług („VAT”).

Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. b Ustawy CIT.

Działalność gospodarcza Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej

Spółka Dzielona jest częścią globalnej grupy kapitałowej (…) („Grupa”), będącej czołowym światowym producentem i dostawcą (...). Grupa zajmuje się również produkcją i handlem (...) na rynku wtórnym. Grupa jest obecna w Polsce poprzez posiadanie udziałów w polskich spółkach zależnych, w tym Spółce Dzielonej. Działalność Spółki Dzielonej w Polsce podzielona jest na działy XYZ i ABC.

Dział XYZ projektuje, produkuje, pozyskuje, promuje i dystrybuuje szerokie portfolio wiodących markowych produktów na światowym rynku wtórnym, a także obsługuje rynek usług oryginalnego (...). Produkty obejmują różnego rodzaju kategorie (...) i (...), w tym (...).

Dział ABC projektuje, produkuje, promuje i dystrybuuje różnorodne produkty i systemy zaprojektowane w celu optymalizacji (...) dla globalnej bazy klientów z rynku produktów oryginalnych, w tym materiały poprawiające (...).

Spółka Dzielona posiada m.in. następujące zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w (...):

-Zezwolenie nr (…) z dnia (…) 2013 r. na prowadzenie działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej w (…) w zakresie (...).

-Zezwolenie nr (…) z dnia (…) 2018 r. na prowadzenie działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej w strefie w zakresie (...).

Spółka Przejmująca nie prowadziła jeszcze znaczącej działalności gospodarczej, została nabyta przez Udziałowca w (…) roku w celu przeprowadzenia podziału, opisanego w kolejnym paragrafie.

Planowany Podział Spółki Dzielonej

Obecnie, w ramach globalnej restrukturyzacji Grupy, w której uczestniczy również Polska, planowane jest przeprowadzenie podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej i przeniesienie części jej działalności w postaci Działu XYZ do Spółki Przejmującej („Podział”). Restrukturyzacja jest motywowana potrzebą oddzielenia globalnie działalności XYZ od innych linii biznesowych Grupy, aby ułatwić zbycie działalności XYZ niepowiązanemu inwestorowi. Oczekiwaniem inwestora jest nabycie samodzielnej struktury, co wymaga formalnego wydzielenia tych linii biznesowych do odrębnych jednostek.

W związku z powyższym, głównym celem powołania Spółki Przejmującej jest ułatwienie zbycia przez Udziałowca działalności XYZ niepowiązanemu inwestorowi. Wydzielenie działalności XYZ i ABC do oddzielnych spółek pozwala na koncentrację zasobów oraz usprawnienie procesów operacyjnych i zarządzania, co jest kluczowe dla sukcesu transakcji zbycia.

Planowane jest wydzielenie Spółki Dzielonej na podstawie artykułu 529 § 1(4) Ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2024 r., poz. 18, ze zm., „KSH”) poprzez wydzielenie ze Spółki Dzielonej Działu XYZ do Spółki Przejmującej. W ten sposób Spółka Dzielona zachowa dział ABC, a Spółka Przejmująca będzie kontynuować działalność operacyjną działu XYZ. Po Podziale, Spółka Dzielona będzie kontynuować działalność ABC, a Spółka Przejmująca działalność XYZ w sposób nieprzerwany.

Przenoszony majątek Spółki Dzielonej w formie Działu XYZ będzie podlegać wycenie przez niezależny podmiot świadczący usługi z zakresu wyceny. Dlatego też Podział będzie przeprowadzony w oparciu o rynkową wartość przenoszonej działalności.

W związku z powyższym, ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanej przez Spółkę Przejmującą będzie równa wartości emisyjnej udziałów przydzielonych Udziałowcowi. Dzień po Podziale, Udziałowiec będzie nadal posiadać 100% udziałów w Spółce Dzielonej oraz Spółce Przejmującej. Spółka Przejmująca nie posiada i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku nie będzie posiadać żadnych udziałów w Spółce Dzielonej.

Wartości majątku Spółki Dzielonej, który będzie podlegał przeniesieniu w ramach Podziału, Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej oraz przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przyjęta przez Udziałowca dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez Udziałowca dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Podziału.

W celu dokonania Podziału, Spółka Dzielona planuje formalnie wyodrębnić działy XYZ i ABC przed Podziałem poprzez przypisanie pracowników, odpowiednich aktywów (materialnych i niematerialnych), umów, procedur, należności, zobowiązań i innych związanych elementów do obu działów. W kolejnych akapitach opisano wyodrębnienie w wymiarach organizacyjnym, funkcjonalnym i finansowym działu XYZ i ABC.

Wyodrębnienie organizacyjne

Spółka Dzielona planuje formalnie potwierdzić wyodrębnienie działu XYZ w sposób umożliwiający jego równoczesne funkcjonowanie z działem ABC. W związku z tym wyodrębnieniem, pracownicy (w tym osoby wykonujące funkcje wsparcia) oraz aktywa materialne i niematerialne (w tym należności i zobowiązania) niezbędne do funkcjonowania działu XYZ zostaną przypisane do tego działu. Ważne jest, że Dział XYZ jest już funkcjonalnie zidentyfikowany w ramach Spółki Dzielonej, a formalne wewnętrzne wyodrębnienie ma jedynie na celu precyzyjne jego określenie na potrzeby przeprowadzenia Podziału. Po formalnym wyodrębnieniu, dział XYZ będzie funkcjonować przed Podziałem jako odrębna jednostka przez co najmniej jeden okres sprawozdawczy (miesiąc).

W miarę możliwości, Spółka Dzielona przeprowadziła szczegółową analizę kluczowych pozycji aktywów i zobowiązań, i dokonała alokacji do działu XYZ i ABC odpowiednio na podstawie ich rzeczywistej funkcji i zastosowania. Ponadto, do działu XYZ będą przypisane funkcje wsparcia (np. księgowość, kontroling, HR) wystarczające do prowadzenia działalności przez Spółkę Przejmującą. Alternatywnie, jeżeli wszystkie funkcje wsparcia nie mogą zostać przekazane do Spółki Przejmującej ze względu na ograniczenia komercyjne, prawne lub operacyjne, w dniu Podziału zawarte zostaną tymczasowe umowy serwisowe pomiędzy Spółką Dzieloną a Spółką Przejmującą, zapewniające niezakłócone operacje obu działów zaraz po Podziale.

Dodatkowo, Spółka Dzielona przeanalizowała takie elementy jak nieruchomości, zakłady i urządzenia, aktywa niematerialne, zapasy, należności handlowe, otrzymane i zapłacone zaliczki, zobowiązania oraz rezerwy (np. na ubezpieczenia społeczne i świadczenia w ramach pracowniczych programów emerytalnych) i umowy. W wyniku tej analizy do działu XYZ zostaną przypisane między innymi następujące aktywa:

-Środki trwałe, urządzenia, wyposażenie, aktywa niematerialne oraz prawa organizacyjnie i funkcjonalnie związane z działem XYZ, w tym instalacje, maszyny i urządzenia związane z produkcją w dziale XYZ;

-Pracownicy – zarówno bezpośrednio związani z produkcją, jak i wykonujący tzw. zadania back-office;

-Zapasy związane z produkcją działu XYZ, takie jak surowce, produkcja w toku, wyroby gotowe i towary;

-Należności i zobowiązania związane z działem XYZ, w szczególności zobowiązania z tytułu umów handlowych, w tym otrzymane zaliczki, zobowiązania związane z rozliczeniem wynagrodzeń pracowniczych, w tym składki na ubezpieczenie społeczne i świadczenia w ramach pracowniczych programów emerytalnych;

-Know-how zdobyte w trakcie świadczenia usług związanych z działem XYZ;

-Dokumentacja dotycząca działu XYZ, takie jak wewnętrzne procedury, materiały marketingowe, dokumentacja pracowników;

-Prawa i obowiązki (w tym należności i zobowiązania) wynikające z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną w związku z działem XYZ, w tym umowy zawarte z dostawcami oraz klientami, które są związane z działem XYZ;

-Zezwolenia związane z działalnością działu XYZ.

Należy podkreślić, że może okazać się, że z powodów komercyjnych, operacyjnych, prawnych bądź regulacyjnych dane składniki nie mogą zostać alokowane do działu XYZ lub jeszcze inne składniki powinny być alokowane do działu XYZ.

Dział ABC obejmie wszystkich pozostałych pracowników, aktywa i zobowiązania w Spółce Dzielonej. W wyniku Podziału, wszystkie aktywa materialne i niematerialne, zobowiązania i pracownicy obecnie przypisani do działu ABC pozostaną w Spółce Dzielonej, co umożliwi dalszy rozwój i skoncentrowanie się na tym dziale. Do działu ABC zostaną przypisane między innymi następujące aktywa:

-Środki trwałe, urządzenia, wyposażenie, aktywa niematerialne oraz prawa organizacyjnie i funkcjonalnie związane z działem ABC, w tym instalacje, maszyny i urządzenia związane z produkcją w dziale ABC;

-Pracownicy – zarówno bezpośrednio związani z produkcją, jak i wykonujący tzw. zadania back-office;

-Zapasy związane z produkcją działu ABC, takie jak surowce, produkcja w toku, wyroby gotowe i towary;

-Należności i zobowiązania związane z działem ABC, w szczególności zobowiązania z tytułu umów handlowych, w tym otrzymane zaliczki, zobowiązania związane z rozliczeniem wynagrodzeń pracowniczych, w tym składki na ubezpieczenie społeczne i świadczenia w ramach pracowniczych programów emerytalnych;

-Gotówka i ekwiwalenty pieniężne - środki pieniężne na wyznaczonym rachunku bankowym;

-Cała wiedza, doświadczenie, renoma, know-how zdobyte w trakcie świadczenia usług związanych z ABC;

-Dokumentacja związana z ABC;

-Prawa i obowiązki (w tym należności i zobowiązania) wynikające z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną, w tym umowy zawarte z dostawcami oraz klientami, które są związane z ABC;

-Zezwolenia związane z działalnością działu ABC.

Należy podkreślić, że może okazać się, że z powodów komercyjnych, operacyjnych, prawnych bądź regulacyjnych dane składniki nie mogą zostać alokowane do działu ABC lub jeszcze inne składniki majątkowe powinny być alokowane do działu ABC.

Spółka Dzielona planuje dokonać transakcji leasingu zwrotnego [„sale and lease back”] obejmującego nieruchomość zlokalizowaną w (...), w której prowadzone są operacje obu działów. Transakcja jest planowana przed datą Podziału. Konsekwencją przedmiotowej transakcji będzie zmiana statusu prawnego nieruchomości, w wyniku której Spółka Dzielona będzie ww. obiekty użytkować odpłatnie od podmiotu trzeciego, który stanie się ich właścicielem. Po przeprowadzeniu Podziału Spółki Dzielonej, Spółka Przejmująca, w zakresie niezbędnym do realizacji własnych potrzeb operacyjnych, będzie użytkowała odpłatnie ww. nieruchomość bezpośrednio od jej właściciela lub pośrednio od Spółki Dzielonej.

Wszystkie opisane powyżej ustalenia dotyczące Podziału aktywów i zobowiązań zostały podjęte po dyskusjach biznesowych i z uwzględnieniem rzeczywistych warunków operacyjnych działu XYZ, tak aby po Podziale Spółka Przejmująca mogła działać jako odrębny i niezależny podmiot bez zakłóceń. Szczególnie, pracownicy przypisani do działu XYZ zostaną przeniesieni zgodnie z artykułem 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tzw. przeniesienie zakładu pracy).

Na ten moment nie wszyscy pracownicy pełniący funkcje wsparcia są przydzieleni do konkretnego działu, jednakże Spółka Dzielona sprecyzuje jednoznaczną przynależność wszystkich pracowników do Działu XYZ lub działu ABC. Równocześnie doprecyzowany zostanie zakres obowiązków wszystkich pracowników w sposób zapewniający realizację zadań wyłącznie na rzecz jednego z działów.

Jeśli chodzi o miejsce prowadzenia działalności przypisanej do XYZ, wyznaczona jest dedykowana przestrzeń w zakładzie należącym do Spółki Dzielonej zlokalizowanym w (...). Przestrzeń ta jest faktycznie oddzielona również pod względem przestrzeni zajmowanej przez dział ABC. Ponadto, zakład składa się ze wspólnych obiektów pomiędzy działem ABC a działem XYZ. Wspólne obiekty i usługi obejmują: stołówkę, drogi dojazdowe i wewnętrzne, ochronę, oczyszczalnię ścieków, szatnie, magazyn (...), wspólne przestrzenie biurowe, transport pracowników, infrastrukturę IT, (...), system wód deszczowych, wiaty na odpady, zbiornik wody przeciwpożarowej, przyłącza mediów (gaz, woda, prąd), dostawy gazu spawalniczego i parking.

Ze względów komercyjnych i finansowych, zakład nie zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej, ale będzie przedmiotem umowy najmu (tak jak opisano wyżej). Dodatkowo, większość wspólnych usług może wymagać umów serwisowych pomiędzy działem ABC a działem XYZ w celu określenia zakresu użytkowania i odpowiedzialności. Infrastruktura IT zostanie odseparowana, a niektóre obiekty, takie jak wiaty na odpady i zbiornik wodny do celów przeciwpożarowych, będą musiały zostać przeniesione do działu XYZ.

Formalne wyodrębnienie działu XYZ w strukturze wewnętrznej Spółki Dzielonej zostanie dokonane na podstawie uchwały Zarządu przyjętej przed wdrożeniem Podziału. Na potrzeby organizacji wewnętrznej, uchwała ta wyodrębni dział XYZ od działu ABC, który będzie obejmować wszystkie aktywa Spółki Dzielonej nieprzypisane bezpośrednio do działu XYZ. W sumie, dział XYZ i dział ABC będą obejmować całą strukturę organizacyjną i wszystkie działania Spółki Dzielonej, przy czym żadna z wymienionych działalności nie będzie stanowiła jednostki organizacyjnej posiadającej osobowość prawną (takiej jak oddział).

Każdy dział w wewnętrznej strukturze Spółki Dzielonej będzie miał swoją własną hierarchiczną strukturę organizacyjną kierowaną przez dedykowany i wykwalifikowany zespół zarządzający (który nie będzie obejmował członków zarządu Wnioskodawcy), do którego będą przypisani pracownicy. Ustalenia wewnętrzne zdefiniują jednostki organizacyjne dedykowane obu działom, wraz z funkcjami wspierającymi (takimi jak finanse czy HR) w strukturze macierzowej z określonymi liniami raportowania. Należy podkreślić, że w odniesieniu do funkcji wspierających dział XYZ może zdarzyć się tak, że pewne funkcje centralne w Spółce Dzielonej, które są również istotne dla działu ABC, mogą nie zostać przypisane do tego działu, ani też centralny personel zarządzający funkcjami wspierającymi, natomiast Spółka Przejmująca zapewni, że funkcje te będą wykonywane we własnym zakresie dla działu XYZ (także pod względem personelu), co nie zakłóci ciągłości jego działalności.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Dział XYZ i dział ABC działają niezależnie, a obie części działalności Spółki Dzielonej są w stanie realizować określone zadania gospodarcze. Jak wskazano w punkcie 2, każdy dział ma jasno określony i ustalony zakres swojej działalności, który można łatwo zidentyfikować w ramach Spółki Dzielonej. Aby wykonywać swoje dedykowane zadania, do każdego działu przypisani są pracownicy i aktywa, które zazwyczaj są wykorzystywane wyłącznie przez dany dział.

W związku z powyższym, w oparciu o przydzielonych pracowników i aktywa, oba działy mogą samodzielnie prowadzić swoją działalność gospodarczą. Po przeniesieniu działu XYZ do Spółki Przejmującej, działalność będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą bez przerw i w tym samym zakresie. To samo dotyczy działalności ABC, która pozostanie w Spółce Dzielonej.

Wyodrębnienie finansowe

Spółka Dzielona wprowadziła wewnętrzną politykę mającą na celu monitorowanie wyników finansowych obu działów. Prowadzone przez Spółkę Dzieloną księgi rachunkowe umożliwią identyfikację i przypisanie przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań związanych z działalnością działu XYZ oraz osobno działu ABC.

Koszty i przychody związane z działalnością działu XYZ oraz działu ABC, wynikające ze świadczonych usług i realizowanych funkcji, będą przypisywane na podstawie prowadzonych zapisów i kluczy podziału stosowanych przez Spółkę Dzieloną. Dzięki temu możliwe będzie określenie wyniku finansowego (ustalenie kosztów i przychodów) zarówno dla działu XYZ, jak i działu ABC w formie bilansów oraz rachunków zysków i strat. Ponadto, do obu działów zostanie przypisany odpowiedni budżet oraz prognozy finansowe na kolejne lata.

Pozostałe kwestie

Zakłada się, że Podział Spółki Dzielonej opisany w niniejszym wniosku zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn gospodarczych/ekonomicznych, a zatem, przepisy artykułu 119a i następnych Ordynacji podatkowej dotyczące ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania nie będą miały zastosowania do tego procesu. To samo dotyczy artykułu 12 ust. 13 i 14 ustawy CIT.

Dla uniknięcia wątpliwości, powyższe nie powinno być przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację podatkową.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku, na pytanie Organu:

Jakie konkretnie składniki (proszę je wymienić) mogą nie zostać alokowane do działu XYZ?

Wskazali Państwo:

Do działu XYZ, który zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej, mogą nie zostać alokowane nieruchomości zlokalizowane w (...), w których prowadzona jest działalność XYZ i umowy z nimi związane (np. umowy na media, takie jak prąd, woda, gaz). Spółka Dzielona planuje bowiem przed Podziałem dokonać transakcji leasingu zwrotnego (sale and leaseback) tych nieruchomości. W związku z powyższym, ww. nieruchomości zostaną sprzedane przez Spółkę Dzieloną na rzecz nabywcy, który następnie odda zakupione nieruchomości Spółce Dzielonej do używania na podstawie umowy leasingu.

W wyniku tej transakcji, Spółka Dzielona przestanie być właścicielem nieruchomości, jednakże nadal pozostanie jej faktycznym użytkownikiem. Od momentu Podziału ww. nieruchomości, w zakresie zajmowanym przez dział XYZ, będzie użytkowała Spółka Przejmująca na podstawie umowy podnajmu zawartej ze Spółką Dzieloną. Spółka Przejmująca, po dokonaniu Podziału, będzie odkupywać usługi dostarczania mediów (takie jak prąd, woda, gaz) od Spółki Dzielonej, zgodnie z warunkami wskazanymi w zawartych umowach między Spółką Dzieloną, a Spółką Przejmującą.

W związku z powyższym, dział XYZ będzie w sposób nieprzerwany, również po Podziale, użytkował w tym samym zakresie nieruchomości, w których obecnie prowadzi działalność.

Do działu XYZ nie zostanie alokowana oczyszczalnia wód technicznych, która obecnie oczyszcza wody techniczne zarówno dla działu XYZ, jak i działu ABC. Oczyszczalna wód technicznych pozostanie po Podziale własnością Spółki Dzielonej. Od momentu Podziału ww. oczyszczalnia będzie w dalszym ciągu oczyszczać wody techniczne działu XYZ na podstawie umowy zawartej między Spółką Dzieloną, a Spółką Przejmującą.

Niektóre umowy z kontrahentami, które są związane z działem XYZ, nie zostaną alokowane do działu XYZ, gdyż zostaną zawarte nowe umowy w tym samym lub podobnym zakresie po Podziale przez Spółkę Przejmującą bezpośrednio z tymi kontrahentami. Dotyczy to np. umowy na opłatę produktową, umowy na zarządzanie bazą danych odpadowych, umowy na odpady komunalne czy umowy na consulting ADR (przewóz odpadów niebezpiecznych). Osobną kwestią może być konieczność uzyskania zgód kontrahentów na cesję umów, ponieważ w razie braku takiej zgody, cesja nie dojdzie do skutku.

Obecnie, zespoły ds. finansów i HR obsługują zarówno dział XYZ, jak i dział ABC. Zespoły te nie będą alokowane do działu XYZ, natomiast w ramach Spółki Przejmującej dojdzie do utworzenia osobnych zespołów Finansów i HR, które będą obsługiwały w sposób nieprzerwany dział XYZ. Tym samym, do działu XYZ nie zostanie alokowany nikt z zespołu ds. finansów, ten zespół powstanie na nowo w Spółce Przejmującej. Natomiast, osobny zespół HR dedykowany wyłącznie dla XYZ zostanie utworzony z części obecnie funkcjonującego zespołu HR w ramach Spółki Dzielonej (wybrane osoby przejdą do Spółki Przejmującej w ramach Podziału) i z osób zatrudnionych z zewnątrz przez Spółkę Przejmującą. W ten sposób powstaną dwa niezależne i samodzielne zespoły HR obsługujące poszczególne działy.

Natomiast funkcje związane z zespołem ds. płac będą realizowane przed Podziałem na rzecz działu XYZ przez zespół ds. płac Spółki Dzielonej, a od momentu Podziału przez podmiot zewnętrzny w ramach umowy zawartej przez Spółkę Przejmującą.

Powyższy katalog wyłączeń został opracowany na podstawie informacji znanych na dzień sporządzania niniejszego pisma i z uwagi na fakt, że do Podziału jeszcze nie doszło, mogą wystąpić zmiany w zakresie składników działu XYZ z powodów obiektywnych i związanych z normalną działalnością gospodarczą tego działu.

Na pytanie Organu:

Czy na dzień Podziału dział XYZ będzie miał potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy bez wsparcia i nakładów Spółki Przejmującej?

Wskazali Państwo:

Na dzień Podziału dział XYZ będzie miał potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy bez wsparcia i nakładów Spółki Przejmującej. Po Podziale mogą zostać zawarte pomiędzy spółkami umowa/umowy w zakresie podnajmu, korzystania z oczyszczalni oraz dostawy mediów na warunkach rynkowych.

Pewne funkcje centralne w Spółce Dzielonej, które są również istotne dla działu ABC, mogą nie zostać przypisane do działu XYZ. Tak jak to zostało wyżej wskazane, tymi funkcjami centralnymi są funkcje realizowane przez zespół ds. Finansów, HR i Płac, które obsługują zarówno dział XYZ, jak i dział ABC. Zespoły te nie będą przypisane do działu XYZ. Ponadto do działu XYZ nie zostaną przypisane nieruchomości oraz oczyszczalnia wód technicznych, która obecnie oczyszcza wody techniczne zarówno dla działu XYZ, jak i działu ABC. Po Podziale nieruchomości będą udostępnianie Spółce Przejmującej na podstawie umowy podnajmu przez Spółkę Dzieloną, a oczyszczalna wód technicznych pozostanie po Podziale własnością Spółki Dzielonej.

Nie oznacza to jednak, iż w ten sposób dział XYZ nie będzie miał potencjalnej zdolności do funkcjonowania jako samodzielny podmiot. Tak jak to zostało wyżej wskazane, zostaną utworzone osobne zespoły ds. Finansów i HR, które będą przypisane wyłącznie do działu XYZ. Zespoły te będą obsługiwały w sposób nieprzerwany wyłącznie dział XYZ. Natomiast funkcje związane z zespołem ds. płac przed Podziałem będą realizowane na rzecz działu XYZ przez zespół ds. płac Spółki Dzielonej, a od momentu Podziału przez podmiot zewnętrzny w ramach umowy zawartej przez Spółkę Przejmującą. Ponadto, od momentu Podziału oczyszczalnia będzie w dalszym ciągu oczyszczać wody techniczne działu XYZ na podstawie umowy zawartej między Spółką Dzieloną, a Spółką Przejmującą.

W związku z powyższym na dzień Podziału dział XYZ zachowa potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy bez wsparcia i nakładów Spółki Przejmującej, natomiast zawarte umowy będą miały charakter rynkowy.

Na pytanie Organu:

Jakie dokładnie ww. funkcje centralne w Spółce Dzielonej, które są również istotne dla działu ABC, mogą nie zostać przypisane do działu XYZ? Czy brak ich przypisania pozostanie bez wpływu na możliwość samodzielnego funkcjonowania tego Działu jako odrębnego podmiotu gospodarczego?

Wskazali Państwo:

Tak jak to zostało wskazane wyżej, tymi funkcjami centralnymi są funkcje realizowane przez zespoły ds. Finansów, HR i Płac, które obsługują zarówno dział XYZ, jak i dział ABC.

Brak ich przypisania do działu XYZ pozostanie bez wpływu na możliwość samodzielnego funkcjonowania tego działu jako odrębnego podmiotu gospodarczego, gdyż zostaną utworzone osobne zespoły ds. Finansów i HR, które będą przypisane wyłącznie do działu XYZ. Zespoły te będą obsługiwały w sposób nieprzerwany wyłącznie dział XYZ. Natomiast funkcje związane z zespołem płac przed Podziałem będą realizowane na rzecz działu XYZ przez zespół płac Spółki Dzielonej, a od momentu Podziału przez podmiot zewnętrzny w ramach umowy zawartej przez Spółkę Przejmującą.

Podsumowując, po Podziale dział XYZ zachowa wszystkie funkcje potrzebne do samodzielnego funkcjonowania. W związku z powyższym Dział XYZ zachowa możliwość samodzielnego funkcjonowania jako odrębnego podmiotu gospodarczego.

Na pytanie Organu:

Co dokładnie obejmuje nieruchomość zlokalizowana w (...), w której prowadzone są operacje obu działów?

Wskazali Państwo:

Nieruchomości zlokalizowane w (...), w których prowadzone są operacje obu działów, obejmują:

-grunty;

-budynki i budowle, w tym kompleksy budynków produkcyjno-biurowych, biura, hale, wiaty, laboratoria, portiernia, stacja zaopatrzenia w gazy, namiot logistyczny, zbiorniki, kontenery,

-infrastrukturę, w tym sieć wodociągowe, sieci gazowe, kanalizacje, instalacje, drogi wewnętrzne, parkingi, waga najazdowa, stacja zaopatrywania w gazy, słupy oświetleniowe, ogrodzenie;

-wyposażenie i urządzenia, w tym sprzęt produkcyjny, sprzęt laboratoryjny, sprężarki powietrza.

Na pytanie Organu:

Jaki jest obecnie status prawny ww. nieruchomości, tj. czy nieruchomość ta stanowi własność Spółki dzielonej?

Wskazali Państwo:

Ww. nieruchomości, będące gruntami, są użytkowane przez Spółkę Dzieloną na podstawie umowy dzierżawy, natomiast ww. nieruchomości, będące budynkami i budowlami położonymi na tych gruntach, są własnością Spółki Dzielonej.

Na pytanie Organu:

Jeśli tak to czy ww. nieruchomość posiadała wcześniej inny status prawny, np. korzystaliście z niej Państwo w ramach umowy leasingu?

Wskazali Państwo:

Ww. nieruchomości nie posiadały wcześniej innego statusu prawnego, Spółka Dzielona nie korzystała z tych nieruchomości na podstawie umowy leasingu.

Na pytanie Organu:

Czy ww. nieruchomość umożliwi prowadzenie w niej działalności zarówno działu ABC, jak i dział XYZ, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności ich funkcjonowania? Jeśli tak to proszę o wskazanie w jaki sposób?

Wskazali Państwo:

Ww. nieruchomości umożliwią prowadzenie w niej działalności zarówno działu ABC, jak i działu XYZ, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności ich funkcjonowania.

Odrębność funkcjonowania działu ABC, jak i działu XYZ, umożliwia układ budynków, w którym to układzie istnieje dedykowana i wydzielona hala/budynek dla działu XYZ. Dzięki układowi budynków, całą nieruchomość można podzielić w sposób, który umożliwia obu działom niezakłócone funkcjonowanie i wzajemną niezależność, gdyż zajmują one osobne przestrzenie.

Niektóre wjazdy i drogi wewnętrze będą użytkowane po Podziale zarówno przez dział XYZ jak i przez dział ABC, dlatego od momentu podziału będą zawarte umowy między Spółką Przejmującą, a Spółką Dzieloną, które dadzą również Spółce Przejmującej prawo do korzystania z tych wjazdów i dróg wewnętrznych.

W związku z powyższym, ww. nieruchomości umożliwią prowadzenie w niej działalności zarówno działu ABC, jak i działu XYZ, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności ich funkcjonowania.

Na pytanie Organu:

Czy umowa leasingu zwrotnego zawarta zostanie z podmiotem z Państwem powiązanym, w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805, ze zm.)?

Wskazali Państwo:

Umowa leasingu zwrotnego nie zostanie zawarta z podmiotem powiązanym Spółki Dzielonej, w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805, ze zm.).

Na pytanie Organu:

Jakie dokładnie usługi składają się na usługi wspólne obu wydzielonych Działów? W jaki sposób uregulowana zostanie kwestia zakresu ich użytkowania i odpowiedzialności?

Wskazali Państwo:

Obecnie, usługi (funkcje) wspólne dla działu XYZ i działu ABC to:

-usługi (funkcje) realizowane przez zespoły ds. Finansów, HR, BHP i Płac;

-usługi (funkcje) realizowane przez oczyszczalnię ścieków, która jest własnością Spółki Dzielonej;

-usługi dostarczania mediów (woda, prąd, gaz), które są nabywane przez Spółkę Dzieloną.

Zakres usług realizowanych przez te zespoły i związana z nimi odpowiedzialność będą odpowiednio dostosowane do rozmiaru oraz specyfiki działalności działu XYZ i działu ABC, do których będą przypisane.

Działy Finansów i HR będą utworzone na nowo w Spółce Przejmującej (w przypadku zespołu HR wybrane osoby przejdą do Spółki Przejmującej w ramach Podziału). Część zespołu BHP przejdzie do Spółki Przejmującej (obecny zespół BHP Spółki Dzielonej zostanie podzielony). W zakresie zespołu ds. Płac, jego funkcje będą outsourcingowane do podmiotu zewnętrznego (niepowiązanego).

Oczyszczalnia wód technicznych będzie w dalszym ciągu oczyszczać wody techniczne działu XYZ na podstawie umowy zawartej między Spółką Dzieloną, a Spółką Przejmującą, która będzie określać zakres użytkowania oczyszczalni i odpowiedzialności obu stron.

Po Podziale, umowy dotyczące dostarczania mediów, takich jak gaz, woda i prąd, pozostaną w Spółce Dzielonej. Spółka Przejmująca, po dokonaniu podziału, będzie odkupywać ww. usługi od Spółki Dzielonej, zgodnie z warunkami wskazanymi w zawartych umowach między Spółką Dzieloną, a Spółką Przejmującą, które określą zakres korzystania z tych usług i odpowiedzialności obu stron.

Pytanie z zakresu podatku od towarów i usług

Czy zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci Działu XYZ, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, i w konsekwencji Podział Spółki Dzielonej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 5)

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług

Zainteresowani stoją na stanowisku, że zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci Działu XYZ, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, i w konsekwencji Podział Spółki Dzielonej nie będzie podlegał podatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Uzasadnienie stanowiska wnioskodawcy

Art. 6 pkt 1 ustawy VAT stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zaznaczyć należy, że jest to szeroko zastosowane pojęcie „zbycia”, a istota regulacji sprowadza się do tego, że nie należy opodatkowywać VAT czynności przeniesienia zespołu składników majątku, w ramach którego w dalszym ciągu taki zespół będzie jako całość wykorzystywany do wykonywania działalności gospodarczej. Jest to związane w bezpośredni sposób z tym, że na takim etapie działania nie występuje konsumpcja, która byłaby opodatkowana VAT. Co ważne, z istoty takiej regulacji wynika, iż winna ona mieć zastosowanie w każdej sytuacji, w której faktycznie dochodzi do zbycia przedsiębiorstwa bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa, bez względu na formę.

Przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział dokonany przez wydzielenie części majątku spółki dzielonej na istniejąca spółkę lub spółki nowo zawiązane powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonych części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest efekt końcowy - przeniesienie własności.

W świetle powyższych regulacji dokonany, na podstawie Kodeksu spółek handlowych, podział przez wydzielenie poszczególnych części majątku spółki dzielonej jest, na gruncie ustawy podatku od towarów i usług, operacją obejmującą zdarzenia podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wyjaśnić jednak należy, że w sytuacji, gdy w wyniku podziału spółki przez wydzielenie przedmiotem przeniesienia własności jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa to mamy do czynienia z transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy VAT, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji ustawy.

Przepisu art. 6 pkt 1 ustawy VAT ma zastosowanie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zgodnie z art. 2 ust. 27e ustawa VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W tym zakresie - jako że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w ustawie VAT jest tożsama z definicją zawartą w Ustawie CIT - odpowiednie zastosowanie znajduje argumentacja wskazana w uzasadnieniu do Pytania nr 1,2 i 3 niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Tożsamość definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w ustawie VAT z definicją zawartą w ustawie o CIT potwierdza orzecznictwo (por. wyrok NSA z dnia 16 marca 2021 r. sygn. II FSK 1311/18, wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Po 988/17, interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.741.2023.4.MŻ, interpretacja z dnia 6 lutego 2024 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.769.2023.1.KOM).

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 września 2023 r. sygn. I FSK 710/19 z art. 2 pkt 27e ustawy VAT wynika, że organizacyjne i finansowe wyodrębnienie musi zachodzić już w ramach istniejącego przedsiębiorstwa (w Spółce Dzielonej), w trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Brak zaistnienia którejkolwiek z tych przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu tego przepisu.

W związku z powyższym, Zainteresowani stoją na stanowisku, że zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci Działu XYZ, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT i w konsekwencji w związku z Podziałem nie wystąpi w Spółce Dzielonej obowiązek podatkowy w VAT, a tym samym Podział nie będzie podlegał podatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawa o VAT:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Według art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te – chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług – nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie umowy sprzedaży lub aportu.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana cześć przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy powinien być interpretowany z uwzględnieniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie C–497/01.

W wyroku C–497/01 w sprawie Zita Modes Sarl przeciwko Administration de l’Enregistrement et des Domaines, Trybunał zwracając uwagę, że niezgodne z przepisami Dyrektywy jest wprowadzanie przez państwo członkowskie jakichkolwiek ograniczeń – innych niż te, o których mowa w Dyrektywie podkreślił, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz – w zależności od konkretnego przypadku – składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Ponadto TSUE stwierdził, iż fakt, że VI Dyrektywa nie zawiera definicji pojęcia przedsiębiorstwa lub jego części, nie oznacza, że państwa członkowskie mają swobodę jego interpretacji. Pojęcia w niej używane powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny od innych przepisów, z wyjątkiem sytuacji, gdy sama Dyrektywa daje państwom członkowskim jasną dyspozycję do zdefiniowania pojęcia w krajowej legislacji. TSUE wskazał też, iż nabywca musi jednak posiadać zamiar kontynuowania działalności gospodarczej przejmowanego przedsiębiorstwa lub jego części, nie zaś jedynie natychmiast likwidować daną działalność i sprzedać przejęte mienie.

Na tę ostatnią okoliczność, czyli przydatność zespołu składników do prowadzenia (kontynuowania) działalności przez nabywcę, zwrócił uwagę TSUE w wyroku C-408/98 (Abbey National Plc), podzielając opinię Rzecznika Generalnego z dnia 13 kwietnia 2000 r., który stwierdził, iż „rozwiązanie przyjęte w Zjednoczonym Królestwie wydaje się rozsądne: gdy aktywa stanowiące część przedsiębiorstwa zdolną do odrębnego funkcjonowania są zbywane w taki sposób, że sprzedana część kontynuuje swoją działalność, ma zastosowanie opcja, z której Zjednoczone Królestwo skorzystało na mocy art. 5(8) VI Dyrektywy i uznaje się, że nie nastąpiła dostawa towarów”.

W kontekście zatem zbycia przedsiębiorstwa, z wyłączenia stosowania przepisów ustawy korzysta przekazanie przedsiębiorstwa lub jego niezależnej części, w tym dóbr materialnych oraz ewentualnie elementów niematerialnych, które razem tworzą przedsiębiorstwo lub jego część zdolne do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Nabywca musi jednakże mieć na celu prowadzenie przekazanego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jedynie natychmiastową likwidację danej działalności lub sprzedanie zapasów zasobów, jeśli istnieją.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Zatem daną transakcję można uznać za zbycie przedsiębiorstwa lub ZCP, jeżeli na moment jej przeprowadzenia spełnione są łącznie następujące kryteria:

• przenoszony na nabywcę zespół składników zawiera zespół składników majątku (zaplecze) umożliwiający kontynuację działalności prowadzonej przez zbywcę wystarczający do prowadzenia tej działalności,

• nabywca – w ramach swojej działalności – ma zamiar kontynuowania działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez zbywcę przy pomocy szeregu składników majątkowych będących przedmiotem transakcji.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany, jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę itp. na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowych realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu możliwe musi być kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christem Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) V Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie m.in. zbycia samodzielnej części przedsiębiorstwa, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie samodzielnej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych, np. w wyroku NSA z 25 czerwca 2013 r. sygn. akt I FSK 955/12, czy z 24 listopada 2016 r., sygn. akt I FSK 1316/15.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub też jego zorganizowanej części decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik zobowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka Dzielona jest częścią globalnej grupy kapitałowej (...) (Grupa), będącej czołowym światowym producentem i dostawcą (...). Grupa zajmuje się również produkcją i handlem (...) na rynku wtórnym. Grupa jest obecna w Polsce poprzez posiadanie udziałów w polskich spółkach zależnych, w tym Spółce Dzielonej. Działalność Spółki Dzielonej w Polsce podzielona jest na działy XYZ i ABC.

Dział XYZ projektuje, produkuje, pozyskuje, promuje i dystrybuuje szerokie portfolio wiodących markowych produktów na światowym rynku wtórnym, a także obsługuje rynek usług oryginalnego (...). Produkty obejmują różnego rodzaju kategorie (...) i (...), w tym (...)

Dział ABC projektuje, produkuje, promuje i dystrybuuje różnorodne produkty i systemy zaprojektowane w celu optymalizacji (...) dla globalnej bazy klientów z rynku produktów oryginalnych, w tym materiały poprawiające (...).

Obecnie, w ramach globalnej restrukturyzacji Grupy, w której uczestniczy również Polska, planowane jest przeprowadzenie podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej i przeniesienie części jej działalności w postaci Działu XYZ do Spółki Przejmującej (Podział). Restrukturyzacja jest motywowana potrzebą oddzielenia globalnie działalności XYZ od innych linii biznesowych Grupy, aby ułatwić zbycie działalności XYZ niepowiązanemu inwestorowi. Oczekiwaniem inwestora jest nabycie samodzielnej struktury, co wymaga formalnego wydzielenia tych linii biznesowych do odrębnych jednostek.

Wydzielenie działalności XYZ i ABC do oddzielnych spółek pozwala na koncentrację zasobów oraz usprawnienie procesów operacyjnych i zarządzania, co jest kluczowe dla sukcesu transakcji zbycia.

Do działu XYZ zostaną przypisane między innymi następujące aktywa:

-Środki trwałe, urządzenia, wyposażenie, aktywa niematerialne oraz prawa organizacyjnie i funkcjonalnie związane z działem XYZ, w tym instalacje, maszyny i urządzenia związane z produkcją w dziale XYZ;

-Pracownicy – zarówno bezpośrednio związani z produkcją, jak i wykonujący tzw. zadania back-office;

-Zapasy związane z produkcją działu XYZ, takie jak surowce, produkcja w toku, wyroby gotowe i towary;

-Należności i zobowiązania związane z działem XYZ, w szczególności zobowiązania z tytułu umów handlowych, w tym otrzymane zaliczki, zobowiązania związane z rozliczeniem wynagrodzeń pracowniczych, w tym składki na ubezpieczenie społeczne i świadczenia w ramach pracowniczych programów emerytalnych;

-Know-how zdobyte w trakcie świadczenia usług związanych z działem XYZ;

-Dokumentacja dotycząca działu XYZ, takie jak wewnętrzne procedury, materiały marketingowe, dokumentacja pracowników;

-Prawa i obowiązki (w tym należności i zobowiązania) wynikające z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną w związku z działem XYZ, w tym umowy zawarte z dostawcami oraz klientami, które są związane z działem XYZ;

-Zezwolenia związane z działalnością działu XYZ.

Dział ABC obejmie wszystkich pozostałych pracowników, aktywa i zobowiązania w Spółce Dzielonej. W wyniku Podziału, wszystkie aktywa materialne i niematerialne, zobowiązania i pracownicy obecnie przypisani do działu ABC pozostaną w Spółce Dzielonej, co umożliwi dalszy rozwój i skoncentrowanie się na tym dziale.

Wszystkie opisane powyżej ustalenia dotyczące Podziału aktywów i zobowiązań zostały podjęte po dyskusjach biznesowych i z uwzględnieniem rzeczywistych warunków operacyjnych działu XYZ, tak aby po Podziale Spółka Przejmująca mogła działać jako odrębny i niezależny podmiot bez zakłóceń. Szczególnie, pracownicy przypisani do działu XYZ zostaną przeniesieni zgodnie z artykułem 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tzw. przeniesienie zakładu pracy).

Przy tak przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia tego czy zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci Działu XYZ, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, i w konsekwencji Podział Spółki Dzielonej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług okolicznością determinującą możliwość wyłączenia, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, stosowania przepisów ustawy do czynności zbycia określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół składników materialnych i niematerialnych obejmować powinien elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem przepisy ustawy nie miały zastosowania do zbywanego zespołu składników, musi on - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w jego skład muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Mając zatem na uwadze przywołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że Dział XYZ stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa ze względu na spełnienie przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Dział XYZ będzie funkcjonował jako wyodrębniony funkcjonalnie, finansowo i organizacyjnie zespół, wykonujący czynności i pełniący zadania charakteryzujące się odmienną specyfiką od działalności pozostającej w Spółce Dzielonej oraz możliwy do odseparowania bez szkody dla kontynuacji pozostającej w Spółce Dzielonej działalności.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazali Państwo wprost, że Dział XYZ będzie miał swoją własną hierarchiczną strukturę organizacyjną kierowaną przez dedykowany i wykwalifikowany zespół zarządzający, do którego będą przypisani pracownicy. Ustalenia wewnętrzne zdefiniują jednostki organizacyjne dedykowane obu działom, wraz z funkcjami wspierającymi, takimi jak finanse czy HR w strukturze macierzowej z określonymi liniami raportowania. Wynika z tego, że działalność działu XYZ będzie miała swoje miejsce w strukturze organizacyjnej, zatem wymóg wyodrębnienia organizacyjnego zostanie spełniony.

O wyodrębnieniu finansowym świadczy fakt, że Spółka Dzielona wprowadziła wewnętrzną politykę mającą na celu monitorowanie wyników finansowych obu działów. Prowadzone przez Spółkę Dzieloną księgi rachunkowe umożliwią identyfikację i przypisanie przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań związanych z działalnością działu XYZ. Koszty i przychody związane z działalnością działu XYZ oraz działu ABC, wynikające ze świadczonych usług i realizowanych funkcji, będą przypisywane na podstawie prowadzonych zapisów i kluczy podziału stosowanych przez Spółkę Dzieloną. Dzięki temu możliwe będzie określenie wyniku finansowego zarówno dla działu XYZ, jak i działu ABC w formie bilansów oraz rachunków zysków i strat. Ponadto, do obu działów zostanie przypisany odpowiedni budżet oraz prognozy finansowe na kolejne lata.

Z kolei w odniesieniu do wyodrębnienia funkcjonalnego, wskazać należy, że Dział XYZ i dział ABC działają niezależnie, a obie części działalności Spółki Dzielonej są w stanie realizować określone zadania gospodarcze. Dział XYZ ma jasno określony i ustalony zakres swojej działalności, który można łatwo zidentyfikować w ramach Spółki Dzielonej. W oparciu o przydzielonych pracowników i aktywa, oba działy mogą samodzielnie prowadzić swoją działalność gospodarczą.

Ponadto, jak zostało przez Państwa wskazane – po przeniesieniu działu XYZ do Spółki Przejmującej, działalność będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą bez przerw i w tym samym zakresie.

Podsumowując, analiza zaprezentowanego przez Państwa opisu sprawy w kontekście przytoczonych regulacji prawnych oraz orzecznictwa TSUE, prowadzi do wniosku, że zostaną spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania Działu XYZ za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy.

Tym samym zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci Działu XYZ, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, i w konsekwencji Podział Spółki Dzielonej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT

Zatem Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Państwa zdarzenia przyszłego oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie osobne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(...) (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.